Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu świętowało Dzień Patrona. Gościem honorowym była Elwira Fibiger ZDJECIA

Bartłomiej Hypki
Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu świętowało Dzień Patrona. Gościem honorowym była Elwira Fibinger
Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu świętowało Dzień Patrona. Gościem honorowym była Elwira Fibinger Bartłomiej Hypki
Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 świętowało w środę Dzień Patrona, czyli Gustawa Arnolda Fibigera. Gościem honorowym była jego córka, Elwira Fibiger.

Szkoła co roku uroczyście obchodzi Dzień Patrona. W auli nie zabrakło zatem występów artystycznych w wykonaniu uczniów oraz wspomnień o zasłużonej dla miasta rodzinie. Tym bardziej, że rok 2020 w Kaliszu jest rokiem rodziny Fibigerów.

Wśród zaproszonych gości była córka Gustawa Arnolda Fibigera - Elwira. Przekazała ona szkole skany starych dokumentów i przeczytała fragment swojej najnowszej książki, która powinna się ukazać pod koniec roku.

- Ta szkoła zawsze będzie przepojona artyzmem. Każdy, kto chce postawić tutaj swoją stopę i pozostać kilka lat jest artystą. Czasami on o tym nie wie. Te pochwały uśpionego poczucia słuchu, muzykalności, piękna, wrażliwości, wyzwalają się stopniowo i nagle wybuchają gwałtownie. Moi artyści - tak mówił mój ojciec - mają i będą mieli własny niepisany kodeks. Nikt nigdy nie ma prawa oceniać ich artyzmu, umiejętności. Artysta nigdy nie krytykuje artysty. Nie może być rywalem, wrogiem czy osobą zazdrosną o wiedzę, sukcesy, pozycję zawodową. Wszyscy mają te same szanse kończąc tę szkołę - czytała Elwira Fibiger.

Głos zabrał również dyrektor ZSP nr 2, Janusz Matuszewski. - Cieszę się, że Dzień Patrona został wpleciony w kalendarz wydarzeń Roku Rodziny Fibigerów - mówił Janusz Matuszewski. - Technikum Budowy Fortepianów to szkoła, który cały czas się rozwija. Obecnie uczęszcza do niej 76 uczniów w 5 klasach.

W uroczystości wzięli udział również przewodniczący RMK Tadeusz Skarżyński oraz naczelnicy Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UMK oraz Wydziału Edukacji UMK - Grażyna Dziedziak i Mariusz Witczak.

- Niewątpliwie Techikum Budowy Fortepianów kreuje mocno duch miasta, czyni Kalisz wyjątkowym - zaznaczył Tadeusz Skarżyński. Przyznał, że zarówno jego siostra, jak i siostrzenica są absolwentkami szkoły. Życzył uczniom również wielu sukcesów i zdanych matur.

Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu, to jedyna tego typu szkoła w Polsce i zarazem jedna z trzech na świecie, która kształci specjalistów nie tylko od budowy, ale także i naprawy fortepianów i pianin. Absolwenci nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy. Uczniowie Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu odnoszą także sukcesy w różnego rodzaju przeglądach artystycznych. Tradycją Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu stały się zespoły jazzowe i wokalno-instrumentalne.

Wonder Women Pole Dance - zobacz piękny pokaz tańca


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto