Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naciągacze coraz bardziej bezczelni. Próbowali wyłudzić od seniorów nawet 280 tysięcy złotych

Redakcja
archiwum Polska Press
W Tarnowie znowu rozdzwoniły się telefony u starszych osób. Telefonowali naciągacze, którzy próbowali wyłudzić pieniądze od seniorów między innymi pod legendą wypadku drogowego, w których mieli uczestniczyć członkowie ich rodzin.

Tylko w poniedziałek na tarnowską komendę wpłynęło siedem, a we wtorek dziewięć zgłoszeń o próbach wyłudzeń, których miały dokonać na nich osoby, podające się za ich bliskich.

- Na razie mamy informacje na szczęście jedynie o nieudanych próbach. Miejmy nadzieję, że tylko na takich się skończyło, że nikt nie dał sie oszukać - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Większość z telefonów brzmiała identycznie. Podająca się za córkę lub inną bliską osobę np. wnuczkę oszustka zapewniała, że z uwagi na spowodowanie śmiertelnego wypadku, przebywa w komisariacie policji i prosi o przekazanie pieniędzy w celu „wykupienia się”, w przeciwnym razie czeka ją więzienie. Podały przy tym olbrzymie kwoty sięgające od 180 tysięcy do nawet 280 tysięcy złotych.

Seniorzy odbierali także telefony o podobnej treści od oszustów podających się za policjantów, informujących o konieczności przekazania pieniędzy, w związku z wypadkiem spowodowanym przez córkę starszej osoby.

"Aby uchronić się przed takimi oszustami, apelujemy do wszystkich, a przede wszystkim do najstarszych mieszkańców naszego regionu, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywali nikomu obcemu pieniędzy. Kreatywność oszustów nie zna granic. Posuną się do najbardziej wymyślonych historii po to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności, współczucia, chęci niesienia pomocy drugiej, bliskiej osobie. Wnuków oraz synów i córki uczulamy, aby rozmawiać ze swoimi dziadkami, rodzicami przestrzegając ich przed niebezpieczeństwem" - apelują tarnowscy policjanci.

W przypadku telefonów z żądaniem pieniędzy od „policjantów”, „synów”, „córek” czy „wnuków” konieczne jest skontaktowanie się z komendą policji i prawdziwym członkiem rodziny, zanim przekaże się komukolwiek pieniądze.

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za członka rodziny czy policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub zadzwońmy na numer alarmowy 112 - instruują funkcjonariusze.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto