Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj Beskid Wyspowy. Wspięli się na „piramidalną górę Strzebel” [ZDJĘCIA]

Marek Długopolski
odkryjbeskidwyspowy.pl
- To będzie wymagająca wędrówka – tak Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień, a jednocześnie gospodarz kolejnego spotkania z wakacyjnego cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy” mówił o marszu na Szczebel. I taka też była. Choć skwar lał się z nieba turyści jednak nie narzekali, dzielnie pięli się na szczyt. 4 sierpnia na górze stanęło ponad tysiąc turystów.

- Jeszcze nie podchodziłam czarnym szlakiem. Naprawdę daje w kość. Warto jednak trochę się pomęczyć, bo z tej wysokości dolina Raby wygląda jak z bajki – zapewniała Ania z Krakowa, już po raz kolejny odkrywająca tajemnice beskidzkiej krainy. – Twardziele – uznania dla turystów nie krył Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnego cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. I od razu przypomniał, że wszyscy, którzy wybrali ten szlak musieli pokonać 650 m przewyższenia.

Pokonali Szczebel

Do prestiżowego grona najmłodszych i najstarszych zdobywców beskidzkich „wysp” na Szczeblu dołączyły jedenastomiesięczna Wiktoria Wabik z Krakowa i 78-letnia Zofia Pietruszka z Rabki-Zdroju. Warto przypomnieć, że Pani Zofia należy do najwierniejszych uczestników tej niezwykłej wakacyjnej akcji – brała udział we wszystkich jej edycjach, a pięciokrotnie uhonorowano ją odznaką „Złotego Rysia”.

Dominika Bednarczyk i Piotr Bednarczyk z Lubnia zostali wybrani najmilszą parą niełatwej wspinaczki. Z najdalszego zakątka Polski przybyła Krystyna Ambroziak z Tucza (zachodniopomorskie), a wyróżnienie powędrowało do siostry Natanaeli ze Zgromadzenia Duszy Chrystusowej w Białogardzie. Anita Stożek, by stanąć na Szczeblu przybyła aż z Sydney w Australii. Na górze „zameldowali” się również Francuzi, Niemcy i Austriacy. Za rodzinne odkrywanie uhonorowano zaś Piwowarczyków z Łętowni.

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Lubień równych sobie nie mieli Adam Kokosiński z Krakowa, Piotr Damasiewicz ze Starego Sącza i Kacper Dajda z Ochojna. O duchowe odkrywanie beskidzkich tajemnic zadbał, odprawiając mszę św., brat Marek Metelica z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie. Muzycznie wszystkim pięknie towarzyszyli: Zespół Regionalny „Toporzanie”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Tenczyn, a także – w duecie - Andrzej Stojewski i Marek Moskal. Nie zabrakło też małego co nieco na wzmocnienie sił.

Szczebel po szczeblu

Skąd wziął się Szczebel? Jakie skarby kryje? Co znajduje się w Księżym Lesie? Czy w Zimnej Dziurze jest naprawdę zimno? Gdzie jest Rząca Woda i Krzynowisko? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się wszyscy, którzy w niedzielny poranek go pokonali. - Nie da się go pomylić z żadną inną górą - twierdzą mieszkańcy. Dlaczego? Od lat powiewa na nim „biało-czerwona” flaga.

Niektórzy twierdzą, chyba nieco złośliwie, że Szczebel swoją nazwę wywodzi od skali trudności. Wchodzi się na niego bardzo wolno, niekiedy przystając, łapiąc oddech. Pokonuje się go „szczebel po szczeblu”, jak wysoką i stromą drabinę. Na nazwę góry miały też wpłynąć - zdaniem wielu - strzeble potokowe…

Piramidalna góra złota

Na Szczeblu ma być również… złoto. Tak przynajmniej wynika z „Notatek do historyi miasta Myślenice”. J. W. Kutrzeby. Twórca ów, powołując się na Jana Długosza, znanego średniowiecznego kronikarza, pisze o tym, że „Kotoń i Strzebel miały obfitować w złoto”, które „stamtąd dobywano”. Może więc nie wszystko dobyto i jakiś okruszek jeszcze się gdzieś zawieruszył? Niestety, w niedzielę nikomu nie dane było go odnaleźć.

O „piramidalnej górze Strzebel” pisał zaś niezapomniany ks. Eugeniusz Janota, autor przewodników, w tym pierwszego tatrzańskiego po polsku. Ów duchowny, nauczyciel (jednym z jego uczniów był Walery Eljasz-Radzikowski), zapalony turysta, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego, a także obrońca praw zwierząt, wspominał również o doskonałej wodzie bijącej ze źródeł wypływających z góry - Rzącej Wodzie i Krzynowisku „prawie pod szczytem”.

Na Szczeblu odnajdziemy sporo wychodni skalnych i malowniczych ambonek, a w Księżym Lesie na Małym Szczeblu - grotę. W 1835 r. Ludwik Zejszner, jej odkrywca, nazwał ją Jaskinią Lodową. Teraz zwie się mniej romantycznie - Zimną Dziurą.
- Nasza gmina jest doskonałą bazą wypadową nie tylko na Szczebel, ale także w Beskid Wyspowy. A największym skarbem jest natura – podkreśla wójt Kazimierz Szczepaniec.

***

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”

Odkryj Beskid Wyspowy 2019

2 czerwca URBANIA GÓRA

9 czerwca LUBOGOSZCZ

16 czerwca ŚNIEŻNICA
[g]14219721[/g]

16 czerwca DOBRA - VII Galicyjski Piknik Kolejowy
[g]14229013[/g]

23 czerwca JASIEŃ

23 czerwca TOKARNIA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

29 czerwca DOBRA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

30 czerwca ŻEGOCINA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

30 czerwca MODYŃ

6 lipca LUBOŃ WIELKI (wędrówka nocna)

7 lipca SAŁASZ

7 lipca WIŚNIOWA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

14 lipca LUBOMIR

14 lipca TENCZYN - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

20 lipca ĆWILIN (wędrówka nocna)

21 lipca KAMIONNA

28 lipca KOSTRZA

4 sierpnia SZCZEBEL

11 sierpnia ŁOPIEŃ

15 sierpnia POTACZKOWA

18 sierpnia ŁYŻKA

25 sierpnia MOGIELICA

1 września PATRYJA

8 września MIEJSKA GÓRA

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odkryj Beskid Wyspowy. Wspięli się na „piramidalną górę Strzebel” [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto