Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz - srebrne miasto Jury

[email protected]
Olkusz - miasto historyczne o wczesnośredniowiecznej tradycji związanej z wydobywaniem rud srebra i ołowiu, które kryje tutejsza ziemia, znajduje się w północnej części Szlaku Orlich Gniazd. Miasto i okolice obfitują w miejsca warte odwiedzenia i bliższego poznania. Bardzo dogodne położenie na granicy dwóch krain, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Śląskiej sprawia, że krajobraz jest tu wyjątkowo urozmaicony.

Okolice miasta bogate są nie tylko w lasy, ale również w wapienne ostańce skalne, wręcz wymarzone dla miłośników wspinaczki górskiej, średniowieczne zamki, jak również jedyną w Europie pustynię. Olkusz stanowi największą bazę turystyczną na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej z najlepszą siecią hotelowo - gastronomiczną. Świetne położenie Olkusza stwarza dogodne połączenia komunikacyjne z dwoma wielkimi aglomeracjami: krakowską i śląską. Oprócz komunikacji pasażerskiej na trasach lokalnych i dalekobieżnych realizowanych przez PKP, PKS i prywatnych przewoźników, w odległości ok. 50 km znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze.

Największe atrakcje

Bazylika mniejsza św. Andrzeja - gotycka budowla powstała na przełomie XIII i XIV w. Kościół o konstrukcji halowej zbudowany z cegły i miejscowego czerwonego piaskowca, rozbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Jednym z najcenniejszych zabytków olkuskiej bazyliki są późnorenesansowe organy Hummla, których historia sięga 1611 roku. Olkuskie organy zachowały oryginalny mechanizm i prawie wszystkie spośród 1776 piszczałek. Każdego roku jesienią odbywają się Dni Muzyki Organowej.

Baszta - zrekonstruowana wraz z fragmentem murów obronnych. Jest dwukolorowa. Fragmenty muru i baszta zbudowane z czerwonego piaskowca pokazują stan z XIV wieku. To czasy, kiedy powstawał system obronny. Olkusz otoczony został kamiennym murem za czasów Kazimierza Wielkiego. Mur miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Miasta broniło również 14 baszt zbudowanych na planie prostokąta. We wnętrzu baszty, gdzie mieści się kawiarnia, można zobaczyć fragmenty oryginalnego muru z XIV wieku.

Ruiny zamku w Rabsztynie - położone nieopodal Olkusza XIV-wieczne ruiny gotyckiego zamku. Pierwotnie była to strażnica królewska między Polską a Śląskiem. Na początku XVII wieku pod obronnym zamkiem wybudowano renesansowy pałac, z którego do dzisiejszych czasów zachowały się resztki murów zewnętrznych z bramą wjazdową. Na północnej stronie zamku można oglądać dobrze zachowana fosę z przyczółkami mostu zwodzonego.

Kąpielisko na Czarnej Górze - jeden z najnowocześniejszych ośrodków wodnych z pełnowymiarowym basenem, wielofunkcyjna widownią, boiskami: do koszykówki i do siatkówki z tartanowymi nawierzchniami, piaszczyste do siatkówki plażowej, przebieralnie, nowocześnie wyposażone zaplecze sanitarne. Cały obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wysoką jakość wody zapewnia amerykańska technologia ziemi okrzemkowej w stale działającej oczyszczalni. Kąpielisko posiada również 60-metrowa rynnę zjazdową. W jej pobliżu znajduje się zestaw brodzików, z których bezpiecznie korzystać mogą najmłodsi. Kompleks oferuje również takie atrakcje jak: hydromasaże, bicze wodne, dzika rzeka i parasol wodny.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto