Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Limanowej wśród 20 najlepiej ocenianych w kraju. Tutaj liczy się bezpieczeństwo pracy oraz pacjenta

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Szpital w Limanowej w gronie najwyżej ocenianych placówek
Szpital w Limanowej w gronie najwyżej ocenianych placówek Szpital Powiatowy w Limanowej
Szpital Powiaty w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego został doceniony certyfikatem "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" 2023 zajmując 17 miejsce. Na liście znalazły się także szpital Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu(55miejsce) oraz szpital Medikor w Nowym Sączu(57 miejsce). To druga edycja programu organizowanego przez Koalicję na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” przyznawany jest przez Radę Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, na podstawie analizy działalności placówek w obszarze bezpieczeństwa pracy personelu medycznego, co się przekłada na bezpieczeństwo pacjentów.

W tym roku do certyfikacji przystąpiło 112 szpitali, z których aż 108 otrzymało certyfikat. Placówki musiały spełnić rygorystyczne kryteria, zobowiązać się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz podpisać deklarację „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Wysoko w rankingu znalazł się Szpital Powiatowego w Limanowej. Dyrektor placówki Marcin Radzięta podziękował personelowi medycznemu. Szczególnie docenił pracę Lucyny Kowalskiej pełnomocnika ds. Zarządzania Jakością, a także przewodniczących oraz członków komitetów i zespołów akredytacyjnych zaangażowanych w działania na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska pracy personelu medycznego szpitala.

- Jestem dumny, iż jesteśmy jednym z 20 najwyżej ocenianych szpitali i dziękuję wszystkim pracownikom za ten wspaniały wynik- powiedział Radzięta.

Ostatnie badania pokazały, że polskie placówki medyczne coraz bardziej dbają o bezpieczeństwo. Aż 85% szpitali ma ustalone procedury korzystania z ostrych narzędzi, a 90% z nich posiada procedury dla pracowników zajmujących się utylizacją ostrego sprzętu medycznego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO nadal jedna trzecia polskich szpitali nie ma wdrożonych procedur do podawania leków niebezpiecznych, a niemal połowa nie korzysta ze sprzętu bezpiecznego chroniącego personel przed niepożądanymi zdarzeniami. Tym bardziej należy docenić zwycięzców drugiej edycji certyfikacji szpitali.

Podmiotów leczniczych nagrodzonych za przestrzeganie standardów bezpieczeństwa oraz za działania na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających bezpieczne środowisko pracy zarówno dla personelu medycznego, jak i i pacjentów jest 108.

Organizatorem programu jest powołana w 2021 r. Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której celem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu. Partnerami programu są m.in.: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali, Naczelna Izba Lekarska, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych.

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szpital Powiatowy w Limanowej wśród 20 najlepiej ocenianych w kraju. Tutaj liczy się bezpieczeństwo pracy oraz pacjenta - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto