Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najbardziej znane sanktuaria maryjne w Małopolsce

Maria Mazurek, Marta Paluch
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej
To przed obrazem, który wisi w klasztorze Karmelitów Bosych, modlili się powstańcy styczniowi. Od XIX wieku, odkąd zlikwidowano klauzurę i otwarto kościół dla wiernych, Maryja z Czernej otoczona jest patriotycznym kultem. Wierni wokół obrazu wieszają wota wdzięczności również za nawrócenie.
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej To przed obrazem, który wisi w klasztorze Karmelitów Bosych, modlili się powstańcy styczniowi. Od XIX wieku, odkąd zlikwidowano klauzurę i otwarto kościół dla wiernych, Maryja z Czernej otoczona jest patriotycznym kultem. Wierni wokół obrazu wieszają wota wdzięczności również za nawrócenie.
Wianki, kwietne bukiety, trawy - dziś wszystkie dary łąki powędrują do polskich kościołów, by poświęcili je kapłani. Świętujemy Matki Boskiej Zielnej (Wniebowzięcie Maryi). Według tradycji katolickiej nastąpiło ono trzy dni po jej śmierci (zaśnięciu). Wtedy zmartwychwstała i został wzięta do nieba przez Jezusa.

- To najważniejsze święto maryjne w Kościele. Od początku bowiem istniała żywa wiara, że Maryja została wzięta do nieba. Choć jej wniebowzięcie stało się oficjalnym dogmatem dopiero w 1950 roku - opowiada o. Azariasz Hess, kustosz sanktuarium Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

To właśnie tu odbędą się największe uroczystości z okazji tego święta w Małopolsce. Ma na nie zjechać z całej Polski 100-150 tys. osób.

W tym roku odpust na MB Zielnej połączy się z procesją pogrzebu Matki Bożej, organizowanego tradycyjnie w piątek.
Malownicza procesja z XVIII-wieczną figurą Maryi na marach ruszy od domku Matki Boskiej, rozpocznie ją kard. Stanisław Dziwisz.
60 orkiestr będzie grało maryjne pieśni kalwaryjskie, a ponad 100 delegacji z parafii (tzw. asyst) poniesie feretrony. Najstarsza, z Cieszyna, kontynuuje te tradycje od 400 lat.

- Na czele każdej asysty pójdą król i królowa, ubrani w weselne stroje - mówi o. Hess. Procesja przystanie przy siedmiu stacjach, poprowadzi ją nowy biskup diecezji bielskiej, ks. Roman Pindel. Jest związany z Kalwarią - tu brali ślub jego rodzice. Na koniec, w kościele Grobu Matki Bożej w Brodach, mszę odprawi bp Grzegorz Ryś.

Podczas odpustu wierni będą święcić kwiaty, zioła i płody ziemi. Skąd ta tradycja?

- Tradycja mówi, że apostoła Tomasza zabrakło, gdy Maryja zasnęła. A on bardzo chciał się z nią pożegnać. Poszedł więc do jej grobu. Ciała tam jednak nie było, za to pomieszczenie wypełniały oszałamiająco pachnące kwiaty i zioła - tłumaczy o. Hess.
Wierni Małopolanie będą się modlić także w innych sanktuariach maryjnych. Obok przypominamy te najbardziej znane.

Koniecznie trzeba też odwiedzić:
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu
Matka Boża, ukazana na XIX-w. obrazie w kościele na Limanowszczyźnie, jest brzemienna. stoi na kuli ziemskiej i depcze głowę węża. Zwracają się do niej szczególnie ci, ktorzy przeżyli tragedie i oczekują wsparcia Maryi w dramatycznych momentach.

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach
Położone w Tatrzańskim Parku Narodowym przy szlaku na Rusinową Polanę. Tu Maryja w 1860 r. miała się objawić pasterce Marysi Murzańskiej i ocalić ją od niebezpieczeństwa. Marysia na drzewie umieściła obraz Maryi, który potem został zamieniony na maryjną figurkę. Wierni wierzą w jej cudowne moce.

Sanktuarium Matki Bożej Odporyszowskiej
Obraz Madonny chroni mieszkańców podtarnowskiego Odporyszowa i przyjeżdżających tu pielgrzymów od 1570 r. Zgodnie z tradycją podczas potopu szwedzkiego Matka Boża Odporyszowska nie pozwoliła wojskom Karola Gustawa zbliżyć się do wsi. Dziś przyjeżdżają tu głównie rolnicy prosić Maryję o dobre plony.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto