18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica bakłażana

(gz)
Dietetycy uparcie i od lat namawiają nas do zjadania jak największych ilości owoców i warzyw. Medycyna ludowa przypisuje większości z nich niesłychane wręcz właściwości lecznicze.

Dietetycy uparcie i od lat namawiają nas do zjadania jak największych ilości owoców i warzyw. Medycyna ludowa przypisuje większości z nich niesłychane wręcz właściwości lecznicze. Na czym zatem polega ów owocowo - warzywny cud?

Ich podstawową i niezaprzeczalną zaletą jest to, że - wykorzystywane w codziennej diecie - dostarczają organizmowi nieprzebrane bogactwo mikroelementów, węglowodanów i łatwo przyswajalnych soli mineralnych. Są niewyczerpanym źródłem witamin z grupy B, witaminy C i P. Cebula, czosnek i owoce cytrusowe zawierają substancje lotne, które potrafią niszczyć bakterie chorobotwórcze.

W kuchni polskiej w niewielkim stopniu wykorzystujemy i doceniamy bakłażany, dynię i arbuzy, które są prawie o każdej porze roku powszechnie dostępne. Arbuz i dynia zalecane są przy skłonności do powstawania kamieni żółciowych i nerkowych, a także w różnych schorzeniach nerek i chorób sercowo - naczyniowych.

Bakłażany mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi, wątrobie i nerkach. Pomagają w usuwaniu z organizmu kwasu szczawiowego. Jedzenie potraw z bakłażanów zaleca się osobom cierpiącym na choroby wątroby, nerek, podagrę i arteriosklerozę.

W kapuście odkryto składnik zapobiegający przekształcaniu się węglowodanów w tłuszcze. Sok z kapusty zaleca się w leczeniu nieżytu żołądka i w chorobie wrzodowej. Pobudza on wydzielanie soku żołądkowego i produkcję żółci.

Pietruszka jest bogata w substancje, które pomagają w rozpuszczaniu kamieni nerkowych i kamieni w pęcherzu moczowym. Jednak w zaostrzeniu dolegliwości nerkowych pietruszkę trzeba wykreślić z jadłospisu. O tym bezwzględnie powinien zadecydować lekarz.

Marchew jest wartościowa ze względu na zawartość karotenu, przyswajanego przez organizm wyłącznie w połączeniu z tłuszczami. Gdy podamy marchewkę z wody, bez odrobiny choćby tłuszczu, z zawartego w niej karotenu będziemy mieli marny pożytek. Do soku z marchwi warto dolać choćby odrobinę mleka. Marchew pomocna ma być w chorobach nerek, wątroby, przy nadciśnieniu i w zaparciach. Przeciwwskazana jest natomiast w stanach zaostrzenia choroby wrzodowej, kolkach i nieżytach okrężnicy.

Pomidory zawierają dużo karotenu, witamin i potasu. Ważne jest, że zachowują swoje wartości witaminowo - mineralne nawet po zakonserwowaniu. Koncentraty, przeciery i soki są nie mniej wartościowe od świeżych pomidorów. Nawet zdrowsze, gdy możemy kupić wyłącznie warzywa szklarniowe.

Seler działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Świeży sok z niego stosowany jest w leczeniu podagry i awitaminozy.

W rzodkwi i rzodkiewce są witaminy, fermenty, sole mineralne i puryny. Ułatwiają one trawienie i wydalanie moczu. Przeciwwskazane są jednak przy chorobie wrzodowej i nieżycie żołądka, przy schorzeniach wątroby, nerek i podagrze.

W ziemniakach jest duża zawartość potasu i niewiele sodu. Mają one działanie moczopędne. Są niezwykle pożyteczne dla osób cierpiących na schorzenia nerek i choroby układu sercowo - naczyniowego. Sok z surowych ziemniaków ma zastosowanie wspomagające przy leczeniu nadkwasoty. Spożywanie ziemniaków należy ograniczyć w przypadku cukrzycy i otyłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto