„Małopolska cegłą murowana”. Rozglądnij się uważnie wokół siebie, zrób zdjęcie i wygraj sprzęt rtv, rower lub weekend w SPA!

Materiał informacyjny LEIER
Cegła to nie tylko dobry i sprawdzony przez wieki materiał budowlany, ale również często sięgają po niego projektanci ogrodów i małej architektury Murek. Fot. Archiwum Grille. Fot. Archiwum/Firebricks
Kontynuujemy nasz cykl poświęcony cegle i jej różnym zastosowaniom. Jak się okazuje, jest to materiał uniwersalny, który z powodzeniem wykorzystywany wciąż nie tylko w budownictwie wielkopowierzchniowym, ale także w mniejszych projektach. Cegła z powodzeniem sprawdza się na przykład w ogrodach.

Materiałów do budowy i aranżacji ogrodów jest wiele. Cegła wiedzie jednak wśród nich niezmiennie prym, gdyż pozwala tworzyć najróżniejsze, nieraz fantazyjne budowle tzw. małej architektury. Począwszy od różnego rodzaju murków i obrzeży rabat, ławek, fontann po altany, kominki i grille zewnętrzne.

- Z cegły można układać także urokliwe ścieżki w ogrodzie. Jej kształt pozwala bowiem na to, aby komponować je w dowolny sposób, czy to kładąc jedną koło drugiej czy na przykład na tak zwaną jodełkę. Wzory można formować według własnej fantazji i pomysłów. Jednego możemy być pewni, że cegła bardzo dobrze sprawdzi się w tej roli, dodając klimatu naszemu ogrodowi, a jej przyjemny, ceglasty kolor, dodatkowo go ociepli – podkreśla Elżbieta Matuszczyk, projektantka ogrodów.

Cegła jest wytrzymała. Dobrze wypalona nie łuszczy się, a jej kolor nie blednie mimo upływu lat i działania promieni słonecznych. Co więcej, dzięki odporności na działanie czynników atmosferycznych, przetrwa w nienaruszonym stanie niejedną zimę, bez względu na deszcz i mróz.

- Cegła nadaje ogrodowi naturalny i rustykalny wygląd. Pasuje przede wszystkim do budynków starszych, nierzadko właśnie ceglanych bądź ze zdobieniami ceglanymi czy utrzymanych w klimacie wiejskim. Choć również i w nowoczesnym budownictwie pojawiają się elementy cegłopodobne – przyznaje Elżbieta Matuszczyk.

Cegłę z powodzeniem można łączyć z innymi materiałami - dobrym pomysłem jest np. miejsce grillowe z cegły oraz kamienia czy wybudowanie altany, która wykonana jest częściowo z drewna, a w części właśnie z cegły.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Małopolska cegłą murowana”. Należy sfotografować dowolny ceglany obiekt i opisać, dlaczego akurat on jest wart uwagi. Gdyby przy okazji udało się znaleźć charakterystyczną cegłę, która dodatkowo zawiera jeszcze jakiś tajemniczy ślad, czy sygnaturę, byłoby idealnie! A więc... aparaty w dłoń i szukajmy niebanalnych obiektów, które zdobią nasz region. Przecież w każdym z nich zapisana jest historia Małopolski! Czekamy na Wasze zgłoszenia do piątku – 16 października. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii na naszej stronie internetowej. Na autorów najciekawszych zdjęć czekają cenne nagrody, m.in. voucher na zakupy do sklepu RTV o wartości 1900 zł brutto, rower czy weekend w hotelu SPA. Pozostałych pierwszych 40. uczestników naszego konkursu otrzyma książkę Antoniego Sypka "Tarnów cegłą murowany".

Szczegółowe informacje na temat konkursu na: gazetakrakowska.pl oraz naszemiasto.pl

KLIKNIJ I PRZEŚLIJ ZGŁOSZENIE

Wideo

Dodaj ogłoszenie