Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej

red.
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zwana popularnie Jurą, należy do najatrakcyjniejszych terenów turystycznych w Polsce. Przyciąga piechurów, rowerzystów, wspinaczy i speleologów. Coraz popularniejsza staje się też turystyka konna, powstają nowe stadniny, pojawiają się narciarze biegowi i zjazdowi. Docierają tu także paralotniarze.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska dzieli się na: Wyżynę Częstochowską, Wyżynę Olkuską, Rów Krzeszowicki i Grzbiet Tenczyński. Zajmuje powierzchnię 2615 km kw. W wieku XIV, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, wzniesiono tu wiele warownych zamków na pograniczu polsko-czeskim w celu zabezpieczenia stolicy, granic państwa oraz ochrony szlaków handlowych. Od Krakowa aż po Wieluń powstał system obronny zamków, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami, kościołami oraz obwarowanymi miastami.

Wzdłuż linii zamków i strażnic przebiegają dwa niezwykle atrakcyjne szlaki turystyczne: Szlak Orlich Gniazd - oznakowany numerem 01 (kolor czerwony) oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich (nr 02). Na szczególnie popularnym Szlaku Orlich Gniazd, liczącym 166 km (od Częstochowy do Krakowa) spotkamy ruiny zamków: Ojców, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów, Ostrężnik i Olsztyn, a także - nie będące ruiną - zamek na Piaskowej Skale i pałace w Pilicy i Złotym Potoku. Owiane legendami ruiny pozwalają na snucie domysłów, jak wyglądały i co się w nich działo, gdy tętniły życiem. Miejsca te kryją wciąż wiele tajemnic.

Podróż warto zacząć w samym Krakowie. Najsłynniejszymi zabytkami miasta, pochodzącymi głównie z XIV i XV wieku, są m.in. Zamek Królewski na Wawelu, kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan oraz Collegium Maius UJ. Przemierzając dalej Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd docieramy do Woli Justowskiej, gdzie znajduje się dawny dwór kamedułów z Bielan z początku XVII w. Idąc dalej przez Dolinę Wielepicką dojdziemy do Doliny Sanki, największej w Garbie Tenczyńskim, gdzie podziwiać można oryginalne formy skalne.
Dalej szlak przebiega przez Rudno, gdzie znajduje się zamek Tenczyn, wzniesiony przez Andrzeja herbu Topór - wojewodę krakowskiego. W XV w. został on przekształcony w renesansową rezydencję przez Jana Tenczyńskiego. W Krzeszowicach można zobaczyć, jak kiedyś wyglądała wieś biskupów krakowskich. Gmina Olkusz to dla turysty zamek w Rabsztynie, a raczej piękne jego ruiny.

Kolejne ruiny wiecznego grodu to zamek w Bydlinie. Został on zamieniony w kościół, a potem spalony przez Szwedów. Na wzgórzu roztacza się rezerwat przyrody Smoleń (4,3 ha). Podążając dalej trafiamy do Ogrodzieńca - miasta położonego w centrum Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tu siedziba Związku Gmin Jurajskich. W 1787 r. został wybudowany kościół z rokokowym wyposażeniem. Miasto otaczają tereny rekreacyjne - Centuria, Krępa, Józefów oraz wsie Karlin i Bzów.
Zamek Morsko - znany również jako Bąkowiec - został wzniesiony jako drewniana warownia w XIV w. przez ród Toporczyków lub - jak twierdzą inni - przez księcia opolskiego Władysława. Będąc w tej okolicy trzeba koniecznie zobaczyć utworzony w 1957 r. rezerwat przyrody nieożywionej "Góra Zborów".

Niedaleko porośniętych roślinnością naskalną ruin możemy zobaczyć kolejny zamek - Mirów, wzniesiony na miejscu drewnianego grodu. Na wędrówki po ruinach warowni i strażnic zapraszamy też do Przewodziszowic i Szuliszowic.

Aby poznać dzieje poety Zygmunta Krasińskiego, warto udać się do wsi Złoty Potok, gdzie obecnie jest park pałacowy z wieloma starymi i egzotycznymi roślinami i stawem Irydion.
Jedną z ostatnich i najpiękniejszych na szlaku atrakcji turystycznych są ruiny warownego zamku Olsztyn z XIV w. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego należał do nadgranicznych warowni małopolskich. Najbardziej okazałą częścią zamku jest wieża, która służyła jako więzienie dla skazanych na śmierć głodową.

Ostatnią stacją na naszym szlaku jest Częstochowa - miasto, które w historii naszego kraju za sprawą klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze, zajmuje szczególne miejsce.
Oprócz klasztoru warto zwiedzić w Częstochowie zabytkowe kościoły, ratusz i zabytkową zabudowę starego Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto