Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Badania archeologiczne na terenie zarezerwowanym na linię tramwajową do Górki Narodowej

Piotr Tymczak
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu
Na obszarze, po którym przebiegać będzie nowy odcinek linii tramwajowej Krowodrza Górka-Górka Narodowa trwają badania archeologiczne. Pomiary, które realizowane są przez wykonawcę mogą mieć wpływ na czas i zakres prac - okazuje się, że jest to teren bogaty archeologicznie.

Na podstawie badań powierzchniowych wykonanych w latach 80. i 90. na obszarze, po którym przebiegać będzie nowa linia tramwajowa Krakowskiego Szybkiego Tramwaju etap III (os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa) wyznaczone zostały miejsca, w których można spodziewać się śladów materialnej działalności ludzkiej w przeszłości. Takich punktów jest pięć (przy ulicach: Słomczyńskiego, Kuźnicy Kołłątajowskiej, Białoprądnickiej, Pachońskiego oraz w Witkowicach). Obecnie wykonawca w tych miejscach prowadzi badania archeologiczne. Celem tych badań jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego.

- Archeolodzy będą prowadzić prace w pięciu kolizyjnych miejscach. Aby je przeprowadzić w tych punktach ściągana będzie warstwa gruntu ornego do gruntu rodzimego - mówi Kierownik robót Grzegorz Dalewski z Intercor Sp. z o.o.

Na chwilę obecną w Witkowicach przebadanych zostało około 10 procent stanowiska w kolizji z inwestycją czyli osiem arów powierzchni. - Mamy jeden obiekt archeologiczny, który będziemy badać. Generalnie obszar wyżyn lessowych na północ od Krakowa jest bogaty w osadnictwo prehistoryczne – komentuje archeolog Radosław Czerniak z Archeologicznej Pracowni In Situ.

W maju br. zakończyły się prace związane z opracowaniem projektu budowlanego dla budowy tramwaju na Górkę Narodową i wykonawca złożył wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Obecnie trwa pozyskiwanie odstępstw (z Ministerstwa Infrastruktury od warunków drogowych dla dróg publicznych oraz z architektury dla wiaduktu kolejowego PKP), które pozwolą na ponowną ocenę środowiskową inwestycji i uzyskanie tej decyzji.

- Inwestycja już się rozpoczęła. Właśnie ruszyły prace archeologiczne. Badania te mogą mieć wpływ na czas i zakres realizacji przedsięwzięcia, bo to teren zaskakująco bogaty archeologicznie – powiedział Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Cała inwestycja będzie realizowana przez około 22 miesiące. Połączy ona północną część Krakowa z centrum. W jej ramach zostanie wybudowane torowisko o długości około 5,5 km. Projekt zakłada oprócz budowy linii tramwajowej także rozbudowy ulic: H. Pachońskiego, Siewnej, Bociana. Dodatkowo w ramach robót wybudowany zostanie nowy odcinek drogi na osiedlu Górka Narodowa – od projektowanego skrzyżowania z ul. Banacha do al. 29 Listopada.

Inwestycja jest finansowana z budżetu miasta oraz środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, całkowity koszt to około 380 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Badania archeologiczne na terenie zarezerwowanym na linię tramwajową do Górki Narodowej - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto