Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Państwowa Inspekcja Pracy: w przypadku zwolnionych pracownic biura prasowego krakowskiej kurii nie doszło do złamania prawa

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
- Krakowska kuria nie złamała prawa, zatrudniając pracownice biura prasowego na umowy zlecenia - tak stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy po kontroli, o jaką zawnioskował Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomnijmy, że kobiety zostały zwolnione. PIP badał jednak wyłącznie sposób ich zatrudnienia.

FLESZ - Ukraińcy chcą więcej zarabiać, chętniej myślą o własnym interesie i osiedleniu na stałe w Polsce

Przypomnijmy, że metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwolnił część pracownic biura prasowego kurii. Powodem miało być to, że nie mają mężów i nie tworzą katolickich rodzin. Interwencję podjął Rzecznik Praw Obywatelskich. Kontrolę przeprowadziła również Państwowa Inspekcja Pracy.

- Przeprowadzona kontrola i przesłuchanie zwolnionych pracownic w charakterze świadków potwierdziło, że praca świadczona na podstawie umów cywilnoprawnych nie zobowiązywała pracodawcy do zawarcia umowy o pracę, a wykonywane przez nie prace odpowiadały treści zawartych umów cywilno-prawnych - twierdzi Anna Majerek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Przypomina, że instancją rozstrzygającą w tego typu sprawach jest Sąd Pracy, do którego byłe pracownice biura prasowego krakowskiej kurii mogą się zwrócić z pozwem o "ustalenie istnienia stosunku pracy".

Podczas kontroli inspektorzy sprawdzili również, czy pracownicom prawidłowo naliczone i wypłacane zostało wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. W tym przypadku również nie stwierdzili nieprawidłowości.

PIP zwróciła jednak uwagę na komunikat, jaki wydała kuria, co do przyczyn zwolnienia pracownic. Jak podaje Radio Zet, "inspektorzy w tzw. piśmie prewencyjnym do kurii zwrócili uwagę, że tego typu komunikat może naruszać dobra osobiste".

Do zwolnień w Archidiecezji Krakowskiej doszło we wrześniu. Wtedy pojawiła się informacja, że całe biuro prasowe - w tym pięć pracujących tam kobiet, zostało rozwiązane. Dodajmy, że chodzi o matki z dziećmi.

Kuria po jakimś czasie doprecyzowała, że zwolniła nie wszystkie, a trzy osoby. Kuria poinformowała, że "jej działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem biura prasowego, Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi".

"Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej" - czytamy w komunikacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Państwowa Inspekcja Pracy: w przypadku zwolnionych pracownic biura prasowego krakowskiej kurii nie doszło do złamania prawa - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto