Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma zimowej przerwy na budowie alei Wojska Polskiego. Są za to kolejne utrudnienia dla kierowców, tym razem na rondzie Popiełuszki

ik
Samochody jadące od Kozienic nie wjeżdżają już na rondo, a są kierowane na jezdnię tymczasową, która prowadzi do ulicy Żółkiewskiego.
Samochody jadące od Kozienic nie wjeżdżają już na rondo, a są kierowane na jezdnię tymczasową, która prowadzi do ulicy Żółkiewskiego. Zdjęcia Tadeusz Klocek, MZDiK
Kierowcy jadący od Kozienic nie wjeżdżają już na rondo Popiełuszki, przejazd wyznaczono jezdnią tymczasową. Zmiana organizacji ruchu ma związek z kolejnym etapem przebudowy alei Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego oraz samego ronda. To kolejne i nie ostatnie utrudnienia związane z pracami. Jeszcze przynajmniej przez osiem miesięcy jazda w tej części miasta będzie trudniejsza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem we wrześniu wszystko powinno być gotowe.

Roboty związane z przebudową obu dróg ruszyły jesienią 2018 roku. Aleja Wojska Polskiego i ulica Żółkiewskiego to miejskie odcinki krajowej drogi numer 9. W ramach tego samego kontraktu przebudowana zostanie jeszcze ulica Zwolińskiego, odcinek krajowej "dwunastki".

Bez zimowej przerwy

Systematycznie drogowcy wprowadzają kolejne ograniczenia w ruchu związane z postępem prac. Ten sezon zimowy dla wykonawców jest wyjątkowo łaskawy. Roboty są prowadzone na wielu frontach równocześnie. Ekipy pracują teraz między innymi przy budowie kanalizacji w jednej z jezdni ulicy Żółkiewskiego. To z kolei wymusiło zmianę organizacji ruchu w okolicy ronda Popiełuszki.

Prawy pas ruchu ulicy Kozienickiej, na dojeździe do ronda od strony Kozienic został zamknięty, a lewy jest przeznaczony tylko dla samochodów jadących w stronę Lublina. Ruch z ulicy Kozienickiej w ulicę Żółkiewskiego - z możliwością późniejszego skrętu w Kozienicką w kierunku centrum miasta, został do odwołania poprowadzony tymczasową jezdnią, biegnącą z pominięciem ronda Popiełuszki. Wyznaczono ją śladem starego przebiegu ulicy Kozienickiej, obok hali firmy Stalprodukt oraz ogrodu wystawowego Jadar. Zmiana ta dotyczy również miejskich autobusów.

- Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowywanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac oraz o stosowanie się do zmienionego oznakowania ulic albo do ewentualnych poleceń wydawanych przez wykonawcę - mówi Dawid Puton, rzecznik prasowy Miejskiego zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do odwołania.

Poza pracami ziemnymi, związanymi z budową kanalizacji i wodociągu w ulicy Żółkiewskiego trwa też rozbiórka jezdni ulicy Żółkiewskiego od ulicy Holszańskiej do Kozienickiej. Równolegle trwają też prace konstrukcyjne przy poszerzanie ronda Popiełuszki. Docelowo ma być ono większe.

Trwają też roboty przy budowie nasypów pod przyszłe jezdnie ulicy Zwolińskiego, czyli "wylotówki" w kierunku Lublina.

Budują jezdnie i wiadukty

Na alei Wojska Polskiego zakończyły się prace związane z budową kanalizacji deszczowej na odcinku zachodniej jezdni (od strony miasta) od placu Matki Bożej Fatimskiej aż do ulicy Odrodzenia. Zakończona została również budowa kanału deszczowego na skrzyżowaniu z ulicą Odrodzenia. Ruszyła natomiast budowa podobnego kanału od strony ulicy Lotniczej.

- Trwają roboty przy wykonywaniu murów oporowych po obu stronach nasypu na południowym dojeździe do nowego wiaduktu nad torami kolejowymi. Od północy podobny mur już jest gotowy, a pod bocznicą kolejową do lotniska powstaje następny - informuje Dawid Puton. Drogowcy pracują też przy budowie jezdni zachodniej od ronda Matki Bożej Fatimskiej do ulicy Ogrodniczej oraz drugiej jezdni pomiędzy ulicami Lotniczą a Lubelską.

Przypomnijmy, po przebudowie aleja Wojska Polskiego będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a przy skrzyżowaniach będą też pasy dla pojazdów skręcających. Tak samo ma wyglądać fragment ulicy Żółkiewskiego od Holszańskiej do ronda Popiełuszki. Samo rondo ma być większe, a przez to będzie bezpieczniejsze, wygodniej będzie przez nie przejechać.

Wykonawca, konsorcjum firm Budromost-Starachowice i Mosty-Łódź czas na zakończenie budowy w całości do 30 września 2020 roku. Prace mają kosztować około 140 milionów złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto