Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura z biologii 2023. "Egzamin był trudniejszy niż zazwyczaj". U nas znajdziecie arkusz zadań z matury z biologii! 11.05.23

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura z biologii 2023
Matura z biologii 2023 CKE
11 maja to kolejny dzień matur 2023 - tym razem z biologii i języka rosyjskiego. O godz. 9 do egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym przystąpiło ok. 56,2 tys. zdających w całej Polsce. Natomiast w samej Małopolsce na zdawanie tego przedmiotu jako dodatkowego, na poziomie rozszerzonym zdecydowało się 4 tys. 230 tegorocznych absolwentów liceów i techników. Mamy arkusz z zadaniami!

Matura 2023 z biologii: wypowiedzi uczniów

Emilia Foltyn z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie przystąpiła do egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym, ponieważ myśli o studiowaniu fizjoterapii lub biotechnologii. Ocenia, że tegoroczna matura z biologii, w formule 2023, była raczej trudna. Egzamin skończyła pisać 10 minut przed czasem.

- Było… dziwnie. Arkusz był nietypowy, bardzo różnił się od tych z poprzednich lat - mówiła nam Emilia na gorąco po wyjściu z egzaminu. - W zadaniach mniej było faktów czysto teoretycznych do wykucia, a więcej połączenia wielu różnych elementów. Najbardziej zapadło mi w pamięć zadanie, gdzie były połączone ewolucja i ekologia, co się rzadko zdarzało w zadaniach z lat poprzednich, raczej. Tym razem zadania były bardzo rozbudowane i do jednego tekstu pojawiały się pytania waśnie np. i o ekologię, i o ewolucję, a raczej się to rozdzielało w poprzednich latach. Zadań było 18, ale każde z co najmniej kilkoma podpunktami, których w sumie było aż ponad 40. Jak rozmawiałam ze znajomymi, wszyscy uznali, że ten egzamin był trudniejszy niż zazwyczaj i raczej nikt nie był zbyt zadowolony - kwitowała krakowska maturzystka.

Na rozszerzeniu z biologii było dużo pracy z tekstami źródłowymi, a także z obrazkami, schematem, a także z wykresem i statystyką, co jest tegoroczną nowością.

- A nie było np. określenia tkanek, a zawsze się pojawiało, więc to kolejne zaskoczenie - dodawała Emilia.

Jak wymieniali maturzyści, w arkuszach znaleźli zadania z człowieka, zwierząt, roślin, z metabolizmu - praktycznie cały przekrój materiału.

- Z człowieka mieliśmy pytanie o żółć: jak wspomaga trawienie lipidów. Z roślin było zadanie związane z fotosyntezą i były to rośliny typu C4, które prowadzą nietypową fotosyntezę. Trzeba było wskazać te różnice i wyjaśnić pokrótce o co chodzi. A ze zwierząt pojawiły się bezkręgowce - pierścienice - relacjonowała absolwentka krakowskiego VI LO. Zadanie dotyczące pierścienic zawierało obrazek, wymagało też pracy z tekstem.

Kinga Żelazny z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie potwierdza: egzamin z biologii był wymagający i trudniejszy niż próbny, który licealiści pisali w grudniu.

- Pojawiło się dużo zagadnień ogólnych, takie rzeczy, które ciężko zapamiętać. Dużo zadań z roślin i z człowieka, a nie było np. hormonów, które co roku się pojawiały. Z cyklu komórkowego było raptem jedno zadanie i to nie konkretnie odnośnie podziałów komórkowych, tylko bardziej dotyczące postaci zwierząt, które się w tym cyklu pojawiają. Ten egzamin był bardzo podchwytliwy i niektóre zadania pisało się „na czuja” albo bardziej bazując tylko i wyłącznie na tekście źródłowym, nie biorąc pod uwagę własnej wiedzy. Duże zaskoczenie, byliśmy nastawieni po próbnej maturze na co innego - podsumowała Kinga, absolwentka „KOSTKI”.

Krakowska maturzystka szczególnie zapamiętała m.in. zadanie dotyczące tchawicy. Był w nim tekst źródłowy. Między innymi trzeba było napisać, jakie białko tworzy tchawicę (jej pierścienie) u ludzi, a jakie u zwierząt. Inne zadanie, z tekstem źródłowym i schematem, dotyczyło enzymów. Podane były trzy enzymy i trzeba było wpisać w tabelę, który z enzymów występuje w danym miejscu na schemacie oraz jakiemu procesowi odpowiada (jak np. proces deaminacji).

- Z roślin w zadaniach pojawiły się np. elementy okwiatu, które trzeba było wskazać. Mieliśmy też pytanie o to, czy roślina pokazana na rysunku jest nagonasienna albo okrytonasienna, a także, czy w cyklu rozwojowym dominuje gametofit czy sporofit.

Kindze marzy się 80 proc. punktów z tej matury. - Wyniki będą w lipcu. Mam nadzieję, że będzie w porządku - mówi krakowska maturzystka. Gdyby miała przyszłym maturzystom podpowiedzieć, jak się przygotować do tego egzaminu, to polecałaby uczyć się ze schematów i starać zrozumieć określone procesy. - Bardzo dużo osób myśli, że biologia jest przedmiotem, którego się uczy na pamięć. A tak naprawdę większość zadań na maturze z biologii to zadania, które mają gotowy schemat i trzeba na podstawie schematu coś określić - tłumaczy absolwentka „KOSTKI”.

Weronika Wnuk, absolwentka klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej w VI LO w Krakowie również uważa, że tegoroczna matura z biologii była trudna.

- Mało było pytań wprost, dużo trzeba było powiązać faktów - mówiła nam krakowska maturzystka, która wybiera się na studia na kierunku lekarskim. - Było dużo metabolizmu: dwa zadania po kilka podpunktów, po jakieś 10 punktów sumarycznie - to bardzo dużo jak na jeden dział. Mieliśmy też dwa duże zadania dotyczące analizy jakiegoś badania, eksperymentu. Uważam, że jedno takie mogłoby się pojawić, ale dwa to stanowczo za dużo, bo odpowiedź nie do końca była związana z naszą wiedzą, tylko trzeba to było wszystko przeczytać, porównać wykresy, przeanalizować, co zabiera bardzo dużo czasu - tłumaczyła.

Biologia okazuje się w tym roku piątym w kolejności przedmiotem najchętniej wybieranym przez maturzystów w naszym województwie jako przedmiot dodatkowy. Pierwsza dziesiątka takich przedmiotów - zdawanych na poziomie rozszerzonym - przedstawia się następująco:

  1. język angielski - 19353 zdających tegorocznych absolwentów
  2. matematyka - 8571
  3. język polski - 5763
  4. geografia - 5725
  5. biologia - 4230
  6. chemia - 2147
  7. historia - 1564
  8. wiedza o społeczeństwie - 1243
  9. fizyka - 1169
  10. informatyka - 1075.

Na napisanie egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym maturzyści - niezależnie, czy zdają w formule 2015 (absolwenci 4-letnich techników), czy na nowych zasadach, czyli w formule 2023 (pierwszy rocznik absolwentów przywróconych 4-letnich liceów) - mają 180 minut.

Harmonogram egzaminu maturalnego w 2023 roku

W tym roku egzamin maturalny (sesja główna) jest przeprowadzany od 4 do 23 maja, w tym:

  • część pisemna - od 4 do 23 maja
  • część ustna - od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).

Według danych z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogółem w 2023 r. przeprowadzonych zostanie ok. 583 600 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 mln. 437 tys. egzaminów w części pisemnej.

Wyniki matur będą znane 7 lipca.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Matura z biologii 2023. "Egzamin był trudniejszy niż zazwyczaj". U nas znajdziecie arkusz zadań z matury z biologii! 11.05.23 - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto