Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2019 roku wejherowscy policjanci przyjęli 10 zgłoszeń dotyczących oszustw na seniorach

ts
123RF
Tylko od stycznia do listopada 2019 roku na Pomorzu dokonano 550 przestępstw. W powiecie wejherowskim policjanci przyjęli w całym ubiegłym roku 10 przestępstw dotyczących oszustw na osobach starszych.

Oszuści zadzwonili do starszej kobiety i podali się za funkcjonariuszy policji prowadzących śledztwo w sprawie napadów na starsze osoby. Poinformowali, że 80-latka znalazła się na celowniku bandytów, którzy będą chcieli ją okraść. Stwierdzili też, że jedynym sposobem, aby uchronić oszczędności, będzie przekazanie ich, jak najszybciej, policjantom. 80-latka dała się nabrać słowom „policjantom” i wyrzuciła kilkadziesiąt tysięcy złotych przez okno. Do tej sytuacji doszło we wrześniu 2019 roku w Gdańsku. Niestety, osoby starsze nadal stają się ofiarami oszustów.

Z informacji podanej przez KWP w Gdańsku wynika, że od stycznia do listopada 2019 roku na Pomorzu dokonano 550 przestępstw, w 150 pokrzywdzeni ponieśli straty finansowe. Najwięcej poszkodowanych było w wieku 70-89 lat. Najczęstszą metodą oszustwa było oszustwo „na funkcjonariusza CBŚ” i  „na policjanta”, pozostałe o przede wszystkim „na wnuczka lub innego członka rodziny”, „na pracownika poczty/banku/ZUS/Prokuratury/ABW i CBA”. Sprawcy najczęściej stosowali „legendę” związaną z atakiem hakerskim czy zagrożonymi pieniędzmi w banku oraz z  prowadzonym śledztwem, a także o wypadku samochodowym czy zatrzymaniu przez policję.

Ofiarami oszustów padali również mieszkańcy powiatu wejherowskiego. Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie w ubiegłym roku przyjęła 10 zgłoszeń. Większość dotyczyła usiłowania popełnienia przestępstwa. 3 przestępstwa zostały dokonane.

Jedna z takich sytuacji miała miejsce m.in. w maju. W piątkowe majowe popołudnie 83-letnia mieszkanka Rumi odebrała telefon stacjonarny i usłyszała w nim głos kobiety, która podawała się za jej córkę. Podczas rozmowy rzekoma córka ciągle płacząc do słuchawki twierdziła, że spowodowała wypadek i teraz żeby sprawę załatwić potrzebuje pieniędzy. Po chwili powiedziała, że musi kończyć i przekazała słuchawkę innej osobie.

Następnie dalej podczas uzgadniania szczegółów, rozmówczyni wskazała kto zgłosi się po odbiór pieniędzy. Po pewnym czasie przyszedł po pieniądze mężczyzna, jednak kobieta nie miała przy sobie tak dużej kwoty pieniędzy i powiedziała że musi pojechać po nie do banku. Mężczyzna zaproponował, że ją zawiezie do banku. Po przyjeździe do banku, 83-latka przystąpiła do wypłaty gotówki. Podczas tej czynności pracownica banku zorientowała się że coś jest nie tak, gdyż kobieta była zdenerwowana i nie potrafiła powiedzieć po co jej tak nagle tyle pieniędzy.

Wtedy też o sprawie zostali zawiadomieni kryminalni z Rumi, którzy natychmiast pojechali do banku. Kiedy policjanci podeszli do 83-latki by z nią porozmawiać, ta nie chciała im uwierzyć że została oszukana. Dopiero kiedy wszystko jej wyjaśnili, zrozumiała, że doszło do próby oszustwa. Powiedziała wtedy policjantom, że przyjechała z mężczyzną, który miał odebrać od niej gotówkę i że on na nią czeka gdzieś w pobliżu banku. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

- Mimo apeli policjantów, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi metodą "na wnuczka", wciąż wyłudzają pieniądze od starszych osób. Nie bądźmy obojętni - zadbajmy o bezpieczeństwo naszych najbliższych! – apelują asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy wejherowskiej policji. - W związku z dużą ilością przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze, podejmujemy wszelkiego rodzaju działania mające na celu skuteczne ściganie oszustów. Uznaliśmy, że jednym z elementów skutecznych oddziaływań profilaktycznych w tym zakresie będzie edukacja osób starszych i ich rodzin – dodaje oficer prasowy.

Mundurowi przypominają równie, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Jak nie dać się oszukać?

- Po pierwsze rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny" – radzi Potrykus. - Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej – tłumaczy oficer prasowy.

Ponadto policjanci przypominają, aby nie wpuszczać do domu nieznajomych.

- Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń, jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu. Nigdy, pod żadnym pozorem nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję – apelują mundurowi.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto