Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska premiera słynnego filmu "Strefa interesów" nagrodzonego Grand Prix w Cannes odbędzie się 15 lutego w Muzeum Auschwitz

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Strefa interesów"
"Strefa interesów" Gutek Film
W czwartek 15 lutego o godzinie 16 w sali kinowej Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu odbędzie się polska premiera filmu "Strefa interesów", który otrzymał na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes Grand Prix, a ostatnio pięć nominacji do Oscara. W wydarzeniu udział weźmie reżyser Jonathan Glazer, a także ekipa producencka. Po projekcji twórcy wezmą udział w dyskusji panelowej.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hössa, pierwszego komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Film śledzi codzienne życie jego rodziny w domu z idyllicznym ogrodem położonym w bezpośredniej bliskości obozu, ale oddzielonym od niego murem. Jednym z wątków filmu jest także pomoc niesiona więźniom obozu Auschwitz przez Polaków z Oświęcimia i okolic, którzy mieszkali poza terenem tytułowej strefy interesów.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w pięciu kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”).

„Strefa interesów” powstała we współpracy z Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu, prowadzonej na różnych płaszczyznach. Konsultowano nie tylko elementy scenariusza czy scenografii, ale także omawiano całość wymowy obrazu. Muzeum wsparło twórców także poprzez dostęp do obozowych dokumentów, relacji ocalałych z obozu oraz konsultacje merytoryczne.

Przedstawiciele ekipy wielokrotnie odwiedzali i zwiedzali Miejsce Pamięci w ciągu pięciu lat pracy nad filmem. Ze względu na to, iż zdjęcia nie mogły powstawać na historycznym terenie, twórcy mieli możliwość cyfrowego skanowania części poobozowej przestrzeni. Jedynie ostatnie sekwencje filmu - dokumentalne zdjęcia pokazujące pracę Muzeum oraz przedmioty pozostałe po ofiarach - powstały na terenie Muzeum.

"Strefa interesów" trafi do polskich kin 8 marca za sprawą dystrybucji firmy Gutek Film.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polska premiera słynnego filmu "Strefa interesów" nagrodzonego Grand Prix w Cannes odbędzie się 15 lutego w Muzeum Auschwitz - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto