Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te kosmetyki są niebezpieczne! Zobacz listę szkodliwych substancji, które zawierają popularne kosmetyki

Gabriela Turko
Trądzik, podrażnione i piekące oczy, dziwne uczulenia czy powiększone węzły chłonne. To wszystko może was spotkać po użyciu kosmetyków z niebezpiecznym składem. Przedstawiamy listę szkodliwych substancji zawartych w popularnych kosmetykach codziennego użytku. KLIKNIJ W GALERIĘ aby sprawdzić na które popularne kosmetyki trzeba uważać!
Trądzik, podrażnione i piekące oczy, dziwne uczulenia czy powiększone węzły chłonne. To wszystko może was spotkać po użyciu kosmetyków z niebezpiecznym składem. Przedstawiamy listę szkodliwych substancji zawartych w popularnych kosmetykach codziennego użytku. KLIKNIJ W GALERIĘ aby sprawdzić na które popularne kosmetyki trzeba uważać! pixabay.com
Trądzik, podrażnione i piekące oczy, dziwne uczulenia czy powiększone węzły chłonne. To wszystko może was spotkać po użyciu kosmetyków z niebezpiecznym składem. Przedstawiamy listę szkodliwych substancji zawartych w popularnych kosmetykach codziennego użytku. KLIKNIJ W GALERIĘ aby sprawdzić, na które popularne kosmetyki trzeba uważać!

Formaldehyd to trujący gaz drażniący drogi oddechowe i oczy. W produktach kosmetycznych stosuje się go jako środek bakteriobójczy oraz konserwant. Powoduje alergie skórne w postaci rumieni i wyprysków, przyspiesza proces starzenia się skóry oraz ma działanie rakotwórcze.

Formaldehyd można znaleźć na etykietach pod nazwami:

- Benzylhemiformal
- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox
- Diazolidinyl Urea
- Glutaral
- Hexetidine
- Iodopropynyl Butylcarbamate
- Imidazolidinyl Urea
- Quanternium-15
- DMDM Hydantoin
- Methenamine

Konserwanty podnoszą trwałość kosmetyków. Bez nich w produktach rozwijałyby się grzyby i pleśnie. Niestety stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ wiele osób jest na nie uczulona.

TU ZOBACZ TEŻ: Te imiona są "zakazane" w Polsce. Nie nazywaj tak swego dziecka

Syntetyczne konserwanty można znaleźć pod nazwami:
- Methylchloroisothiazolinone
- Methylisothiazolinone
- Triclosan
- 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol
- Phenoxyethanol
- Cetrimoniumbromide
- Methyldibromoglutaronitrile
- Imidazolidinyl Urea
- Diazolidinyl Urea
- Cetylpyridinium Chloride
- Chlorhexidine

Parabeny, pełnią funkcję konserwantów, które po dłuższym stosowaniu stają się szkodliwe. Powodują alergie w postaci pokrzywki, zaczerwienień i swędzących wyprysków .

Parabeny można znaleźć pod nazwami:
- Methylparaben
- Ethylparaben
- Propylparaben
- Butylparaben
- Isobutylparaben
- Benzylparaben

Lanolina to substancja natłuszczająca o pochodzeniu zwierzęcym. Uzyskiwana jest z substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe pokrywające wełnę owczą. Może powodować atopowe zapalenie skóry oraz długotrwałą wysypkę. Najbardziej szkodliwa jest jednak, dodana do płynów do higieny intymnej!

Lanolinę można znaleźć pod nazwą:

- Lanolin

Parafina jest otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. Jest tania, dlatego producenci chętnie dodają ją do swoich kosmetyków. Sprawia, że skóra jest gładka i nawilżona, ale skutecznie zapycha pory, co może powodować trądzik jak i przyspieszone starzenie się. Nasze ciało potrafi jej wydalić, więc magazynuje ją w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych, co jest bardzo szkodliwe. Dodatkowo sprawia, że nasza skóra może być wrażliwa na działanie pro­mie­ni sło­necz­nych.

Parafinę znaleźć można pod nazwami:

- Paraffin Oil
- Parrafinum Liquidum
- Synthetic Wax
- Paraffin
- Isoparaffin

Silikony, stosowane zazwyczaj w droż­szych produktach kosmetycznych, wygładzają skórę i wyrównują niedoskonałości. Przyczyniają się do powstawania zaskórników i trądziku. Dodatkowo silikony nie ulegają rozkładowi biologicznemu przez co gromadzą się w tkankach organizmu.

Sylikony można znaleźć pod nazwami:
- Cyclopentasiloxane
- Cyclomethicone
- Dimethiconol
- Dimethicone
- Phenyl trimethicone
- Simethicone
- Trimethylsiloxysilicates
- Trimethylsilylamodimethic

SLS to drażniący, agresywny detergent stosowany w chemii gos­po­dar­czej, prze­mysłowej i... w kosmetykach! Ma silne właściwości uczulające i draż­niące. Dodatkowo Wysusza skórę, powoduje świąd, rumień, a nawet atopowe za­pa­le­nie skóry. W jamie ustnej może powodować owrzodzenia. Przyczynia się do powstawania łupieżu, swędzenia skóry głowy oraz łamliwości i wypadania wło­sów.

SLS można znaleźć pod nazwami:
- Sodium Lauryl Sulfate
- Sodium Laureth Sulfate

Poliethylene glycol (PEG) jest stosowany w przemyśle kosmetycznym jako rozpuszczalnik, emulgator i śro­dek zwiększający lepkość pre­pa­ra­tów. Przyczynia się do stanów zapalnych atakujących skórę twarzy i pach­win. Substancja ta przyczynia się do powstania trądziku oraz uznano ją za rakotwórczą!

Glikol polietylenowy oraz glikol polipropylenowy można znaleźć pod naz­wami:
- PEG-.... np. PEG-40 Sorbitan Diisostearate
- PPG-.... np. PPG-15 Stearate
- składnik z końcówką “...eth” np. Laureth-4

Chemiczne filtry UV są główną przyczyną fotoalergicznej egzemy kontaktowej. Pod­raż­nie­nia skóry, które powstają po zastosowaniu sprzyjają przenikaniu substancji przez naskórek. Chemiczne filtry UV są w stanie przenikać przez nas­kó­rek do wnętrza naszego organizmu! Powodują również zmiany hormonalne.

Chemiczne filtry UV występują pod nazwami:
- Benzophenone – 3
- Benzophenone – 4
- Octinoxate (Octyl Methoxycinnamate)
- Homosalate
- Octyl Salicylate
- Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane)
- Octocrylene
- Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)
- Ethylhexyl Dimethyl PABA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto