MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Dziemianowicz-Bąk (Lewica) zakazuje uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia "Ognia"

PAP
PAP
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na ubiegłorocznych uroczystościach był obecny m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk
Na ubiegłorocznych uroczystościach był obecny m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk IPN Kraków
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podjęła decyzję o zaprzestaniu organizacji wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia "Ognia" oraz Brygady Świętokrzyskiej NSZ - podało w piątek (15 lutego) ministerstwo. - Teraz Urząd ds. Kombatantów nie współorganizuje obchodów, jedynym organizatorem jestem ja i moja fundacja - mówi nam Jan Kuraś, prezes Fundacji Pamięć i Wolność.

W poprzednich latach takie wydarzenia organizował podległy resortowi Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Informacja mówiąca o decyzji minister Dziemianowicz-Bąk została opublikowane w przeddzień kolejnych takich uroczystości: organizowanych w Waksmundzie obchodów 77. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia "Ognia".

Ministerstwo w informacji opublikowanej na jego stronie internetowej stwierdza, że od wielu lat podhalańskie środowiska kombatantów Armii Krajowej, mieszkańcy regionu nowotarskiego, społeczność żydowska i słowacka oraz polscy historycy domagali się zaprzestania kultywowania pamięci o "Ogniu" jako niezłomnym bohaterze, wskazując, że dowodzone przez niego oddziały mają na sumieniu mordy na polskiej i słowackiej ludności cywilnej oraz ocalałych z Holocaustu Żydach.

"Kuraś, dowódca niepodporządkowanego jakiemukolwiek zwierzchnictwu politycznemu oddziału zbrojnego, a także funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa, na pewno nie należy do postaci, które powinny być wzorcami dla młodych pokoleń" - oceniono w informacji MRiPS.

Tymczasem - jak zauważono w opublikowanym oświadczeniu - Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych cyklicznie czcił pamięć o "Ogniu", organizując m.in. uroczystości upamiętniające rocznicę jego śmierci.

- Zbiorowa pamięć wskazuje moralne wzorce dla przyszłych pokoleń; nie może być w niej miejsca na hagiografię osób, które ze względu na swoje czyny zasługują na potępienie - skwitowała też Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W ocenie Dziemianowicz-Bąk "poprzedni rząd swoją polityką historyczną zrównywał autentycznych bohaterów, którzy po II wojnie światowej byli poddawani brutalnym represjom, jak m.in. rotmistrz Pilecki, z osobami o sumieniach obciążonych zbrodniami".

- W naszej narodowej pamięci jest miejsce dla przedstawicieli wszystkich formacji zbrojnych, które walczyły o wolną Polskę. Nie ma jednak zgody na pomniki dla tych, którzy splamili żołnierski mundur czynami niegodnymi, zasługującymi na potępienie - dodaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W opublikowanej informacji ministerstwo wyjaśniło też, że Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podlega resortowi właściwemu dla zabezpieczenia społecznego na mocy ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Informacji zamieszczonej na stronie internetowej ministerstwa towarzyszy zdjęcie przedstawiające - jak opisano - zbiorowy grób zamordowanych cywilów przez oddział "Ognia" Kurasia 2 maja 1946 r. pod Krościenkiem, który znajduje się na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.

Tegoroczne uroczystości w Waksmundzie już bez Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Obchody 77. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia "Ognia" odbędą się w tę sobotę, 17 lutego, w kościele parafialnym w Waksmundzie - w rodzinnej miejscowości Józefa Kurasia. O godz. 11 zostanie odprawiona uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie, na godz. 12.30 zaplanowany jest Apel Poległych oraz złożenie wieńców i wiązanek na grobach żołnierzy "Ognia", a na godz. 14 obiad dla zaproszonych gości w lokalnej remizie.

Na wcześniej przygotowanym oficjalnym zaproszeniu na te obchody widnieje jeszcze jako organizator Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - obok Fundacji Pamięć i Wolność. Obecnie to tylko ona pozostaje organizatorem tych uroczystości. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wcześniej brał udział w uroczystościach.

- Teraz Urząd ds. Kombatantów nie współorganizuje obchodów, jedynym organizatorem jestem ja i moja fundacja - mówi nam Jan Kuraś, prezes Fundacji Pamięć i Wolność, wspominając przy tym o oficjalnym stanowisku opublikowanym na stronie MRiPS. Tłumaczy, że zaproszenia były przygotowywane wcześniej, jeszcze w zeszłym roku zostało wystosowane pismo do Urzędu i stąd widnieje on na materiałach jako organizator.

Jan Kuraś dodaje, że Urząd był współorganizatorem w kilku ostatnich latach, osobiście bywał też wtedy na obchodach szef Urzędu. Komentuje też: - Przecież jeszcze w latach 80. i wcześniej były uroczystości - w kościele i na cmentarzu - organizowane i nie było żadnych problemów. Organizowały to komitety społeczne, Związek Więźniów Politycznych przez długie lata. Ale ponieważ się wykruszyli, to później działało stowarzyszenie Rocha, w którym byłem. W 2015 roku założyłem fundację i od tej pory co roku moja fundacja współorganizuje albo organizuje te obchody corocznie - wyjaśnia Jan Kuraś.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Minister Dziemianowicz-Bąk (Lewica) zakazuje uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia "Ognia" - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto