Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: konferencja UJ "Po co nam Parlament Europejski?" [ZDJĘCIA]

ank
Konferencję UJ „Po co nam Parlament Europejski?” można już zaliczyć do przeszłości. Wydarzenie odbyło się 27 marca 2014 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy oraz mediów. Organizatorzy, Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (KSSM UJ), Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (INPiSM UJ) oraz Centrum Inicjatyw Międzynarodowych (CIM), zmierzyli się z wyzwaniem profesjonalnej analizy różnych aspektów funkcjonowania Parlamentu Europejskiego.

Jako prelegenci wystąpili europosłowie, kandydaci do PE, naukowcy jak również studenci i doktoranci. Dołożono wszelkich starań, aby spotkanie miało obiektywny charakter oraz skupiało się na roli PE w strukturach systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej oraz jego wpływu na życie codzienne obywateli.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyli się goście zaproszeni do panelu politycznego. Europosłowie oraz kandydaci do PE w nadchodzących wyborach zostali poproszeni o przedstawienie swoich dotychczasowych osiągnięć i planów na następną kadencję. Na pytania moderatorów, prof. dr. hab. Janusza Józefa Węca oraz prof. dr. hab. Zdzisława Macha odpowiadali prof. dr hab. Jan Hartman, prof. dr hab. Ryszard Legutko, prof. dr hab. Joanna Senyszyn, dr Czesław Siekierski, Bogusław Sonik, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein oraz Jadwiga Emilewicz.

Była to doskonała okazja do wysłuchania osób, które na co dzień pracują w Parlamencie Europejskim i reprezentują interesy wyborców. W dyskusji pojawiły się m.in. kwestie ekonomiczne, gospodarcze, klimatyczne czy legislacyjne. Ponadto wszyscy goście wyrazili nadzieję, że w zbliżających się, majowych wyborach, Polacy poprawią frekwencję sprzed pięciu lat. Po wystąpieniach polityków publiczność mogła zadawać pytania, a dotyczyły m.in. praw zwierząt, sytuacji ekonomicznej kadry naukowej czy też wspierania młodych ludzi na rynku pracy.

W panelu eksperckim podjęto tematy dotyczące specyfiki działań Parlamentu Europejskiego, jego wpływu na funkcjonowanie Unii Europejskiej podczas ostatniej kadencji oraz szanse i wyzwania na przyszłość. Swoje referaty zaprezentowali: dr hab. Andrzej Podraza, prof. KUL, dr hab. Tomasz Młynarski, dr Beata Kosowska-Gąstoł oraz dr Agnieszka Nitszke. Prelegenci mówili o roli traktatu lizbońskiego, bezpieczeństwie energetycznym, frakcjach w Parlamencie Europejskim oraz jego kompetencjach budżetowych. Różnorodna tematyka wystąpień ukazała szerokie znaczenie tej instytucji oraz dała impuls do dyskusji, która również miała miejsce pod koniec panelu. Moderatorem tej części był prof. dr hab. Janusz Józef Węc.

W trzecim, ostatnim panelu konferencji, swoje referaty mieli okazję zaprezentować młodzi adepci nauk politycznych. Wiktoria Cekiera, mgr Michał Dulak, mgr Adam Kirpsza oraz Grzegorz Stachowiak przygotowali interesujące wystąpienia na temat postawy Parlamentu wobec sytuacji na Ukrainie, roli Sejmu i Senatu przed akcesją Polski do UE, pozytywnej roli Parlamentu Europejskiego w zwykłej procedurze ustawodawczej czy działań instytucji w związku z przystąpieniem UE do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Moderatorem był mgr Paweł Musiałek, a na zakończenie panelu miała miejsce ożywiona dyskusja z pracownikami naukowymi Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konferencja była dużym osiągnięciem organizatorów, a wysoki poziom merytoryczny i zaproszeni goście zapewnili świetną frekwencję. Wydarzenie zostało odnotowane przez i ogólnopolskie media, co z pewnością przyczyniło się do pozytywnej promocji Koła oraz Instytutu. Organizatorzy już pracują nad kolejnymi projektami, które mają szansę stać się podobnym sukcesem, jak wyżej opisywana konferencja.

Pomysł zorganizowania projektu wyszedł od Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, które jest samorządną organizacją studencką o charakterze naukowym przy Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków: konferencja UJ "Po co nam Parlament Europejski?" [ZDJĘCIA] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto