Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto zapowiada konsultacje w sprawie rozszerzenia płatnego parkowania na Mokotowie. Duży obszar może zostać wcielony do strefy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Warszawski ratusz poinformował, że za tydzień, 15 listopada, rozpoczną się konsultacje społeczne na temat zmian na ulicach Mokotowa w związku z ewentualnym rozszerzeniem strefy płatnego parkowania. Jak opisywaliśmy kilkukrotnie, proces się opóźnił, ze względu na skierowanie do sądu sprawy dotyczącej uchwały wprowadzającej strefę płatnego parkowania na Kamionku i Saskiej Kępie, przez wojewodę mazowieckiego, Tadeusza Bocheńskiego, ale nie został całkowicie zatrzymany. Zobaczyliśmy projekt planowanej strefy. Jej powiększenie na Mokotowie ma być znaczące.

Strefa płatnego parkowania na Mokotowie - nowe rozdanie

Od początku obecnego roku strefa płatnego parkowania obowiązuje na Górnym Mokotowie do wysokości ulicy Różanej, a na Dolnym Mokotowie do Gagarina. Strefa pojawiła się na takich głównych ulicach jak Boboli, Wołoska, Al. Niepodległości, ale też wielu małych osiedlowych ulicach. Teraz ZDM chce poznać opinie osób, które mieszkają lub pracują w pozostałych obszarach dzielnicy. Podczas konsultacji mieszkańcy i mieszkanki będą mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania w części Mokotowa dla obszaru ograniczonego ulicami: Żwirki i Wigury od zachodu; ulicami Woronicza, Domaniewską i Idzikowskiego od południa; ulicą Czerniakowską od wschodu oraz ulicami Gagarina, Różaną i Kulskiego od północy.

Można również zgłaszać uwagi do obszaru, który obejmuje 134 ulice i ponad 8 tys. legalnych miejsc postojowych. Prezentowana koncepcja zakłada zachowanie takiej samej liczby miejsc do parkowania, czyli Miasto nie planuje na Mokotowie likwidacji miejsc parkingowych - to informacja istotna dla mieszkańców. W 2022 roku przeprowadzono bowiem konsultacje dotyczące rozwoju ruchu rowerowego w tej dzielnicy. Wskazywano na potrzebę rozwoju takiej infrastruktury, ale nie kosztem zieleni i miejsc parkingowych. Mieszkańcy uważają, że tego jest i tak zbyt mało w okolicy. Szczegóły raportu prezentujemy w tekście tutaj.

Kiedy konsultacje?

Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje analizy i projekty niezbędne do podjęcia decyzji o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania niestrzeżonego. Docelowo wybrany obszar ma jak najlepiej odpowiadać potrzebom lokalnej społeczności, dlatego zostaną one skonsultowane z mieszkańcami. Kiedy planowane są terminy spotkań?

Spotkania online

  • 22 listopada (środa) w godz. 17.00–19.30 dla całego obszaru (transmisja na YT),
  • 7 grudnia (czwartek) w godz. 17.00-19.30 dla całego obszaru (transmisja na YT).

Spotkania online będą składać się z dwóch części:

  • CZĘŚĆ I – od godz. 17:00 (spotkanie na platformie YouTube); podczas pierwszej części będzie można obejrzeć prezentacje oraz zadawać pytania na czacie,
  • CZĘŚĆ II – od ok. godz. 18:15 – moderowana dyskusja na platformie Zoom; w drugiej części będzie można porozmawiać z urzędnikami i projektantami. Ta część nie będzie transmitowana na YouTube. Projekty organizacji ruchu zostaną udostępnione do 15 listopada 2023 r.

Stacjonarne spotkania informacyjno-konsultacyjne

  • 23 listopada (czwartek) w godz. 17.00-19.00 dla obszaru nr 2 w II Ogrodzie Jordanowskim, ul. Odyńca 6;
  • 28 listopada (wtorek) w godz. 17.00-19.00 dla obszaru nr 3 w II Ogrodzie Jordanowskim, ul. Odyńca 6;
  • 30 listopada (czwartek) w godz. 17.00-19.00 dla obszaru nr 1 w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół nr 39, ul. Bełska 1/3;
  • 5 grudnia (wtorek) w godz. 17.00-19.00 dla obszaru nr 4 w XLIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha, ul. Dolna 6.

Wszystkie uwagi związane z powiększeniem strefy można przesyłać na adres [email protected].

Mokotów się przygotowuje

Mieszańcy odnotowali stworzenie jednokierunkowej ulicy Wiktorskiej niemal na całej długości, podobne rozwiązanie wprowadzono na ul. Racławickiej od Kazimierzowskiej do Alei Niepodległości. Przez wiele lat było na nich bardzo ciasno, samochody mijały się na centymetry, nie było wyznaczonych miejsc do parkowania, a mimo to zatrzymywano się gdzie popadnie. Jak słyszymy jednak z dzielnicy: - Zmiany nie były prowadzone w kontekście konsultacji społecznych [dotyczących strefy płatnego parkowania - przyp. red]., gdyż ten konkretny projekt został opracowany przez BZRD przed konsultacjami - tłumaczy Damian Kret z urzędu dzielnicy Mokotów.

Nie ma jednak wątpliwości, że to element wspólnej i spójnej polityki miasta. Zakłada ona ucywilizowanie ulic, gdzie parkowanie jest w miejscach niewyznaczonych, ruch na małych, lokalnych ulicach zbyt duży i należy go dozować lub kierować w inne miejsca. Planowany projekt strefy jest duży, nie ma co do tego wątpliwości, może jednak być wprowadzany etapami. Wcześniej mówiło się o rozszerzaniu SPPN do Odyńca. Kwartał na południe od tej dzielnicy może wejść do strefy np. za rok lub dwa. Po konsultacjach powstanie raport i wnioski na podstawie których skierowany zostanie wniosek do radnych. Oni podejmą decyzję w sprawie zmian.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto