Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się prace przy odrestaurowaniu zamku Homole [ZDJĘCIA]

red.
fot. Piotr Mirek (Nadleśnictwo Zdroje)
W minionym tygodniu rozpoczął się pierwszy etap prac, które mają sprawić, że zamek Homole stanie się atrakcyjnym miejscem i ważnym punktem przy Głównym Szlaku Sudeckim. W piątek firma Tribud wykonawca ścieżki turystyczno-przyrodniczej, platformy widokowej oraz prac zabezpieczających ruiny zabrała się do pracy.

Osadzono kotwy metalowe, na których zostanie zamontowana drewniana kładka, oraz trwają prace mające na celu przygotowanie terenu w obrębie ruin wieży.

- Mimo ściskającego mrozu wierzymy, że zapału pracownikom nie zabraknie i już na wiosnę, pierwsi turyści będą mogli poznawać historię tego interesującego miejsca, a z kładki podziwiać piękno budzącej się do życia przyrody- czytamy na stronie Nadleśnictwa Zdroje.

Przypomnijmy, że zamek Homole w czasach swojej świetności był on centrum państewka von Pannwitzów, a później główną siedzibą husytów na ziemi kłodzkiej. Swój epizod miał także w powieści Andrzeja Sapkowskiego „Narrenturm”. Jeszcze w XV wieku był główną budowlą w regionie, a kiedy stracono jego ostatniego właściciela, zaczął popadać w ruinę. Po blisko 500 latach zadbać o niego chce Nadleśnictwo Zdroje.

- Jest to miejsce nie tylko historycznie interesujące, ale także przyrodniczo. Samo wzgórze Gomoła oraz przyległe łąki są obszarem objętym programem Natura 2000, który jest niezwykle cenny dla przyrodników. Kwitnie tutaj chociażby pełnik europejski, bardziej znany jako róża kłodzka - symbol naszego powiatu - opowiada Piotr Mirek. - W ramach modernizacji Homola, Nadleśnictwo planuje wybudować drewnianą kładkę, która pozwoliłaby zejść z Głównego Szlaku Sudeckiego w kierunku samego wzgórza. Jest ona istotna, ponieważ ten teren jest podmokły. Dziś do ruin dochodzi się błotnistą groblą pomiędzy dwoma stawkami - dodaje.

Cała trasa ma być wypełniona specjalnymi tablicami, które będą informowały turystów o występujących okazach przyrody, a także przedstawiać wątki historyczne tego niezwykłego miejsca. Na szczycie w pobliżu ruin wieży, według przygotowanej przez nadleśnictwo koncepcji, powstanie miejsce wypoczynkowe z kanałami widokowymi. Będą ławki, gdzie będzie można odpocząć, a także rozpalić ognisko. Wszystko przyjazne dla zwiedzających turystów.

Oczywiście głównym celem jest zabezpieczenie ruin wieży, która poza fragmentami murów jest jedyną pamiątką po zamku Homole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto