RPO zajmie się uchwałą anty-LGBT? A do Komisji Europejskiej pisze prezydent Krakowa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Konrad Kozłowski
Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafi wniosek, by wystąpił on do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ze skargą na deklarację Sejmiku Województwa Małopolskiego z 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych. Wniosek ma zostać przedstawiony w czwartek podczas konferencji prasowej i tego samego dnia wysłany do RPO.

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

Z postulatem do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wniesienia skargi do WSA na deklarację anty-LGBT przyjętą przez sejmik województwa małopolskiego dwa lata temu - czego efektem byłoby jej uchylenie - występują radny Rady Powiatu w Krakowie Łukasz Krupa (PO) i jego pełnomocnik radca prawny Tomasz Daros, który przygotował treść pisma.

W zapowiedzi dotyczącej wystosowanie wniosku do RPO czytamy:

"Należy zwrócić uwagę iż:
1. Analiza najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych, w tym przede wszystkim Naczelnego Sądu Administracyjnego prowadzi do wniosku, iż przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej może być nie tylko uchwała ale również w innej formie wyrażone stanowisko organu kolegialnego, wchodzącego w skład administracji publicznej - przykładowo postanowienie NSA z dnia 25 września 2020 r. I OSK 1256/20.
2. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał w piśmie z dnia 16 sierpnia 2021 roku skierowanym do Jana Tadeusza Dudy Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, iż przyjęta rezolucja może naruszać prawa obywatelskie m.in:
a. jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą legalizmu, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa;
b. ogranicza prawa i wolności mieszkańców samorządu – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – w sposób bezprawny, gdyż ograniczenia tych praw i wolności mogą nastąpić tylko w ustawie
3. W analogicznej sprawie NSA nakazał przy ponownym badaniu dopuszczalność skargi przez, Sąd I instancji uznać, iż "stanowisko Rady Gminy S. zajęte na sesji w dniu [...] maja 2019 roku w sprawie sprzeciwu wobec ideologii LGBT i gender" stanowi akt podjęty w sprawie z zakresu administracji publicznej…” co skutkuje możliwością wnoszenia skargi do Sądów Administracyjnych
4. Nieodpowiedzialna postawa Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego grozi utratą funduszy przewidzianych na rozwój Województwa Małopolskiego.".

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował w środę po południu w mediach społecznościowych, że wystosował pismo do Komisji Europejskiej, "apelując o indywidualną ocenę działań Miasta na rzecz osób LGBT+, niezależnej od decyzji podejmowanych przez władze województwa małopolskiego. Kraków jest domem dla wszystkich - uważam, że mieszkańcy Krakowa nie zasługują na ponoszenie konsekwencji decyzji, głównie politycznych, podejmowanych przez władze regionalne".

W liście do przedstawicieli KE Jacek Majchrowski przypomina o dotychczasowych działaniach Krakowa na rzecz zwiększania tolerancji i akceptacji. M.in. o tym, że w 2019 r. powołano radę ds. równego traktowania, w której skład weszli przedstawiciele uczelni, stowarzyszeń i środowisk działających na rzecz równouprawnienia oraz przedstawiciele urzędu. Z kolei w październiku 2020 r. prezydent powołał pełnomocniczkę ds. polityki równościowej. W lipcu 2020 r. - wystosował apel do mieszkańców Krakowa, podkreślający, że sprzeciwia się mowie nienawiści i dyskryminacji osób LGBT+.

Jak można przeczytać w liście Jacka Majchrowskiego, "Kraków był, jest i będzie miastem otwartym, miastem dumnym ze swojej różnorodności". Prezydent stwierdza, że "w Krakowie nie powstała i nie powstanie żadna strefa, która miałaby kogokolwiek wykluczać". Podkreśla też, że taka postawa Krakowa jest zbieżna z polityką UE, dlatego - jak wskazał w piśmie - liczy na indywidualną ocenę działań naszego miasta, niezależną od oceny decyzji podejmowanych przez władze Województwa Małopolskiego.

"Uważam, że mieszkańcy Krakowa nie zasługują na ponoszenie konsekwencji z tytułu decyzji, głównie o charakterze politycznym, podejmowanych przez władze regionalne, a dyskryminujących społeczność LGBT+. Zablokowanie naszemu miastu możliwości skorzystania ze środków i innych instrumentów unijnych byłoby dla nas wysoce niesprawiedliwe oraz mogłoby zachwiać naszym przekonaniem o wsparciu Komisji Europejskiej dla działań podejmowanych przez nasze miasto na rzecz promocji idei otwartości i wzajemnego szacunku" - kończy swój list do Komisji Europejskiej prezydent Krakowa.

Wideo

Materiał oryginalny: RPO zajmie się uchwałą anty-LGBT? A do Komisji Europejskiej pisze prezydent Krakowa - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie