Małopolska. Służby meldują gotowość do zimowych działań, w tym niestandardowych

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Udostępnij:
Małopolskie służby i instytucje są przygotowane na ekstremalne warunki zimowe - tak wynika z deklaracji, jaką w piątek złożyły one wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie. Nadchodzącej zimy, obok tak istotnych spraw jak organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych, za priorytet uznano płynność i bezpieczeństwo dostaw tlenu do szpitali w warunkach zimowych.

FLESZ - Kryzys na granicy

- Przed wszystkimi służbami wielość zadań. Punktem wyjścia jest dokładny monitoring zagrożeń i bieżąca wymiana informacji. Sezon zimowy to czas, gdy zarówno Policja, jak i Straż Pożarna, zarządcy dróg, nadzór budowlany, podmioty zajmujące się pomocą społeczną i wszystkie pozostałe służby mają pełne ręce pracy. Proszę o ścisłą współpracę - powiedział w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak podkreślił wojewoda, współpraca niezwykle istotna będzie w kwestii dostaw tlenu do szpitali. Wraz z rozpędzającą się kolejną fala pandemii rośnie przecież liczba pacjentów, którzy go potrzebują.

- Wojewódzki koordynator ds. tlenu jest w stałym kontakcie ze szpitalami i monitoruje jego zużycie. Obecnie przekracza ono 25 ton na dobę i cały czas rośnie. Jeżeli zaszłaby konieczność wsparcia dostaw tlenu do szpitali, choćby w zakresie płynnego przemieszczania się po drogach samochodów dostarczających tlen, proszę, aby ten obszar traktować priorytetowo

- podkreślił wojewoda małopolski.

Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego mówiono m.in. o konieczności zapewnienia przejezdności dróg. Zarządcy dróg potwierdzają przygotowanie sprzętowe, jak i osobowe do wzmożonych działań związanych z warunkami zimowymi. Zarządca dróg krajowych potwierdza, że w pełnej gotowości od 1 listopada jest 205 jednostek sprzętu (m.in. 149 posypywarek opłużonych, 5 pługów wirnikowych czy 44 jednostki do odśnieżania chodników). Na odcinkach najbardziej narażonych na zawiewanie śniegu w terminie do 30 listopada zostaną ustawione zasłony przeciwśnieżne. Obejmują one odcinki dróg o łącznej długości 14,8 km.

Elementem zapewnienia zimowego utrzymania dróg krajowych jest system monitoringu meteorologicznego w postaci zlokalizowanych w ciągach dróg krajowych województwa małopolskiego m.in. 63 stacji meteorologicznych i 134 punktów kamerowych. Małopolski Urząd Wojewódzki przypomina, że każdy z użytkowników dróg może na stronie internetowej GDDKiA sprawdzić, jakie warunki panują na obszarze, przez który planuje przejechać. Umożliwiają to zlokalizowane w ciągach dróg krajowych kamery oraz stacje meteorologiczne. Dostęp do tych informacji można uzyskać poprzez stronę internetową www.gov.pl/web/gddkia w zakładce „Serwis mapowy GDDKiA”.

Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego omówiono także kwestie związane z pomocą społeczną, zwłaszcza wsparciem dla osób samotnych, w podeszłym wieku i bezdomnym. Jak co roku przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiona została całodobowa infolinia pod numerem 987, za pośrednictwem której można uzyskać pomoc lub zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować.

- Reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie. Zwróćmy uwagę na osoby starsze i bezdomne, które w tym trudnym okresie wymagają dodatkowego zainteresowania. Bądźmy solidarni. Telefon do właściwych służb i zgłoszenie, że ktoś może potrzebować pomocy ze względu na mroźne i niesprzyjające warunki pogodowe - może komuś uratować życie

- podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie przypomina, że zgodnie z przepisami Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, w tym związanych z działaniem sił natury, takich jak np. intensywne opady atmosferyczne. Odśnieżanie dachów obiektów należy więc do ustawowych obowiązków właścicieli lub zarządców tych obiektów.

O rozwagę i ostrożność w sezonie zimowym apelują strażacy. Prowadzona jest akcja „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Są to działania informacyjne i ostrzegawcze w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek tlenku dymu i tlenku węgla. Konieczne jest jednak utrzymanie właściwego stanu technicznego czujek tlenku dymu i tlenku węgla (m.in. wymiana baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Służby meldują gotowość do zimowych działań, w tym niestandardowych - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie