Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Wolnicy nauczysz się, jak zrobić chałkę

Marian Satała
W sobotę i niedzielę plac Wolnica pachniał będzie chlebem
W sobotę i niedzielę plac Wolnica pachniał będzie chlebem Marian Satała
W najbliższy weekend krakowski plac Wolnica zapachnie chlebem, ciastami, ciastkami, przeróżnymi smakołykami. Będzie pokaz wypieku żydowskiej chałki i innych wyrobów inspirowanych logiem Małopolski. Dzieci wezmą udział w warsztatach piekarskich, a panie z kół gospodyń wiejskich sprawdzą się w rywalizacji z profesjonalnymi kucharzami. Te i mnóstwo innych atrakcji, czeka na wszystkich smakoszy, którzy wezmą udział w 8. edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku i 9. edycji Święta Chleba.

W ten weekend półfinał 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku gościł będzie w Krakowie. Początek w sobotę, o godzinie 9, zakończenie w niedzielę, o godz. 17. A zatem przez dwa dni na placu Wolnica, w sercu krakowskiego Kazimierza, kulinarna uczta czeka na wszystkich smakoszy. Oprócz pysznych chlebów, z niezrównanym prądnickim na czele, i innych regionalnych wypieków, nie zabraknie produktów i potraw charakterystycznych dla regionu krakowskiego.

Publiczność, kosztując wyjątkowe smakołyki i oddając głos w plebiscycie, wybierze te najpyszniejsze. Dla biorących udział w głosowaniu przewidziano drobne upominki. Swojego wyboru dokona także profesjonalne jury.

Jak zawsze wystawcy rywalizować będą w kilku kategoriach. Pierwsza to ekologiczne przysmaki, druga to tradycyjne specjały, trzecia - smakołyk z legendą, czwarta - jak u mamy.

W plebiscycie na najsmaczniejszy chleb uczestniczą:
- piekarnia Rafapol - chleb zabierzowski,
- Spółdzielnia Produkcji Piekarskiej i Ciastkarskiej w Krakowie - chleb piastowski,
- piekarnia B. A. Madej - chleb żytni ze śliwką,
- piekarnia "U Dańca" - chleb żarnowy z Łomnej,
- PPUH Patrycja i Paweł Z. Rydzyk - chleb wiejski.

Święto Chleba przez lata silnie wrosło w kalendarz imprez kulturalnych Krakowa i krakowskiego Kazimierza, gromadząc rokrocznie na placu Wolnica rzesze krakowian i turystów - mówi Joanna Jakubowska-Łażęcka, współorganizatorka imprezy. - Jest ono wspaniałym sposobem upowszechniania nie tylko tradycji wypieku polskiego chleba, ale całego kulturowego dziedzictwa Małopolski.

Tegoroczne święto organizowane jest pod hasłem "Kraków - miasto chleba królów". - Chcemy utrwalać bogate tradycje krakowskich piekarzy z
755-letnią tradycją cechową, prezentując piękną historię i znakomity smak krakowskich wypieków - pod- kreśla Jakubowska-Łażęcka. - Pokazujemy szerokiej publiczności, że polski chleb to znakomitość, a jego wypiek to sztuka.

Antoni Madej, znakomity piekarz, który przywrócił na krakowskie stoły słynny chleb prądnicki, obecuje, że na placu Wolnica będzie można spróbować świeżutkich bochenków. - Tym razem zapraszam też na zaplatanie i wypiekanie chałki żydowskiej - zachęca. - Będę udowadniał, że powstała na krakowskim Kazimierzu. Chałka w jidisz znaczy tyle co dzielenie ciasta. Żydzi w czasie szabasu nie używają noży, tylko odrywają kawałki. Chałka jest tak robiona, by to odrywanie było łatwe.

Antoni Madej przypomina też, że Kraków to jest jedyne miasto w świecie, które ma zarejestrowane dwa produkty regionalne - oba wytwarzane w piekarniach. Jest to chleb prądnicki i obwarzanek krakowski.

Tegoroczne Święto Chleba, oraz półfinał krakowski Małopolskiego Festiwalu Smaku rozpocznie się jutro, tj. w sobotę o godz. 9 otwarciem stoisk. Godzinę później przedstawiciele władz miasta i regionu oficjalnie otworzą tę imprezę i równocześnie rozpocznie się plebiscyt dla publiczności.
W godzinach 12-15 Antoni Madej poprowadzi warsztaty "Przy chlebowym piecu". Zaprasza piekarskich amatorów, ale też dzieci, które będą mogły spróbować zrobić z ciasta m.in. logo Małopolski.

Na pl. Wolnica nie zabraknie też koncertów, występów zespołów folklorystycznych i konkursów.

W niedzielę impreza rozpoczyna się również o godz. 9 i trwać będzie do 17. Pół godziny przed finałem święta, czyli o godz. 16.30 ogłoszone zostaną wyniki konkursów dla wystawców i plebiscytu publiczności.

W oba dni, w godz. 10-17 na Wolnicy działać będzie redakcja terenowa "Gazety Krakowskiej". Każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie i umieścić je na pierwszej stronie specjalnie przygotowanej gazety.

Krakowski półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku jest także okazją do celebrowania przypadającego 10 czerwca Święta Małopolski.

Jeszcze dobrze nie zakończy się Święto Chleba, a już czekają kolejne, wyjątkowe kulinarne atrakcje w regionie, czyli smakowanie Małopolski w: Tarnowie (17 czerwca), Wadowicach (24 czerwca), Nowym Sączu (1 lipca), Nowym Targu (8 lipca) i Miechowie (22 lipca). Wielki finał 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku odbędzie się 25 i 26 sierpnia, znów na placu Wolnica w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto