Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Stworzyli dla uczniów idealne warunki do zdobywania zawodu [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Nikodem Piszczek jest zachwycony warunkami w jakich może uczyć się zawodu fryzjera. Wczoraj pokazał swoje zdolności
Nikodem Piszczek jest zachwycony warunkami w jakich może uczyć się zawodu fryzjera. Wczoraj pokazał swoje zdolności Robert Gąsiorek
Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie uruchomiła Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego „Edukator”. Dziewięciuset młodych ludzi może tam liczyć na darmowe kursy zawodowe na różnych kierunkach.

CKUiZ „Edukator” mieści się w budynku Izby Rzemieślniczej przy ul. Kochanowskiego 32. Na jej utworzenie organizacja otrzymała ponad 4,7 mln zł.

- Dzięki dotacji stworzone zostały pracownie: fryzjerska, kosmetyczna oraz gastronomiczna - zaznacza Andrzej Kuta, prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie.

Wszystkie wyglądają jak autentyczne stanowiska pracy w w danym zawodzie.

- Stworzyliśmy sale na najwyższym poziomie. Młodzi ludzie nie będą mieli żadnego problemu z dostosowaniem się do warunków pracy u pracodawcy, gdy opuszczą już szkołę - mówi Agnieszka Kryca-Cholewa, koordynator projektu CKZiU Edukator.

W jego ramach przeszkolonych zostanie 900 uczniów ze szkół zawodowych z całej Małopolski. Dzięki zajęciom w CKZiU będą mogli uzyskać uprawnienia do pracy w zawodzie fryzjera, kosmetyczki, wizażystki, kelnera, kucharza, cukiernika oraz barmana. Pierwsze dwieście osób już rozpoczyna szkolenia.

- Tutaj możemy się nauczyć więcej niż w zwykłej szkole. Pracownia jest świetnie przystosowana, niektóre salony fryzjerskie są gorzej wyposażone niż tutaj. Mamy fajne stanowiska, duże lustra i ogromny wybór farba - przyznaje Nikodem Piszczek, z Zasadniczej Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, który uczy się w zawodzie fryzjera.

Profesjonalne szkolenie czeka również osoby, które chcą zostać kosmetyczką lub wizażystką. - Nauczamy wszystkiego po kolei. Uczniowie dowiedzą się, jak wykonać profesjonalny makijaż, ale także zdobędą wiedzę między innymi na temat rodzajów skóry. Do dyspozycji mają osiem foteli kosmetycznych, na których można wykonywać zabiegi. Jest także pięć stolików do stylizacji paznokci - podkreśla Agata Kozioł, która prowadzi zajęcia z wizażu.

Bogato wyposażona jest również pracownia gastronomiczna, obok której znajduje się prawdziwy bar, na którym szkolić się będą kelnerzy i barmani. Kursy w ramach projektu trwają 160 godzin. Po ich zakończeniu młodzi ludzie przechodzą egzaminy rzemieślnicze, które dadzą im przepustkę do podjęcia pracy w wybranym zawodzie. Uczniowie mogą wziąć również udział w płatnych stażach u pracodawców w regionie, za które otrzymają wynagrodzenie wynoszące 1200 zł miesięcznie.

Wczoraj podczas uroczystego otwarcia CKZiU pierwsi uczestnicy projektu pochwalili się swoimi umiejętnościami. Odbywały się pokazy fryzjerskie, kosmetyczne oraz degustacje wyszukanych potraw przygotowanych przez uczniów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto