Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt ELLIPSE. Łączą siły, by ratować ludzkie życie

red.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Unsplash.com
10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne. Projekt ELLIPSE również ma w tym pomóc.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom został ustanowiony w 2003 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom - IASP, związanego ze Światową Organizacją Zdrowia.

Rocznie w Europie dochodzi do ponad 56 tys. samobójstw. W Polsce w 2017 roku doszło do 4482 samobójstw. W tym samym czasie w wypadkach drogowych zginęło 2831 osób. Istnieje potrzeba rozwoju umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysu
psychicznego i zapobiegania samobójstwom u ogółu społeczeństwa. Jest to szczególnie istotne dla nauczycieli akademickich oraz studentów, szczególnie tych, którzy kształcą i kształcą się w kierunkach medycznych, pielęgniarstwa, psychologii, socjologii czy zawodów związanych z mediami.

Zwiększanie świadomości społecznej

Podnoszenie umiejętności i zapraszanie do korzystania z narzędzi cyfrowych, które mogą być wykorzystywane przez osobę w kryzysie samobójczym, w tym studenta lub nauczyciela akademickiego, może uratować życie. Jednym z tych narzędzi jest tworzona właśnie platforma e-learningowa. Od września 2019 w ramach unijnego programu ERASMUS+ Polskę reprezentują w tych działaniach Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS).

W projekcie uczestniczy także Uniwersytet Medyczny (Wiedeń), szwedzki Region Blekinge oraz organizacje pozarządowe z Węgier, Norwegii i Szwecji. Żaden z tych krajów nie dysponuje na poziomie szkolnictwa wyższego programem e-learningowym w obszarze zapobiegania samobójstwom.

Projekt ELLIPSE

Projekt ELLIPSE stara się wypełnić tę lukę poprzez podnoszenie umiejętności z uwzględnieniem potrzeb i preferencji studentów i nauczycieli akademickich, co jest szczególnie ważne w sytuacji niedoborów na rynku pracy. Osiągnięte zostanie to poprzez stworzenie platformy e-learningowej na temat zapobiegania samobójstwom wraz z podręcznikiem i bezpłatną aplikacją samopomocową.

Projekt ELLIPSE pozwoli zapewnić studentom dostęp do kursów online w zakresie zapobiegania samobójstwom. Wpisuje się on w te cele kształcenia na uczelniach wyższych, które dotyczą podnoszenia umiejętności m.in. przyszłych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej tak, aby potrafili sprostać wyzwaniom związanym z komunikacją z osobami będącymi w grupie ryzyka samobójczego. Ma na celu także umożliwienie pracodawcom zatrudniania profesjonalistów w tej dziedzinie.

Kolejnym celem jest ukazanie, w jaki sposób media mogą angażować się w prewencję samobójstw, m.in. poprzez stosowanie w praktyce wiedzy zawartej w polskich poradnikach (www.poradnikdlamediow.pl).

Celem międzynarodowym jest promowanie internacjonalizacji i rozwoju standardów europejskich w obszarze kształcenia w zakresie zapobiegania samobójstwom. Projekt rozpocznie się w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (10 września 2019) i będzie trwał przez 3 lata.

Poprzez m.in. stronę projektu, każdy zainteresowany będzie miał możliwość podzielenia się doświadczeniem radzenia sobie z kryzysem psychicznym (także z myślami samobójczymi) oraz ratowania osoby w takim kryzysie.

- Mamy nadzieję, że włączą się do projektu i podzielą swoimi doświadczeniami, studenci i nauczyciele akademiccy, pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, służby ratunkowe, osoby związane z mediami i decydenci, osoby o różnym statusie psychospołecznym ze wszystkich województw. Również osoby z doświadczeniem kryzysu samobójczego w przeszłości i osoby, które przeżyły traumę utraty osoby bliskiej przez samobójstwo. Z zebranego materiału korzystać będzie mogło w przyszłości nie tylko środowisko akademickie. Ważnym efektem projektu będą polskie i europejskie wytyczne dla tworzenia programów edukacyjnych w obszarze zapobiegania samobójstwom. Materiały będą publikowane online w języku polskim, a także angielskim, szwedzkim, niemieckim, norweskim i węgierskim - zapowiada zespół programu Ellipse na czele ze swoją szefową dr n. med. Anną Baran z Blekinge w Szwecji.

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy? Możesz zadzwonić pod numer zaufania 800 70 2222 (bezpłatnie) i porozmawiać z kimś zaufanym. Pod tym numerem znajduje się Całodobowe Centrum Wsparcia dostępne 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Dostępny jest również Kryzysowy Telefon Zaufania - dorośli 116 123 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 14-22, oprócz świąt). Można też zadzwonić pod całodobowy telefon zaufania: 815 346 060.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt ELLIPSE. Łączą siły, by ratować ludzkie życie - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto