Śladami Karola Wojtyły po Małopolsce. Dziedzictwo Jana Pawła II

Akcja Specjalna Dziedzictwo Jana Pawła II
W tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło. Tak papież Jan Paweł II wspominał podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku swoje rodzinne miasto. Ale nie tylko Wadowice były bliskie sercu Karola Wojtyły. Niemal w całej Małopolsce znajdziemy ślady naszego rodaka.

______________

Partner Mapy Śladami Jana Pawła II po Małopolsce:

______________

Partner Główny Projektu Dziedzictwo Jana Pawła II:

ZOBACZ NASZĄ MAPĘ ŚLADAMI JANA PAWŁA II PO MAŁOPOLSCE I ODWIEDŹ MIEJSCA Z NIM ZWIĄZANE

Wadowice i okolice. "Czasem trudno się było oderwać od kolegów, wyjść z orzeźwiających fal kochanej Skawy"

Ślady Jana Pawła II w powiecie wadowickim można spotkać praktycznie wszędzie. Nic w tym dziwnego. To właśnie w Wadowicach, 18 maja 1920 roku przyszedł na świat przyszły papież. Centrum Wadowic i centrum młodości stanowi Bazylika Ofiarowanie NMP. To tu 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony przyszły papież. Obok bazyliki mieści się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wadowice i Dom Rodzinny Jana Pawła II.
Wadowice i Dom Rodzinny Jana Pawła II. Fot. Adam Wojnar

Jest to pierwsza na świecie narracyjna wystawa poświęcona Papieżowi Polakowi znajduje się w kamienicy, w której 18 maja 1920 roku przyszedł na świat. Sercem podzielonej na 16 stref tematycznych nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej jest dwupokojowe mieszkanie, w którym Karol Wojtyła spędził pierwsze 18 lat życia.

A tak Jan Paweł II opisywał swoje związki z klasztorem Karmelitów Bosych w Wadowicach.
- Szkaplerz, który przyjąłem z rąk o. Sylwestra w dniu mojej Pierwszej Komunii św. noszę zawsze, a chociaż mieszkałem w cieniu kościoła parafialnego, wasz kościół na Górce był mi zawsze bardzo drogi. Wakacje spędzałem w Wadowicach, więc nigdy do czasu mojego wyjazdu z Wadowic nie opuszczałem popołudniowych nabożeństw w czasie nowenny. Czasem trudno się było oderwać od kolegów, wyjść z orzeźwiających fal kochanej Skawy, ale melodyjny głos karmelitańskich dzwonów był taki mocny, taki przenikający do głębi duszy, więc szedłem. Tak, tak, mieszkałem obok kościoła parafialnego, ale wzrastałem w kościele św. Józefa.

Kalwaria Zebrzydowska - sanktuarium pasyjno-maryjne, to wyjątkowe miejsce w życiu Karola Wojtyły

Kalwaria Zebrzydowska, a konkretnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO sanktuarium pasyjno-maryjne, to wyjątkowe miejsce w życiu Karola Wojtyły, a potem także i papieża Jana Pawła II.

Jan Paweł II wręczył Matce Bożej Kalwaryjskiej złotą różę.
Jan Paweł II wręczył Matce Bożej Kalwaryjskiej złotą różę. Fot. archiwum oo. Bernardynów

Do „polskiej Jerozolimy”, jak nazwano tutejszy klasztor z Dróżkami, przyjeżdżał od najmłodszych lat. To tutaj modlił się po śmierci swojej mamy, to tutaj przybywał wielokrotnie jako kapłan, arcybiskup krakowski i kardynał. Tutaj powracał jako papież, by w ciszy powierzyć siebie i Kościół opiece Kalwaryjskiej Pani. W końcu w tym miejscu, podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku ponownie wypowiedział słowa, które uznawane są za jego testament duchowy:
„Proszę, abyście się tu za mnie modlili, za życia mojego i po śmierci”.

Kraków. „ Moje serce było i nie przestało być związane z Wami”

„Tutaj w Krakowie spędziłem większość lat mojego życia. Tutaj doznałem łaski powołania kapłańskiego, w trudnym okresie życia narodu, w czasie okupacji niemieckiej, kiedy pracowałem w kamieniołomach.(…) Moje serce było i nie przestało być związane z Wami, związane z tym miastem, z tym dziedzictwem, z tym „polskim Rzymem”. Od najmłodszych lat mojego życia, od lat dziecięcych jeszcze, Kraków był dla mnie szczególną syntezą wszystkiego, co polskie i co chrześcijańskie” – tak Jan Paweł II powitał zgromadzonych na krakowskich Błoniach 6 czerwca 1979r., podczas pierwszej pielgrzymki.

Franciszkańska 3.
Franciszkańska 3. Fot. Adam Wojnar

Franciszkańska 3 to adres znany w całej Polsce. To tu znajduje się sławne Okno Papieskie. Krakowski Pałac Biskupi był dla Jana Pawła domem kilkanaście lat. Do dziś są tu przedmioty związane z papieżem. W budynku krakowskiej kurii Jan Paweł II zatrzymywał się za każdym razem, gdy przyjeżdżał do Krakowa.

Katedra na Wawelu to miejsce, z którym Karol Wojtyła był szczególnie mocno związany. 2 listopada 1946r., w krypcie św. Leonarda, odprawił swoją pierwszą mszę.

Cmentarz Rakowicki. Tutaj, w VI kwaterze wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich, w którym spoczywają rodzice papieża: Emilia i Karol. Obok rodziców spoczywa też brat papieża – Edmund.
Błonia. Miejsce spotkań papieża z pielgrzymami. Znajdziemy tu także ważący 26 ton granitowy kamień z okolic Morskiego Oka. Został tu umieszczony w październiku 1997 r., w 19. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego.
I w końcu Tyniecka 10. To tu Karol Wojtyła, student UJ, mieszkał z ojcem od 1938 do 1944 r.

Raciborowice - tu odpoczywał

Jako młody ksiądz, Karol Wojtyła spędzał wakacje w podkrakowskich Raciborowicach. Tu w zacisznej okolicy, w parafii przy gotyckim kościółku fundacji Jana Długosza, studiował dzieła św. Tomasza. Wspominał te czasy: "Wiele czasu spędziłem w starym raciborowickim kościele (...) Wiele godzin przemedytowałem spacerując po cmentarzu. Przywoziłem do Raciborowic także swój warsztat studiów".

Niegowić. Pierwsza parafia Jana Pawła II

Parafia w Niegowici jest miejscem pierwszej posługi duszpasterskiej ks. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Obowiązki wikarego pełnił w tutejszej parafii na początku swojej kapłańskiej drogi (1948-1949). W Niegowici można zwiedzić Izbę Regionalną - zbiory zgromadzone są w trzech salach. Pierwsza jest repliką pokoju wikarego Wojtyły.

Stary Sącz i okolice

Szczególnym miejscem na mapie papieskich śladów jest Stary Sącz. To tutaj można zobaczyć jedyny w Polsce polowy ołtarz papieski, który pozostał jako pamiątka wizyty Ojca Świętego na Sądecczyźnie w 1999 roku.

Ojciec Święty na Sądecczyźnie w 1999 roku.
Ojciec Święty na Sądecczyźnie w 1999 roku. Fot. Rafał Kamieński

Na ziemi sądeckiej znajdziemy też Muzeum Jana Pawła II, Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowe czy źródło św. Kingi.
„Ta ziemia od lat była mi bardzo bliska” mówił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Starego Sącza w czerwcu 1999 r. jednocześnie wymieniając z dokładnością szczegóły jednej z tras wędrówki po Sądecczyźnie, tym samym potwierdzając wypowiedziane słowa.

Nowy Targ i okolice. Niezwykłe pamiątki po papieżu

W październiku 2011 roku na parterze nowotarskiego ratusza została otwarta stała ekspozycja „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność”. Wśród pamiątek cennych, ciekawych, nieraz o wysokich walorach artystycznych, gromadzi ona wiele relikwii drugiego stopnia.
Wielką liczbę eksponatów przekazał miastu aktem notarialnym darczyńca, który chciał pozostać anonimowy. Cenne eksponaty gromadził latami, niektóre to pamiątki jeszcze z krakowskich lat Karola Wojtyły. Wszystko opatrzone jest watykańskimi certyfikatami.

Centralne miejsce w pierwszej sali zajmuje tron papieski z pamiętnej mszy na nowotarskim lotnisku w czerwcu 1979 r. Do relikwii należą sutanna, ornat, piuska, mitra, fragment gałązki oliwnej, którą Jan Paweł II trzymał w ręku podczas swojej ostatniej Niedzieli Palmowej.

Pośrodku krzyża z lotniska znalazła się inna relikwia – ułamek drewna z krzyża, do którego przytulał się podczas transmisji Drogi Krzyżowej, na krótko przed śmiercią.

Jest w gablotach sporo przedmiotów osobistych używanych przez Jana Pawła II, m.in. sweter, skarpety, kapelusz. Osobliwa pamiątka to laska pasterska zakończona baranim rogiem, ofiarowana papieżowi na krakowskich Błoniach, która jednak nie wyjechała do Watykanu. Nie brakuje również zbiorów numizmatycznych – monet, pamiątkowych medali, także publikacji, zbiorów filatelistycznych, plakatów. Kardynał Franciszek Macharski podarował na tę wystawę Medal Beatyfikacyjny Jana Pawła II.
Między pamiątkami z czasów krakowskich znaleźć można dyplom magisterski Karola Wojtyły, dokumenty ze studiów, pisma urzędowe. Jest część zastawy stołowej używanej przez Jana Pawła II w prywatnych apartamentach. Wiele eksponatów to przypomnienie mszy na lotnisku i licznych wizyt Podhalan w Watykanie. Na monitorze można odtwarzać filmowe zapisy – także wizyty w Nowym Targu i na krakowskich Błoniach.

Doniosłym aktem - przypieczętowaniem więzi Papieża Polaka ze stolicą Podhala – stało się przyjęcie przez niego honorowego obywatelstwa, uchwalonego przez Radę z okazji 650-lecia miasta. Miało to miejsce w 1997 r., gdy Jan Paweł II przybył na modlitwę różańcową do ludźmierskiego Sanktuarium.

"Pilnujcie mi tych szlaków"

Z górami Karol Wojtyła związany był przez całe życie. Sam siebie nazywał człowiekiem gór. Wychowywał się u podnóża Beskidu Małego, od najmłodszych lat wędrował więc po pobliskich szlakach. Jeden z nich prowadził na Jaworzynę. Młody Karol Wojtyła nie mógł wiedzieć, że wiele lat później – w 2003 roku – dzięki staraniom Stefana i Danuty Jakubowskich z Andrychowa ten szczyt otrzyma nową nazwę – Groń Jana Pawła II. W tym miejscu wybudowano m.in. Kaplicę Ludzi Gór, która stanowi wotum za ocalenie papieża.

Karol Wojtyła kochał polskie góry.
Karol Wojtyła kochał polskie góry. Fot. archiwum PP

W Małopolsce mamy też unikatowe na skalę światową Szlaki Papieskie. Pierwszy Szlak Papieski w Polsce oznaczyli górale w 1983 r. po wizycie Ojca Świętego w Tatrach i jego wycieczce żółtym szlakiem turystycznym od schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, nazwanej później jego imieniem, do Doliny Jarząbczej. W 2003 r., w 25. Rocznicę pontyfikatu Papieża Polaka, zostały wytyczone i oznakowane na szeroką skalę Szlaki Papieskie we wszystkich pasmach górskich Małopolski. Jest to propozycja dla osób pragnących wędrować śladami jego wędrówek, a także poznać miejsca i okolice, które były mu szczególnie bliskie.

Jak dobrze znasz Jana Pawła II? Sprawdź się - QUIZ

______________

Partnerzy Projektu:

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śladami Karola Wojtyły po Małopolsce. Dziedzictwo Jana Pawła II - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie