Małopolska walczy z wysoką wodą. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [RELACJA, ZDJĘCIA]

AH, pb, psz, AC
Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stały się faktem. W ciągu ostatniej doby nad Małopolską przeszły ulewy, które spowodowały nagły wzrost poziomu wód w rzekach i podtopiły wiele domów. W związku z ulewami zamknięta została zakopianka w Białym Dunajcu.

Aktualizacja, godz. 8.09
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. We wszystkich najbardziej narażonych regionach sytuacja już się ustabilizowała. Opady deszczu zanikają.

Wciąż występują miejscowe utrudnienia na drogach. W Lubomierzu i Kamienicy wciąż nieprzejezdna jest droga wojewódzka numer 968. Uszkodzone zostały także drogi gminne w Zasadnym i Szczawie. W większości regionów stan pogotowia przeciwpowodziowego ma zostać utrzymany do godz. 21 w piątek.

Aktualizacja, godz. 20.45
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Opady deszczu na większości terenu województwa Małopolskiego w chwili obecnej powoli maleją lub zanikają, co powoduje spadek poziomu wód w większości rzek. Sytuacja hydro – meteorologiczna ulega stabilizacji.

Utrudnienia w ruchu drogowym występują w:
powiecie limanowskim w miejscowościach:

  • Koszary – nieprzejezdna droga powiatowa;
  • Lubomierz – nieprzejezdna droga wojewódzka nr 968;
  • Zasadne – nieprzejezdna droga gminna;
  • Szczawa – nieprzejezdna droga gminna;
  • Kamienica – podmyty most, nieprzejezdna droga wojewódzka nr 968;

oraz w powiecie tatrzańskim:

  • Zakopane - ul. Oswalda Balzera – nieprzejezdna

PSP przeprowadziła około 271 interwencji (stan na godz. 20.00)
Aktualizacja, godz. 20.40
Tragiczna sytuacja sytuacja w Ochotnicy Górnej na Podhalu. Woda zalała tam drogi, zerwała mosty, zniszczyła przepusty i prywatne domy górali. Straty z pewnością wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych.
Katastrofalna sytuacja w Ochotnicy Górnej. Woda zniszczyła drogi i domy [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 15:07

Podtopienia, podwórek, zalane piwnice, połamane drzewa, zatkane przepusty, podtopione drogi i zerwane dachy. Takie zdarzenia miały miejsce w środę i czwartek w podkrakowskich powiatach krakowskim, myślenickim, proszowickim, wielickim i miechowskim.

Przekroczone stany alarmowe rzek, zalane drogi i piwnice. Nocą było groźnie pod Krakowem [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 14:52

W wielu sądeckich rzekach zostały już przekroczone stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Sądeczanie z niepokojem patrzą m.in. na Dunajec. W Gołkowicach (gm. Stary Sącz) na Dunajcu przekroczenie wynosi 46 centymetrów i poziom wody sięgnął tam już 366 centymetrów. W gminie Łącko częściowo nieprzejezdna jest droga Jazowsko-Łazy Brzyńskie.

Stany ostrzegawcze na Dunajcu, Białej i Popradzie. Jak Sądecczyzna radzi sobie z wielką wodą?

Aktualizacja, godz. 13:40

W związku z ominięciem przez wodę opaski brzegowej na Dunajcu w Harklowej (gmina Nowy Targ) wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w miejscowej remizie posiedzenie Sztabu Kryzysowego.

– Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na terenie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja, może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Aktualizacja, godz. 13:30

Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. Intensywne opady deszczu spowodowały przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzece Łososina w miejscowości Jakubkowice.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Łososinie Dolnej

Aktualizacja, godz 13:14

Służby gminy Poronin i strażacy walczą, by utrzymać przejezdność drogi do miejscowości Małe Ciche. Woda zniszczyła jeden z przyczółków mostu i uszkodziła część drogi. Budynek mieszkalny znalazł się na niebezpiecznej skarpie.

Małe Ciche. Woda porwała część drogi. Zagraża teraz budynkowi [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 12:55

Trwa szacowanie strat po ulewie, która nawiedziła mieszkańców powiatu limanowskiego. Najbardziej ucierpieli ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie górskich potoków. Woda z impetem zaczęła się wylewać i zamienić w rwące rzeki. Tak było w Lubomierzu (gm. Mszana Dolna).

**

Lubomierz. Mieszkańcy próbowali bronić się przed wodą. Dzisiaj szacują straty [ZDJĘCIA]

**

Aktualizacja, godz. 12:07

Opady deszczu uspokajają się na Podhalu. Deszcz nadal pada, ale nie już tak intensywnie jak ostatnie nocy. Strażacy w wielu miejscowościach wypompowują wody z zalanych budynków, a górale z niepokojem obserwują stan rzek i potoków.

Całe Podhale obserwuje rzeki. Woda opada, ale zagrożenie nadal jest [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 11.30

W związku z utrzymującymi się opadami deszczu m.in. w zlewni Dunajca nadal będzie wzrastał poziom wody w sądeckich rzekach. Spodziewane są przekroczenia stanó

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie