[TOUR DE POLOGNE 2016] Trasa Tour de Pologne 2016. Etapy Tour de Pologne 2016 [TDP MAPY]

red./mat.pras.
Tour de Pologne 2016
Tour de Pologne 2016
[TOUR DE POLOGNE 2016] Trasa Tour de Pologne 2016. Etapy Tour de Pologne. Zobacz mapy etapów Tour de Pologne. TdP 2016 odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Zobacz, jakimi trasami będą jechać najlepsi kolarze biorący udział w Tour de Pologne 2016.

Agencja TVN/x-news

„Szlakiem historii” to hasło, pod którym będzie rozgrywany 73. Tour de Pologne UCI World Tour. Patronat Honorowy nad naszym narodowym wyścigiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W tym roku Tour de Pologne będzie nie tylko odkrywał historię, ale również ją tworzył. Nowy rozdział to, organizowany po raz pierwszy, Tour de Pologne Women. Uroczysta prezentacja tras obu wyścigów odbyła się dziś w Hotelu Marriott w Warszawie.

Trasa Tour de Pologne 2016 - etap II

Gości prezentacji powitał Mariusz Paszkiel, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Hotelu Marriot. „Stało się tradycją, że prezentacja Tour de Pologne odbywa się w Hotelu Marriott i bardzo się z tej tradycji cieszymy. Dwie znane marki połączyły swe siły i jesteśmy częścią wspaniałego wydarzenia. To powód do dumy i jestem przekonany, że będziemy kontynuować naszą współpracę.” – powiedział Paszkiel.

Chwilę później prowadzący prezentację Dariusz Maląg zaprosił na scenę Czesława Langa, Dyrektora Generalnego Tour de Pologne oraz Witolda Bańkę, Ministra Sportu i Turystyki. „Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować, bo każdy dokłada swoją cegiełkę do tego, żeby nasz wyścig się rozwijał. Wspólnie doprowadziliśmy naszą imprezę do grona najważniejszych wyścigów świata. Mamy imprezę, na którą przyjeżdża cały świat i choć jest to ogromne wyzwanie logistyczne, to dajemy radę.” – powiedział Lang. „Jeśli są marzenia, cele, zaangażowanie i jest Czesław Lang, to jest Tour de Pologne. To jest impreza, która łączy wiele wymiarów – sport wyczynowy na światowym poziomie, upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży i genialną promocję Polski zagranicą. Wielkie gratulacje.” – dodał Bańka.

Trasa Tour de Pologne 2016 - etap IV

73. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 12 lipca w Radzyminie – małym mieście z wielką historią. Właśnie tu w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Radzymin wpisuje się więc w ideę przyświecającą tegorocznemu wyścigowi i jest jednym z wielu historycznych miejsc znajdujących się na trasie. W 73. Tour de Pologne wystartuje 18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams oraz siedem drużyn z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski.

W sumie na starcie pojawi się 200 kolarzy. W ciągu siedmiu dni peleton pokona 1168 kilometrów, a zawodnicy będą walczyć na ośmiu lotnych premiach i 34 premiach górskich. Pierwszy dzień wyścigu to uroczyste otwarcie w Radzyminie i płaski etap z ośmioma technicznymi rundami po ulicach Warszawy. Prowadzą one między innymi przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przemieście i Plac Teatralny, na którym mieści się meta. Na drugim etapie o zwycięstwo również powinni walczyć sprinterzy – 128 kilometrów płaskiego odcinka z Tarnowskich Gór do Katowic.

W stolicy Górnego Śląska, nazywanej „świątynią sprintu” kolarze pokonają pięć rund i będą rywalizować na niezwykle szybkim finiszu przy Spodku. Bardzo ciekawie zapowiada się trzeci etap, z Zawiercia do Nowego Sącza. Liczy aż 240 kilometrów, prowadzi przez malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską i kończy się w jednym z najpiękniejszych miast Małopolski. Dzień później z sądeckiego rynku kolarze wystartują do czwartego etapu. Na liczącej 218 kilometrów trasie znajduje się pięć górskich premii oraz szybkie rundy w Rzeszowie. Na piątym etapie Tour de Pologne wjedzie w wysokie góry – trasa z Wieliczki do Zakopanego liczy 225 kilometrów, a na dwóch piekielnie trudnych rundach znajduje się aż siedem górskich premii.

Na szóstym, królewskim etapie BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska jest ich aż piętnaście. W tym roku do kultowych podjazdów na Ząb i Ścianę BUKOVINA dołączył jeszcze Wierch Rusiński. 194-kilometrowa przeprawa dla najwytrwalszych i finisz w Bukowinie, gdzie przed dwoma laty triumfował późniejszy zwycięzca Rafał Majka. Na deser kibice otrzymają jazdę indywidualną na czas w Krakowie. Przed rokiem 25-kilometrową pogoń za cennymi sekundami wygrał Marcin Białobłocki. A kto wygra cały tegoroczny wyścig? Zwycięzcę 73. Tour de Pologne UCI World Tour poznamy 18 lipca właśnie na Rynku Głównym w Krakowie.

Sponsorem Głównym 73. Tour de Pologne UCI World Tour jest SKANDIA – sponsor klasyfikacji generalnej i żółtej koszulki lidera. Sponsorzy Oficjalni to TAURON Polska Energia – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Góral oraz HYUNDAI – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Sprinter. Hyundai jest również fundatorem nagrody głównej dla zwycięzcy wyścigu, a będzie nią samochód Hyundai Tucson. Kolarze będą także walczyć o koszulkę Najaktywniejszego Kolarza i tytuł Najlepszego Polaka wyścigu.

Dzień po finałowych rozstrzygnięciach 73. Tour de Pologne UCI World Tour do walki staną najlepsze zawodniczki. Historyczny Tour de Pologne Kobiet zostanie rozegrany w dniach 19-20 lipca, a jego trasa obejmie trzy etapy. Pierwszego dnia peleton przejedzie dwie 50-kilometrowe rundy wokół Zakopanego, a zawodniczki będą walczyć na sześciu górskich premiach. Finisz, podobnie jak w rywalizacji mężczyzn, pod Wielką Krokwią.

Dzień później zostaną rozegrane dwa etapy. Najpierw górska przeprawa na rundach królewskiego etapu Tour de Pologne UCI World Tour, czyli dwie pętle z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej z sześcioma górskimi premiami. Po południu 4-kilometrowa jazda indywidualna na czas Bukowina Tatrzańska – BUKOVINA Resort. Gościem specjalnym prezentacji była Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv Women Cycling Team).

„Byłam szczęśliwa, kiedy usłyszałam, że zostanie zorganizowany Tour de Pologne dla kobiet. Wielokrotnie trenując na trasach Tour de Pologne wyobrażałam sobie siebie i moje koleżanki ścigające się na tych drogach. Dzięki Czesławowi Langowi będziemy mieli możliwość zrealizować marzenia.” – powiedziała Niewiadoma. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Tour de Pologne Women otrzyma nagrodę główną czyli samochód Hyundai Elantra. HYUNDAI jest także sponsorem klasyfikacji i koszulki Najlepsza Sprinterka, a sponsorem koszulki i Klasyfikacji Górskiej jest TAURON Polska Energia.

Trasa Tour de Pologne 2016 - etap V

Trasa Tour de Pologne 2016 - etap VI

73. Tour de Pologne UCI World Tour będzie szeroko relacjonowany przez Telewizję Polską. Na antenie TVP znajdą się transmisje z każdego etapu, a także kroniki wyścigu po głównym wydaniu Wiadomości oraz poranny program kulisy Tour de Pologne. Obsługę radiową zapewni Polskie Radio, a 73. Tour de Pologne będzie szeroko relacjonowany na antenie Radiowej Jedynki, a także Trójki.

Specjalną sekcję poświęconą naszemu narodowemu wyścigowi stworzy Onet, a znajdą się w niej materiały wideo, wywiady, komentarze i relacje z trasy. Relacje z wyścigu znajdą się również w Przeglądzie Sportowym, Newsweeku, dziennikach regionalnych Grupy Polska Press oraz serwisach naszemiasto.pl. Promocyjną kampanię outdoorową przeprowadzi Cityboard Media, a kinową Cinema City.

Trasa Tour de Pologne 2016 - etap VII

Tour de Pologne to nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie, to także imprezy towarzyszące przeznaczone dla wszystkich miłośników kolarstwa i jazdy na rowerze. Już po raz siódmy zostanie zorganizowany Tour de Pologne Amatorów – jeden z największych wyścigów szosowych w Polsce. W ubiegłym roku na starcie pojawiło się ponad 1700 uczestników.

Tegoroczna edycja odbędzie się 17 lipca, a kolarze wystartują spod kompleksu BUKOVINA Resort i przejadą 38-kilometrową rundę królewskiego etapu Tour de Pologne. Możliwość zmierzenia się z kultowymi podjazdami (Ząb i Ściana BUKOVINA), fantastyczna atmosfera kolarskiego święta, spotkania z kolarskimi gwiazdami, a także atrakcyjne nagrody – to wszystko stanowi o wyjątkowości Tour de Pologne Amatorów. Sponsorem Głównym wyścigu jest TAURON Polska Energia.

Niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym Tour de Pologne jest Nutella Mini Tour de Pologne. To cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 14 lat, który odbywa się już po raz 9-ty. To największe tego typu wydarzenie w całej Europie, które wspaniale popularyzuje aktywny tryb życia i zachęca do regularnego uprawnia sportu. Do tej pory we wszystkich wyścigach startowało już ponad 10 tysięcy dzieci.

Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do przeżycia rowerowej przygody, a dla niejednego stała się ona szansą do rozpoczęcia wielkiej kariery. W wyścigu pierwsze kroki stawiał mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. W tym roku dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły rywalizować w sześciu miastach – w Warszawie (12.07),  Katowicach (13.07), Nowym Sączu (14.07), Rzeszowie (15.07), Zakopanem (16.07) i Krakowie (18.07).

Wzorem lat ubiegłych dla młodzieży w wieku 13-14 lat posiadającej licencję kolarską zostanie rozegrany Puchar Młodzików. Wyścigi odbędą się w tych samych miastach bezpośrednio po rywalizacji najmłodszych grup wiekowych. Udział w wyścigu jest bezpłatny, a na uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe.

73. TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR 12-18.07.2016
1 etap, 12.07 Radzymin – Warszawa 138 km
2 etap, 13.07 Tarnowskie Góry – Katowice 128 km
3 etap, 14.07 Zawiercie – Nowy Sącz 240 km
4 etap, 15.07 Nowy Sącz – Rzeszów Podkarpackie 218 km
5 etap, 16.07 Wieliczka – Zakopane 225 km
6 etap, 17.07 BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska 194 km
7 etap, 18.07 Kraków – Kraków 25 km (jazda indywidualna na czas)

TOUR DE POLOGNE WOMEN 19-20.07.2016
1 etap, 19.07 Zakopane – Zakopane 100 km
2 etap, 20.07 BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska 78 km
3 etap, 20.07 Bukowina Tatrzańska – BUKOVINA Resort 4 km (jazda indywidualna na czas)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 50PUS7506

1 699,00 zł

kup najtaniej

Metz

Metz 55MUC8500Z

2 099,00 zł

kup najtaniej

Toshiba

Toshiba 65QA5D63DG

3 349,00 zł

kup najtaniej

Philips

Philips 50PUS8057/12

2 449,00 zł

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 32PFS6805

950,00 zł

kup najtaniej

LG

LG 65UQ81003LB

2 973,85 zł
Materiały promocyjne partnera

Z Gwiazdami - Marcin Możdżonek - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie