Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PERSEIDY 2016. Noc spadających gwiazd już 12 sierpnia

Piotr Ogórek
PERSEIDY 2016. W nocy z czwartku na piątek i z piątku na sobotę na niebie zobaczymy burzę meteorów. W Małopolsce warunki do obserwacji będą dobre pierwszej nocy.

Deszcz Perseidów już 12 sierpnia. Sprawdź, gdzie obejrzeć spadające gwiazdy w Małopolsce

PERSEIDY 2016. Gdzie w Krakowie oglądać spadające gwiazdy? [LISTA MIEJSC]

Wszyscy miłośnicy astronomii szykują się do corocznej obserwacji spadających gwiazd, czyli roju Perseidów (czym są i jak je oglądać, tłumaczy w ramce obok ekspert Karol Wójcicki).

Perseidy w ziemskiej atmosferze pojawiają się corocznie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy można ich zobaczyć od 80 do 150 na godzinę. Raz na 12 lat to zjawisko jest jeszcze bardziej intensywne. I tak właśnie będzie tym razem, w nocy z czwartku na piątek. Wtedy zobaczymy nawet do 200 Perseidów na godzinę. To dobra informacja dla Małopolan, którzy chcą patrzeć w niebo, bo tej nocy w regionie ma być pogodnie.

- Noc z czwartku na piątek powinna być w miarę przyzwoita i bezchmurna. Nie prognozujemy opadów, więc będą dobre warunki do obserwacji - mówi Piotr Drygas z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Gorzej może być jednak z piątku na sobotę. Niewykluczone są wtedy opady deszczu, ale już po północy. Synoptycy dodają, że to jednak prognoza w przód, więc jeszcze nie przekreślajmy tej nocy.

Podczas obserwacji Perse-idów nie powinniśmy się niczym rozpraszać, zwłaszcza zerkając co chwilę nasmartfona. Bo odświatła telefonu nasze źrenice będą się zwężać ibędziemy widzieli mniej.

Najlepiej wybrać ciemne miejsca. Tak jak Karol Wójcicki, który w pierwszą noc jedzie w Bieszczady do jednego z najciemniejszych miejsc w Polsce, w okolice Tarnawy Niżnej. Stamtąd będzie m.in. prowadził relację na żywo na swojej stronie i Facebooku „Z głową w gwiazdach”.

Noc spadających gwiazd okiem eksperta
Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, związany z Centrum Nauki Kopernik.

Czym są Perseidy?
To meteory, a dokładnie zjawiska zachodzące wgórnych partiach atmosfery. To efekt przelotu przez atmosferę drobiny materii pozostawionej przez kometę Swifta-Tuttle’a powracającą doSłońca co ok. 130 lat. Zbliżając się donaszej gwiazdy, rozgrzewa się iwyrzuca mnóstwo drobin gazu ipyłu. Raz doroku Ziemia przecina pozostałości pojej przelocie iwtedy jesteśmy bombardowani takimi cząsteczkami, które spalają się w atmosferze. Wtedy właśnie widzimy - krótki, szybki błysk.

Noc z12 na13 sierpnia to najlepszy moment doobserwacji?
Zwykle tak, ale w tym roku mamy też dodatkowe, silniejsze maksimum Perseidów. Wypada ono raz na 12 lat. Co tyle lat Jowisz znajduje się w pobliżu chmury cząstek i swoją grawitacją przyciąga je,pchając w stronę naszej orbity. Gęstszy strumień Perseidów obserwować będziemy mogli noc wcześniej, z 11 na 12 sierpnia. Zobaczymy nawet 200 spadających gwiazd na godzinę, ok. 2 w nocy. Standardowo to 100 gwiazd.

Jak i gdzie najlepiej obserwować Perseidy?
Gołym okiem, leżąc na kocu czy leżaku. Nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu do obserwacji. Im ciemniejsze miejsce, tym lepiej. Dlatego warto wybrać się poza miasto, gdzie nie ma tylu świateł. W mieście wybierzmy parkową polanę lub dach. Leżmy i cierpliwie wpatrujmy się w jak największy obszar nieba. Po kilku, kilkunastu minutach cierpliwego wypatrywania zobaczymy pierwsze meteory.

Zobacz także:Skąd biorą się perseidy?
Źródło:TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto