Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc 2018. Jak można zobaczyć Krwawy Superksiężyc?

AIP/x-news.pl
W środę, 31 stycznia będziemy świadkami zaćmienia Księżyca, które nazywamy "Super Blue Blood Moon". Księżyc będzie nie tylko w pełni, ale też znajdzie się w perygeum orbity wokółziemskiej. Oznacza to, że Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Przybierze też nienaturalną, czerwoną barwę, stąd nazywany jest również Krwawym Księżycem. Superksiężyc 2018. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc? Gdzie obejrzeć transmisję? Jak można go zobaczyć Krwawy Superksiężyc?

Superksiężyc 2018. Kiedy i gdzie oglądać Superksiężyc? Gdzie obejrzeć transmisję? Jak można go zobaczyć Krwawy Superksiężyc?

31 stycznia każdy, kto spojrzy w nocne niebo zobaczy spektakularne zjawisko - Krwawy Superksiężyc. Tarcza Księżyca będzie wydawać się większa niż zazwyczaj - to Superksiężyc. Będzie on jednocześnie Krwawym Księżycem - przybierze niezwykłe odcienie czerwieni, za które odpowiedzialne będzie zaćmienie Księżyca. Barwa Superksiężyca może być różna - od Księżyca w kolorze krwi po Księżyc brunatny. Zaćmienie 31 stycznia trwać będzie godzinę i 16 minut. W Polsce najwcześniej będzie można je zobaczyć dopiero tuż przed godziną 17. Najlepiej widoczne będzie we wschodniej części Azji, Nowej Zelandii i Australii.

Superksiężyc 2018. Wyjątkową superpełnię uchwycono w amerykańskim Charlotte

Większy i jaśniejszy niż zwykle - tak zaprezentował się Księżyc nocą 30 stycznia. Wyjątkową superpełnię uchwycono w amerykańskim Charlotte, w Karolinie Południowej. Na nagraniu widać jak aktywny był księżyc, gdy chował się za szczytem budynku tamtejszego banku America Corporate Center. Jednak zjawisko, które mogli zaobserwować Amerykanie, to jedynie część tego, co noc później (31.01) będą mogły obejrzeć osoby przebywające we wschodniej Azji, Nowej Zelandii i Australii. To kombinacja zjawisk, które NASA określiła jako "Super Blue Blood Moon" co można przetłumaczyć jako "superpełnia niebiesko-krwawego Księżyca". Każde z tych zjawisk osobno zdarza się dość rzadko. Ich równoczesne wystąpienie to zaś kwestia około 150 lat - konkretnie 152. Obserwatorzy w Polsce nie zobaczą całego przebiegu zjawiska, lecz tylko jego końcówkę.

Superksiężyc 2018, Blue Moon 2018 i inne zjawiska

Jakie jeszcze ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować na niebie w 2018 roku? Na to pytanie odpowiedział w "Dzień Dobry TVN" popularyzator astronomii i dziennikarz Karol Wójcicki. Czym różni się pełnia od "superpełni" i kiedy możemy spodziewać się "hiperpełni"? Czym jest niebieska pełnia? 27 lipca będziemy mogli w Polsce zobaczyć całkowite zaćmienie księżyca - przypomniał Wójcicki.

Źródło: STORYFUL

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto