Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat oświęcimski. Oszuści kontra seniorzy 0:3. Nikt nie dał się „oskubać” z pieniędzy

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Oświęcimscy seniorzy nie dali się oszustom, chcącym pozbawić ich oszczędności
Oświęcimscy seniorzy nie dali się oszustom, chcącym pozbawić ich oszczędności Archiwum Polska Press
Oszuści działający metodami „na wypadek wnuczki” nieustannie rozgrywają swoje „mecze” z seniorami. Stawką są pieniądze. Tym razem amatorzy łatwej gotówki przegrali 0:3. Nikt nie „kupił” łzawych opowieści i konieczności wpłaty kaucji, wynikającej ze spowodowania wypadku.

Na telefon stacjonarny 73-letniej mieszkanki Oświęcimia zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę, przekazując informację o wypadku. Potrąciła kobietę w ciąży, która poroniła. Teraz potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy złotych na kaucję, aby uniknąć więzienia.

- Seniorka nie uwierzyła w tę historię, oświadczając, że najpierw zadzwoni do córki oraz na policję, aby upewnić się, że do wypadku doszło. Oszustka, słysząc stanowcze oświadczenie seniorki, rozłączyła się. To klasyczny model działania – wyjawia Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej policji.

Telefon odebrała także 90-letnia mieszkanka Oświęcimia. Dzwoniąca oszustka podała się za jej wnuczkę. Kobieta płaczącym głosem przekazała, że miała wypadek i śmiertelnie potrąciła pieszą. Teraz - razem z mamą – została zatrzymana przez policję i potrzebuje pieniędzy na odszkodowanie dla rodziny ofiary wypadku. Seniorka nie uwierzyła w łzawą historię. Natychmiast skontaktowała się z córką i wnuczką potwierdzając, że nie miały żadnego wypadku drogowego.

Powiat oświęcimski. Oszuści kontra seniorzy 0:3. Nikt nie dał się „oskubać” z pieniędzy

Ostatnie podejście oszustów dotyczyło 54-letniej mieszkanki Chełmka, która również wiedziała, że prośba o pieniądze na kaucję lub odszkodowanie za spowodowanie wypadku drogowego są próbą ich wyłudzenia.

Policja przypomina, jak postąpić w przypadku kontaktu z oszustami

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny. Nie wolno działać w pośpiechu, ulegając presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania, czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powiat oświęcimski. Oszuści kontra seniorzy 0:3. Nikt nie dał się „oskubać” z pieniędzy - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto