Usunięcie raka prostaty - pięć pytań, które zadają pacjenci przed zabiegiem

Materiał informacyjny NEO HOSPITAL
Dr. n. med. Paweł Wisz – urolog, jeden z najlepszych w Europie specjalistów z zakresu urologii robotycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia raka prostaty, w tym zabiegów wykonywanych z użyciem robota da Vinci. Doświadczenia zdobywał między innymi w Klinice Urologii w Leverkusen w Niemczech (od 2007) - jednej z pionierskich placówek we wprowadzaniu robota da Vinci do standardu chirurgicznego, która jako pierwsza w Niemczech została certyfikowanym oddziałem leczenia chorób prostaty (Prostatazentrum).  Doktor Paweł Wisz pracował w największym centrum robotyki w Europie, jak również jest jednym z siedmiu urologów na świecie, którzy odbyli pełne, certyfikowane szkolenie u boku światowego lidera tej dziedziny prof. Alexandre Mottrie. Dr Paweł Wisz jest jedynym polskim międzynarodowym trenerem w chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI ACADEMY, największym w Europie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej oraz jako pierwszy Polak pełni prestiżową funkcję Członka Zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej. Doktor jest również pierwszym w Polsce chirurgiem, który uzyskał status Proktora, czyli Mentora uprawnionego do kształcenia kadry w zakresie metod robotycznych.
Dr. n. med. Paweł Wisz – urolog, jeden z najlepszych w Europie specjalistów z zakresu urologii robotycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia raka prostaty, w tym zabiegów wykonywanych z użyciem robota da Vinci. Doświadczenia zdobywał między innymi w Klinice Urologii w Leverkusen w Niemczech (od 2007) - jednej z pionierskich placówek we wprowadzaniu robota da Vinci do standardu chirurgicznego, która jako pierwsza w Niemczech została certyfikowanym oddziałem leczenia chorób prostaty (Prostatazentrum). Doktor Paweł Wisz pracował w największym centrum robotyki w Europie, jak również jest jednym z siedmiu urologów na świecie, którzy odbyli pełne, certyfikowane szkolenie u boku światowego lidera tej dziedziny prof. Alexandre Mottrie. Dr Paweł Wisz jest jedynym polskim międzynarodowym trenerem w chirurgii robotycznej w ośrodku ORSI ACADEMY, największym w Europie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej oraz jako pierwszy Polak pełni prestiżową funkcję Członka Zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej. Doktor jest również pierwszym w Polsce chirurgiem, który uzyskał status Proktora, czyli Mentora uprawnionego do kształcenia kadry w zakresie metod robotycznych.

Usunięcie raka prostaty - pięć pytań, które zadają pacjenci przed zabiegiem

Jeżeli jesteś mężczyzną przebywającym w pokoju z 99 innymi mężczyznami to istnieje prawdopodobieństwo, że 12-stu z nich zostanie zdiagnozowanych na raka prostaty w którymś momencie swojego życia. Ale statystyki mówią również, że istnieje duża szansa, że ​​wszyscy z tej 12-stki mogą żyć nadal przynajmniej pięć lat po zdiagnozowaniu choroby lub dużo dłużej, dzięki wczesnemu wykryciu choroby i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Obecnie dostępnych jest coraz więcej opcji leczenia raka prostaty a postępy, które dokonały się w chirurgii chociażby takie jak wykorzystanie w operacjach robota da Vinci, przynoszą coraz mniej skutków ubocznych po stronie pacjentów oraz dają coraz bardziej pozytywne rokowania. O tym jakie pytania najczęściej zadają mężczyźni będący przed operacyjnym leczeniem raka prostaty i dlaczego współczesna chirurgia pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy usunięciem raka prostaty a zachowaniem m.in. prawidłowych funkcji seksualnych i układu moczowego rozmawiamy z dr Pawłem Wiszem – specjalizującym się w zabiegowym leczeniu tego nowotworu z wykorzystaniem robota da Vinci.

Czy są techniki operacyjnego leczenia raka prostaty pomagające chronić potencję?

Prostatektomia radykalna to bardzo złożony zabieg, wymagający od chirurga dużej precyzji technicznej i doświadczenia ponieważ gruczoł krokowy otoczony jest nerwami i strukturami, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i sfery seksualnej. Nic więc dziwnego, że mężczyźni poddawani tej procedurze są zawsze zaniepokojeni możliwością wystąpienia powikłań, które wpłyną na ich życie seksualne. Zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci to aktualnie najlepsza opcja operacyjnego leczenia raka prostaty nie tylko ze względu na mniejsze dolegliwości bólowe, wysoki wskaźnik czystości onkologicznej zabiegu, czy mniejsze ryzyko pojawienia się powikłań ale również z uwagi na fakt możliwości oszczędzenia pęczków naczyniowo-nerwowych, odpowiadających za erekcję. Warto jednak dodać, że całkowite oszczędzenie tych struktur możliwe jest u pacjentów z nowotworem we wczesnym stadium choroby. W zależności od zaawansowania choroby u niektórych mężczyzn konieczne okazuje się jedno- lub obustronne usunięcie pęczków naczyniowo-nerwowych, co może wpływać na zaburzenia erekcji, a nawet być przyczyną impotencji. W przypadku operacji robotycznych trwałe uszkodzenia struktur odpowiedzialnych za erekcję zdarzają się niewielkiej grupie pacjentów. W sytuacji pojawienia się zaburzeń erekcji z pomocą mężczyznom przychodzi rehabilitacja seksualna głównie w postaci wykonywania ćwiczeń Kegla, leczenie farmakologiczne a jeżeli zawodzą te dwie formy terapii to kolejnym krokiem są iniekcje do ciał jamistych, a ostatecznością jest zabieg wszczepienia protezy prącia. Warto jednak podkreślić, że podstawowym celem zabiegu radykalnej prostatektomii jest przede wszystkim usunięcie nowotworu i bezpieczny powrót pacjenta do zdrowia.

Czy po operacyjnym leczeniu raka prostaty możliwe jest prawidłowe trzymanie moczu?

Jednym z pytań, które zadaje większość mężczyzn przed zabiegiem jest to dotyczące wpływu operacji na prawidłową kontrolę pęcherza moczowego. I tutaj mam dobrą wiadomość ponieważ technika operacji z wykorzystaniem robota da Vinci podczas usuwania gruczołu krokowego pozwala istotnie zminimalizować ryzyko mechanicznego uszkodzenia zwieracza cewki moczowej. W praktyce przekłada się to na fakt, że ponad 80 proc. pacjentów po prostatektomii robotycznej nie ma problemu z prawidłowym trzymaniem moczu już do 3 miesięcy po operacji, a po roku odsetek ten wynosi ponad 95 proc. Na taki wynik ma wpływ również czas cewnikowania, który standardowo w operacjach laparoskopowych wynosi ok. 14 dni a w przypadku operacji z robotem da Vinci cewnik usuwany jest już w drugiej dobie po zabiegu . U większości mężczyzn odzyskanie prawidłowej kontroli nad pęcherzem moczowym po zabiegu robotycznej prostatektomii jest procesem odwracalnym ale stopniowym, który trwa kilka tygodni a całkowite i nieodwracalne nietrzymania moczu, w wyniku uszkodzenia zwieracza cewki moczowej podczas operacji zdarza się niezwykle rzadko.

Czy to prawda, że po operacyjnym leczeniu raka prostaty zmniejsza się ochota na seks?

Na początku warto zaznaczyć, że pojawienie się ewentualnych „deficytów” w ochocie na seks jest możliwe tak naprawdę w przypadku wszystkich opcji leczenia raka prostaty a nie tylko tych wiążących się z koniecznością przeprowadzenia operacji. Ich stopień uzależniony jest od wielu czynników wśród, których najczęściej należy brać pod uwagę sam fakt wystąpienia choroby onkologicznej, wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, poziom sprawności seksualnej przed podjęciem terapii, a w przypadku leczenia operacyjnego technikę, którą był wykonywany zabieg. To o czy powinien natomiast uprzedzić każdy urolog, to fakt, że po zabiegu należy spodziewać się zmiany orgazmu, który będzie bez wytrysku, co wynika z konieczności usunięcia pęcherzyków nasiennych. Oczywiście odmienny jakościowy wytrysk i ewentualne problemy z osiągnięciem pełnej erekcji to niewątpliwie duże zmiany w życiu mężczyzny ale warto pamiętać, że pomimo tego nadal można doświadczać przyjemności płynących z orgazmu i cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym. Warto również dodać, że w trakcie operacji raka prostaty oprócz usunięcia pęcherzyków nasiennych dochodzi także do przecięcia nasieniowodu więc pacjenci nie mają już możliwości posiadania dzieci. Dlatego warto aby panowie, którzy chcą mieć jeszcze potomstwo przed zabiegiem rozważyli zdeponowanie nasienia w banku spermy.

Co wyróżnia operacyjne leczenie raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci metodą „Collar”?

Leczenie raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci to przełomowa technologia, wymieniona przez Forbes w publikacji „Pięć robotów, które zmienią twoje życie”, zapewniająca chirurgowi bezprecedensową trójwymiarową wizualizację pola operacyjnego i precyzyjną manipulację narzędziami chirurgicznymi. Zrobotyzowana prostatektomia daje po prostu lepsze wynikipo stronie pacjentamierzone mniejszą utratą krwi, prawie zerową koniecznością transfuzji, niskim odsetkiem powikłań oraz szybszą rekonwalescencją. Wykorzystywana przeze mnie metoda „Collar” (tzw. „kołnierzykowa”) została opracowana i opublikowana przez światowego lidera chirurgii robotycznej prof. Alexandra Mottrie. Technika ta pozwala na bardzo precyzyjne wypreparowanie prostaty w okolicach cewki moczowej z zachowaniem bardzo dobrych wyników onkologicznych tj. niskiego odsetka dodatnich marginesów przy jednoczasowym zaoszczędzeniu zwieracza cewki moczowej. Dzięki zastosowaniu tej techniki możliwe jest prawie 100 proc. zachowanie prawidłowego trzymania moczu po zabiegu a co za tym dobrej jakości życia pacjentów po operacji.

Ile trwa powrót do zdrowia po operacyjnym leczeniu raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci?

Niewątpliwie operacyjne leczenie raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci daje lepsze wynikipo stronie pacjentamierzone mniejszą utratą krwi, mniejszymi dolegliwościami bólowymi i liczbą powikłań a co za tym idzie wcześniejszym powrotem do zdrowia i aktywności zawodowej. Standardowo hospitalizacja pacjentów będących po zabiegu radykalnej prostatektomii trwa ok. 4 -5 dni, ale oczywiście jej długość w praktyce uzależniona jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i w razie potrzeby może ona zostać odpowiednio wydłużona. Rekonwalescencja wynosi od trzech do czterech tygodni, gdzie dla porównania z metodą otwartą okres ten wynosi aż 12 tygodni. W okresie 8- 10 tygodni po zabiegu należy powstrzymać się od obciążającej i nadmiernej aktywności ruchowej, a bezpośrednio po operacji pacjenci powinni zadbać o pełną i zbilansowaną dietę bogatą w błonnik oraz utrzymywać dobre spożycie płynów.

Szpital na Klinach
Ul. Kostrzewskiego 47, 30 – 437 Kraków
Tel: 12 267 40 64 12 262 02 75
Mail: [email protected]
www.szpitalnaklinach.pl
https://zabiegidavinci.pl

Materiał oryginalny: Usunięcie raka prostaty - pięć pytań, które zadają pacjenci przed zabiegiem - Dziennik Polski

Dodaj ogłoszenie