Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Stefan Janus, as myśliwski, upamiętniony tablicą w kościele św. Agnieszki [ZDJĘCIA]

(MM)
W kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie została w niedzielę (19 stycznia) odsłonięta tablica upamiętniająca mjr. pilota ppłk. RAF Stefana Janusa - dowódcę dywizjonów lotniczych Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie jest jej współfundatorem.

Poświęcenia tablicy dokonał biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. dr Józef Guzdek. Honorowy Patronat nad wydarzeniem - organizowanym przy wsparciu miasta Krakowa - objął metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Tablicę, którą odsłoniła wnuczka pilota, wykonał krakowski rzeźbiarz Karol Badyna.

Stefan Janus urodził się w 1910 r. w Krakowie. W 1931 r. rozpoczął służbę w Wojsku Polskim. Odebrał staranne wykształcenie w wyższych szkołach oficerskich we Włodzimierzu Wołyńskim, Toruniu i Dęblinie. Od 1934 r., kiedy otrzymał stopień podporucznika, swoje życie związał z lotnictwem wojskowym. Pełnił służbę m.in. w krakowskim 2 Pułku Lotniczym, był także dowódcą eskadry szkolnej w dęblińskiej Szkole Podchorążych Lotnictwa.

We wrześniu 1939 r. ewakuował się na Węgry, gdzie został internowany. Zbiegł z obozu, po czym – przez Jugosławię i Grecję – dostał się do Francji. Po jej kapitulacji dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział do 308 Dywizjonu Myśliwskiego. W Wielkiej Brytanii pełnił kolejno funkcje dowódcy: eskadry w 308 Dywizjonie Myśliwskim, 315 Dywizjonu Myśliwskiego oraz 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w Northolt (obejmującego trzy dywizjony). Uzyskał tytuł asa myśliwskiego, który zwyczajowo przysługiwał za zestrzelenie przynajmniej pięciu samolotów wroga.

W styczniu 1943 r. trafił do niemieckiej niewoli. Wraz z pozostałymi jeńcami w styczniu 1945 r. ewakuowano go w głąb Niemiec, gdzie doczekał końca wojny. W maju 1945 r. wrócił do Wielkiej Brytanii. Rozpoczął służbę w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia. Osiadł na stałe w Maidstone w hrabstwie Kent. W latach 1953-65 służył w RAF.
 
Za swoje zasługi Stefan Janus został uhonorowany najwyższymi polskimi i brytyjskimi odznaczeniami wojennymi. Otrzymał m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari. Należał także do zaszczytnego grona ośmiu polskich pilotów, którzy w latach II wojny światowej zostali kawalerami Distinguished Service Order (Order Wybitnej Służby, wysokie odznaczenie wojskowe Wielkiej Brytanii). Order ten otrzymał – jako drugi polski pilot – za sukces 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego podczas operacji „Jubilee” nad Dieppe (19 sierpnia 1942 r.), którym wtedy dowodził.

Stefan Janus zmarł w Wielkiej Brytanii 11 listopada 1978 roku. W 2017 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa jedna z krakowskich ulic otrzymała nazwę Majora Pilota Stefana Janusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Stefan Janus, as myśliwski, upamiętniony tablicą w kościele św. Agnieszki [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto