Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak spis powszechny ludności wyglądał 90 lat temu. Wielka akcja spisowa w 1931 roku. Archiwalne zdjęcia

GROM
Arkusze spisowe wypełniane przez kobiety z - wtedy podkrakowskich - Bronowic.
Arkusze spisowe wypełniane przez kobiety z - wtedy podkrakowskich - Bronowic. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dziś mamy mnóstwo narzędzi do przeprowadzenia tego szybko, sprawnie i szczegółowo, ale mimo to wciąż jest to proces czasochłonny i dość skomplikowany. Jak taka operacja wyglądała bez mała 100 lat temu? Można to zobaczyć na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego. W jego zasobach dostępne są zdjęcia ze spisu z 1931 roku.

Tak spis powszechny ludności wyglądał 90 lat temu

W niepodległej Polsce pierwszy powszechny spis ludności oparty na nowoczesnych zasadach przeprowadzono w 1921 r. Nie objął o jednak wówczas m.in. części Wileńszczyzny i Górnego Śląska, bo to był jeszcze czas, gdy granice państwa polskiego nie były definitywnie ustalone. Mimo to było to przedsięwzięcie o ogromnej skali.

Imponuje do dnia dzisiejszego zakres tematyczny pierwszego spisu ludności. Jak dotychczas był to jedyny spis powszechny w historii Polski, w którym jednocześnie badano narodowość i wyznanie, a wyniki opublikowano dla każdej, nawet najmniejszej, miejscowości w odrębnych tomach dla każdego województwa. Wyniki spisu ludności 1921 roku opublikowano w 29 tomach obejmujących łącznie 6 mln informacji - przypomina historię na swojej stronie internetowej Główny Urząd Statystyczny.

Spis powszechny. Jak dawniej wyglądał?

Podczas drugiego powszechnego spisu ludności w 1931 roku wprowadzono kilka zmian w kwestionariuszu. Usunięto pytanie o narodowość, a dodano pytanie o umiejętność czytania i pisania. Komisarze spisowi mieli wtedy po raz pierwszy rangę „urzędników państwowych na służbie”.

"Spisy z lat 1921 i 1931 stały się okazją do integracji obywateli wokół odrodzonego państwa i służyły do zaplanowania budżetu na odbudowę wolnej Polski" - napisano na stronie GUS.

39 tomów ze szczegółowymi wynikami spisu z 1931 r. jest dostępnych - również online - w Centralnej Bibliotece Statystycznej. Dane, będące nieocenionym źródłem wiedzy, obejmują zagadnienia narodowościowe, języka, wyznania, edukacji, a także demograficzne i rynku pracy.

Arkusz spisowy 1931 rok
Arkusz spisowy 1931 rok GUS
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak spis powszechny ludności wyglądał 90 lat temu. Wielka akcja spisowa w 1931 roku. Archiwalne zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto