Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna technologia wkroczyła do szkół w regionie tarnowskim. Dzięki projektowi Humine uczniowie teraz piszą sprawdziany na smartfonach

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
W Tarnowie uczniowie i nauczyciele mogą doskonalić swoje kompetencje cyfrowe w  Pracowni  Aktywnego Korzystania z Technologii
W Tarnowie uczniowie i nauczyciele mogą doskonalić swoje kompetencje cyfrowe w Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii Paulina Marcinek-Kozioł
Szkoły w regionie tarnowskim coraz chętniej korzystają podczas lekcji z nowoczesnych technologii. Narzędzia cyfrowe pomagają w nauce zarówno uczniom jak i nauczycielom. Nowy trend zapoczątkowany w placówkach oświatowych to efekt projektu "Humine – Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej" realizowanego przez Województwo Małopolskie wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”.

Nowoczesne technologie wkroczyły do szkół w regionie tarnowskim

Pomysł projektu "Humine – Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej" narodził się cztery lata temu, kilka tygodni po tym jak wybuchła pandemia koronawirusa. Wówczas szkoły zostały zmuszone do przeprowadzania zdalnej nauki. Huminie miał pomóc placówkom oświatowym w Małopolsce wkroczyć w cyfrową rzeczywistość i dostosować je do zmieniającego się świata.

- Chcieliśmy objąć uczniów wsparciem nie tylko w czasie edukacji zdalnej, ale również później. Cyfryzacja następuje w każdej dziedzinie życia, więc musimy przygotować tych młodych ludzi do wyzwań po to, żeby niezależnie od tego, jakie zawody wybiorą, mieli pakiet kompetencji, które przydadzą się w każdej sytuacji – mówi Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Nowoczesny sprzęt i warsztaty dla uczniów, nauczycieli i rodziców

Szkoły dostały nowoczesny sprzęt, ale na tym się nie skończyło. Były także spotkania i warsztaty dla uczniów i nauczycieli, podczas których pedagodzy mogli dowiedzieć się jak wykorzystywać narzędzia cyfrowe, wirtualną rzeczywistość w edukacji i bezpiecznie poruszać się w internecie. Nie zapomniano także o rodzicach. Im również zaprezentowano plusy świadomego korzystania z nowoczesnych technologii.

- Pokazywaliśmy im, że smartfony, komputery to jest coś, co może sprawić, że będzie nam się łatwiej żyło i uczyło, ale trzeba zachować w tym wszystkim jakiś balans – podkreśla Grzegorz Foltak, dyrektor ds. projektów cyfrowych Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

Ze wsparcia w ramach projektu Humine realizowanego przez Województwo Małopolskie wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” skorzystało blisko 8 tysięcy osób, w tym 60 szkół z regionu tarnowskiego.

Jedną z modelowych placówek był Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu. Pracujący tam nauczyciele z dużym entuzjazmem podeszli do pomysłu korzystania z narzędzi cyfrowych podczas lekcji.

- Dzięki projektowi nie boimy się i wiemy, jak używać komórek czy laptopów podczas zajęć – mówi Anna Kapek, dyrektor Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu.

Podobnie jest zresztą w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie, gdzie pedagodzy chodzą ze smartfonami na lekcje, a dzieciom i młodzieży telefony służą do nauki.

- Teraz gdy nauczyciele chcą pod koniec zajęć sprawdzić wiedzę uczniów, ci zamiast karteczek wyciągają smartfony i w ten sposób piszą sprawdzian. Uczniowie bardzo dobrze się czują, ponieważ pracują w środowisku, w którym na co dzień funkcjonują, a nauczyciele mają świetną informację co zapamiętali z lekcji – podkreśla Robert Wadycki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie.

Humine doczeka się kontynuacji

Choć realizacja projektu Humine dobiegła końca, to już w budżecie województwa zarezerwowano pieniądze na jego kontynuację.

- Skończyła się stara perspektywa jeśli chodzi o finansowanie unijne, więc mamy okres przejściowy. Nie chcemy robić przerwy, więc podjęliśmy decyzję, żeby zabezpieczyć środki na ten cel – zapewnia Marta Malec-Lech.

W planach jest również objęcie projektem większej liczby szkół.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto