Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki za darmo w Człuchowie

Beata Gliwka
Podczas happenigu  uczniowie rozdawali  książki i informowali o akcji
Podczas happenigu uczniowie rozdawali książki i informowali o akcji B. Gliwka
Dają za darmo i proszą żeby wziąć i czytać... Bookcrossing - czyli akcja uwalniania książek nabiera rumieńców

Akcję bookcrossingu człuchowski "społeczniak" rozpoczął w ubiegłym roku, obecnie w mieście funkcjonuje około 30 "półek". Book-crossingowcy wyszli też z książkami bezpośrednio do ludzi, organizując happening na rynku. Zachęcali do czytania rozdając za darmo książki, a ludzie... mieli opory żeby je brać. - Najczęściej pytali nas "za ile", nie dowierzali, że nie trzeba płacić i podchodzili do akcji dość podejrzliwie - mówi jedna z uczennic. - Ale były i osoby, które wzięły książki do przeczytania.

- Od roku w naszej szkole funkcjonuje bookcrossingowa półka. Postanowiliśmy rozszerzyć nasze działania na całe miasto - mówi organizatorka akcji Dagmara Szymańska. - Stworzyliśmy sieć bookcrossingową, czyli miejsca, gdzie dostępne są "uwolnione" książki. Tzw. półki założyliśmy m.in. w: Canpolu, Starej Kaszarni, Romie, Picasso, szkołach i przedszkolach, salonach fryzjerskich, MDK-u, poczekalniach gabinetów stomatologicznych, Cappucino, Duecie i wielu innych miejscach. Planujemy kolejne. Jedna z uczennic przyniosła 420 książek, które znalazła w piwnicy. Też trafiły na półki.

Kilka słów o bookcrossingu
Bookcrossing to ogromna światowa biblioteka bez opłat i kaucji. W całej akcji chodzi o to, że jakaś osoba zostawia (uwalnia) książkę w dowolnym miejscu (tzw. półce), np. w parku, na przystanku, w kawiarni itp., a druga osoba tę książkę znajduje, czyta i "podaje" dalej. "Uwolniona" książka oznaczona jest naklejką ze specjalnym numerem BIP. Kolejny czytelnik rejestruje ją w internetowym katalogu (na stronie www.bookcrossing.pl), dzięki temu wszyscy mogą śledzić losy książki, poznawać opinie innych czytelników o książce. Idea bookcrossingu narodziła się w 2001 r w Stanach Zjednoczonych. W roku 2009 na świecie krążyło już ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie 15 tysięcy w Polsce (tu akcja trwa od 7 października 2003).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto