Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przepis na Bagry: urządzone, ale też bez udręki dla mieszkańców

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Według szacunków w ciepłe dni nad Bagrami zjawia się kilka tysięcy ludzi. I tak jest przez cały sezon wakacyjny
Według szacunków w ciepłe dni nad Bagrami zjawia się kilka tysięcy ludzi. I tak jest przez cały sezon wakacyjny Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Ekolodzy boją się o to, że utracimy tam siedliska dla zwierząt, a także, iż plan negatywnie wpłynie na przewietrzanie miasta

Reprezentant mieszkańców ulicy Kaczej wyliczał podczas wtorkowej publicznej dyskusji nad projektem planu miejscowego obszaru „Bagry”, że latem pod jego domem przejeżdża 200-300 samochodów na godzinę. Tutejsze kąpielisko cieszy się ogromną popularnością, dla najbliższych sąsiadów to tymczasem ogromna uciążliwość. Dlatego próbują wywalczyć, by z projektu planu zniknęło miejsce pod parkingi oraz by urzędnicy wycofali się z przewidzianego w nim poszerzania nawet do 17 metrów ulicy Kaczej.

- Miasto się chwali, że na dwuhektarowej łączce urządziło taki ośrodek. A są też mieszkańcy, przecież my tam chcemy żyć! Wprowadzacie do środka parku i ośrodka rekreacji ruch samochodowy, a powinno się go ograniczyć - mieszkaniec ulicy Kaczej nie krył emocji i oburzenia.

Przedstawiciele magistrackiego Wydziału Planowania Przestrzennego, w tym autorzy projektu planu „Bagry”, przekonywali natomiast, że chcą ten ruch samochodowy uregulować, a jeśli chodzi o przewidywane miejsca postojowe - nie będzie to wielka sieć parkingów.

Przypomnijmy, że w 2016 i 2017 r. uporządkowano północną część otoczenia zalewu Bagry w Płaszowie. Urządzono tam główną plażę, powstały nowe alejki z oświetleniem i ławkami, umieszczono m.in. hamaki, zasadzono nowe drzewa i krzewy.

Następny etap to zagospodarowanie wschodniej części Parku Bagry (od ul. Bagrowej do Koziej), jako realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego. Prace planowane do realizacji w najbliższym czasie (przełom roku) obejmują teren o powierzchni ok 2,5 ha. „Przewidziano budowę obiektów małej architektury (ławek, stołów, siedzisk, koszy na śmieci, stojaków na rowery, tablic informacyjnych), budowę i przebudowę chodników, przebudowę dojazdu (na półwysep), budowę instalacji elektrycznej oświetlenia. W dalszej kolejności planowana jest budowa monitoringu, a także przebudowa ul. Grochowej” - wymienia Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej. Ma też zostać zbudowany slip (pochylnia do wodowania łodzi), a także toalety.

Ponadto trwają prace nad realizacją dwóch innych projektów edycji 2018 Budżetu Obywatelskiego: jeden dotyczy m.in. kolejnych nowych toalet (przygotowywana jest już dla nich dokumentacji projektowa), drugi - tężni solankowej. Co do tężni, dotychczas jej lokalizacja nad Bagrami była niemożliwa. Jednak ZZM złożył wniosek do nowego planu dla tego obszaru i w projekcie uwzględniono możliwość postawienia tężni o wysokości do 8 metrów.

- Obawiamy się, że ZZM zrobi lunapark na całym terenie Bagrów - mówi tymczasem Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. Towarzystwo złożyło liczne uwagi do planu dla Bagrów, który obecnie jest już ponownie wyłożony do wglądu - po naniesieniu zmian zgodnie z tymi z uwag mieszkańców (a wpłynęło 115 postulatów), które prezydent postanowił uwzględnić.

- Naszym zdaniem południowy i zachodni brzeg powinien zostać w stanie półdzikim, pozostawiony przyrodzie, jako miejsce gniazdowania ptaków wodnych - mówi Waszkiewicz. Urzędnicy przekonują, że tak będzie. TnROP nie dowierza, a jego uwaga w tej sprawie została uwzględniona częściowo. Ekolodzy wytknęli też miastu, że „zaproponowane w projekcie planu parametry zabudowy będą miały negatywny wpływ na lokalny mikroklimat, w tym przewietrzanie miasta”. Tam, gdzie projekt planu przewiduje budynki wysokości 20 m, domagali się najwyżej 16-metrowych. Bezskutecznie.

Dodajmy, że według wykonanej przez urzędników prognozy na obszarze objętym planem, zgodnie z jego zapisami, będzie mogło przybyć 10 tys. nowych mieszkańców: ok. 3 tys. w zabudowie jednorodzinnej, a ok. 7 tys. - w wielorodzinnej.

Przygotowywany plan ma w założeniu pomóc uporządkować teren zalewu i jego otoczenia. W zeszłym miesiącu został też powołany zespół zadaniowy ds. zagospodarowania Parku Miejskiego Bagry Wielkie. Jego przewodniczącym jest wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk, zastępcą przewodniczącego - Piotr Kempf, dyrektor ZZM, Radę Miasta reprezentuje Jacek Bednarz, ponadto członkami zespołu są przedstawiciele magistrackich wydziałów, Straży Miejskiej itp. Cele zespołu to m.in. adaptacja i rozwój istniejących oraz urządzenie nowych terenów zieleni miejskiej wchodzących w skład parku.

- Trzeba pomyśleć o kompleksowym zagospodarowaniu, ale też kompleksowym zarządzaniu i utrzymaniu tych terenów. Bo infrastruktura jest tam intensywnie użytkowana - podkreśla radny miejski z Podgórza Jacek Bednarz. Według szacunków, obecnie w sezonie nad Bagrami zjawia się w ciągu dnia kilka tysięcy ludzi. - Trzeba zadbać o to, żeby się czuli komfortowo, bezpiecznie, a także o odpowiednią organizację ruchu i parkowanie - wymienia radny. Według Jacka Bednarza powinno się też zakazać grillowania nad Bagrami, bo rodzi ono duże problemy. A taki zakaz mógłby też ograniczyć liczbę przychodzących ludzi, co też zmniejszyłoby uciążliwość dla mieszkańców.

Co w nowym planie

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Bagry”

  • Rada Miasta zdecydowała swoją uchwałą o przystąpieniu do sporządzania tego planu trzy lata temu - 14 września 2016 roku.
  • Powierzchnia obszaru, który ma zostać objęty planem, to 160,2 ha.
  • Jest to obszar ograniczony: od północy - ul. Lipską, od wschodu - ul. Mierzeja Wiślana, od południa - terenami kolejowymi, a od zachodu - ul. Saską.
  • Celem tworzenia planu dla obszaru „Bagry” jest ochrona jego wartości przyrodniczych i krajobrazowych oraz kształtowanie zwartego i ciągłego systemu zieleni wokół zbiornika Bagry, który ma służyć jako miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców miasta. Jego zapisy pomogą chronić tereny zielone przed niepożądaną zabudową. Plan ma również za zadanie harmonijne kształtowanie istniejącej i powstającej zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej i usługowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przepis na Bagry: urządzone, ale też bez udręki dla mieszkańców - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto