MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Tarnowie ma nowych funkcjonariuszy. Dziewięciu strażaków ślubowało w tarnowskiej komendzie, teraz czeka ich szkolenie

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W czwartek (14 września) nowi funkcjonariusze tarnowskiej straży pożarnej złożyli ślubowanie.
W czwartek (14 września) nowi funkcjonariusze tarnowskiej straży pożarnej złożyli ślubowanie. PSP Tarnów
W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie odbyło się ślubowanie nowo przyjętych od służby funkcjonariuszy. Z tarnowską jednostką związało się w sumie dziewięciu mężczyzn. Zanim jednak będą mogli wyjeżdżać do akcji, przejdą szkolenie w jednym z ośrodków na terenie kraju.

Dziewięciu nowych strażaków złożyło ślubowanie w Tarnowie

“Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.

Taką przysięgę w czwartek (14 września) złożyło dziewięciu mężczyzn, którzy mają za sobą kilkumiesięczną i bardzo wymagającą rekrutację. O wolne stanowiska w tarnowskiej jednostce w tym roku ubiegało się w sumie ponad 100 kandydatów. Najlepsi z nich otrzymali angaż w Państwowej Straży Pożarnej.

- Kiedy ogłaszamy nabór, to średnio mamy od dziesięciu do dwunastu osób chętnych na jedno miejsce. Praca w straży pożarnej cieszy się dużym zainteresowaniem i zgłaszają się do nas kandydaci nie tylko z Tarnowa i okolic, ale mieliśmy nawet osoby spod Sandomierza czy Rzeszowa - mówi mł. bryg. Marcin Opioła, oficer prasowy KM PSP w Tarnowie.

Długa i bardzo wymagając rekrutacja

Rekrutacja do służby w tarnowskiej straży pożarnej rozpoczęła się na początku roku i składała się z kilku etapów.

Po złożeniu niezbędnych dokumentów przez kandydatów sprawdzano przede wszystkim ich sprawność fizyczną. W trakcie testów sprawnościowych musieli zaliczyć podciąganie na drążku, bieg po kopercie oraz próbę wydolnościową, czyli tzw. beep test. Musieli również wykazać się umiejętnościami pływackimi oraz przejść sprawdzian braku lęku wysokości.

Była też rozmowa przed komisją kwalifikacyjną oraz bardzo szczegółowe badania medyczne i psychotesty.

Całą rekrutację z największą ilością punktów i bez przeciwwskazań medycznych przeszło dziewięciu mężczyzn. Złożyli już ślubowanie, ale na razie w akcjach ratowniczych nie będą brali udziału.

- Na tę chwilę ci strażacy zapoznają się sprzętem, wykonują prace konserwacyjne i gospodarcze na terenie jednostki, a wkrótce pójdą na specjalny kurs od ośrodków w Częstochowie lub Bydgoszczy i dopiero po nim, jeśli pozytywnie go zaliczą, będą mogli brać czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych - zaznacza mł. bryg. Opioła.

Obecnie w tarnowskiej jednostce straży pożarnej pracuje niecałe 200 osób, z czego 160 stanowią strażacy, którzy zapewniają gotowość bojową. Służą w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych przy ul. Klikowskiej i Błonie w Tarnowie oraz w posterunku w Siedliskach koło Tuchowa.

W sercu Tarnowa powstała "Katedralna Jadłodzielnia", żeby nie marnować żywności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto