18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010: oceniamy władze naszego województwa

Piotr Odorczuk
Marek Nawara
Marek Nawara wojciech matusik
To ostatnie tygodnie działalności tego zarządu województwa. Oceny wystawili niezależni eksperci z różnych dziedzin.

Wszyscy oceniani są nieźle, choć do każdego eksperci mieli swoje "ale". Marek Sowa sprawnie rozdziela unijne pieniądze, ale nie wiadomo, czy przełoży się to na rozwój gospodarczy regionu. Roman Ciepiela buduje drogi, ale wciąż jest ich za mało.

Zobacz także: Wybory 2010: Marek Nawara promuje Wspólnotę Małopolską

Wojciech Kozak rozbudowuje szpitale, ale brakuje mu pieniędzy na wały przeciwpowodziowe. Leszek Zegzda promuje turystykę, ale specjaliści podkreślają, że łatwo jest wypromować tak atrakcyjny region jak Małopolska. Marek Nawara to samorządowiec-idealista, ale jest podejrzliwy i kłótliwy. Z pomocą ekspertów wystawiliśmy ocenę zarządowi województwa za kończącą się kadencję.

Przypomnijmy. Zarząd województwa jest wybierany przez radnych sejmiku. Ugrupowanie, które wygra wybory, obsadza stanowiska według uznania. Na czele zarządu stoi marszałek, jest dwóch wicemarszałków i dwóch członków zarządu. Każdy ma przypisane obszary, którymi się zajmuje, np. drogi czy finanse. Właśnie te obszary oceniliśmy.

W tej kadencji sytuacja była nietypowa. Po wyborach w 2006 r., które wygrało PiS, skład zarządu był inny niż teraz. Marszałkiem został Marek Nawara ze Wspólnoty Małopolskiej, ale na wicemarszałków wybrano Andrzeja Romanka i Wojciecha Bosaka z PiS. W zarządzie byli też Zbysław Owczarski (PiS) i Wojciech Kozak (PSL).

Niedługo po wyborach koalicja rozpadła się, bo PiS dążyło do wyeliminowania z zarządu Marka Nawary. Ten porozumiał się z PO. W marcu 2007 r. nowa koalicja wybrała własny zarząd, pozbawiając stanowisk ludzi z PiS. Obecny zarząd miał więc o pół roku krótszą kadencję.

Marek Nawara
marszałek
Wspólnota Małopolska

Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań wszystkich pozostałych członków zarządu. Od lat ma markę dobrego samorządowca. Mimo wypadku na nartach i ponadpółrocznej absencji w tej kadencji, eksperci oceniają go wysoko i chwalą szczególnie za strategię rozwoju województwa do 2020 r. - Jest uznawana za bardzo dobry dokument, na którym inne regiony się wzorują - wyjaśnia Anatol Władyka z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji. Według niego, największą przeszkodą w tej kadencji były dość częste kłótnie w zarządzie, które wychodziły na jaw w mediach. Nawarze wytyka się też nadmierny wzrost zatrudnienia w urzędzie i zadłużenie województwa (obecnie 40 proc.). On odpowiada, że zadań jest więcej niż kiedyś, a na inwestycje dofinansowane z Unii też trzeba mieć pieniądze. - Na to nałożył się jeszcze kryzys gospodarczy i powódź - tłumaczy marszałek.
Ocena nasza i ekspertów: 4+.

Sam marszałek nie chce się oceniać. - Zrobią to wyborcy - mówi.

Roman Ciepiela
wicemarszałek
Platforma Obywatelska

Odpowiada za dwa obszary: transport i rynek pracy. Pierwszy obejmuje drogi wojewódzkie i koleje. W tej dziedzinie łatwo było się wykazać, zważywszy na strumień pieniędzy na inwestycje drogowe, płynący z Unii Europejskiej. Powstały obwodnice, zmodernizowano wiele dróg. Ciepiela przyznaje, że mimo to jest jeszcze wiele do zrobienia. Nasz ekspert, prof. Stanisław Gaca z Politechniki Krakowskiej, wskazuje natomiast, że wiele z nowo wybudowanych lub wyremontowanych dróg i tak nie zaspokaja potrzeb komunikacyjnych regionu. Są np. zbyt wąskie w stosunku do natężenia ruchu.

Rynek pracy trudno ocenić, choć województwo przeznacza morze pieniędzy unijnych na tzw. kapitał ludzki. Część ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, uważa, że szkolenia finansowane z tego programu nie zawsze pomagają znaleźć pracę. Doceniają za to programy stypendialne dla uczniów i doktorantów.
Ocena nasza i ekspertów: 4+.

Ciepiela ocenia się podobnie. - Jednak gdybym miał oceniać tylko kapitał ludzki, dałbym sobie 5+ - mówi.

Leszek Zegzda
wicemarszałek
Platforma Obywatelska

Jego kompetencje obejmują kulturę, edukację, sport, turystykę i promocję. Eksperci chwalą go za dwa ostatnie obszary. - Pod tym względem Małopolska się wyróżnia. Jest to efekt m.in. konsekwentnego działania samorządu województwa - przyznaje Bartłomiej Walas z Polskiej Organizacji Turystycznej. Jako przykład sukcesu podaje Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. - Region ma pomysł na prezentację swoich produktów - dodaje.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie projekty, za które Zegzda teraz zbiera pochwały, były jego pomysłem. Np. koncepcja Szlaku Architektury Drewnianej powstała w trakcie kadencji sejmiku 1998-2002.

Nie umniejsza to zasług wicemarszałka, zwłaszcza że liczba turystów przyjeżdżających do Małopolski wzrasta, mimo kryzysu. W 2006 r. odwiedziło nas 10,3 mln osób, w ubiegłym - 10,9.
W kulturze było gorzej. Zegzda borykał się z problemami, m.in. z Filharmonią i Operą Krakowską, gdzie niedawno zbuntowali się pracownicy.
Ocena nasza i ekspertów: 4.

Sam Zegzda ocenia się na 4+.

Marek Sowa
członek zarządu
Platforma Obywatelska

Jego zadaniem jest głównie dbanie o rozwój gospodarczy województwa i wdrażanie funduszy unijnych. To drugie idzie nam świetnie. Małopolska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z Unii.

Sowa stara się też przyciągnąć inwestorów zagranicznych do Małopolski, by zapewnić wpływy do małopolskiego budżetu z podatków. Był m.in. w Indiach, Chinach i USA. Wyraźnych efektów tych podróży na razie jednak brak.

Eksperci dobrze oceniają jego starania i skuteczność w wydawaniu unijnych dotacji. Watpią jedynie w sens opierania wszystkich inwestycji tylko o pieniądze z Unii.

- Już teraz wiemy, że te fundusze w najbliższym czasie się zmniejszą, później - skończą - mówi Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. Adama Smitha. - Zachęcanie poprzez dotacje do zakładania działalności gospodarczej ludzi, którzy się do tego nie nadają, nie ma większego przełożenia na rozwój regionu. A koszty są olbrzymie - dodaje.

Ocena nasza i ekspertów: 4. Sam Sowa ocenia się na 4+, a marzy o piątce z minusem.

Wojciech Kozak
członek zarządu
Polskie Stronnictwo Ludowe

Jest odpowiedzialny za ochronę środowiska, politykę społeczną, rozwój obszarów wiejskich i infrastrukturę przeciwpowodziową. Kozak miał trudne zadania, zwłaszcza pod koniec kadencji. Majowa powódź ujawniła brak funduszy na ochronę przed powodzią. - Sądzę, że mając do dyspozycji te środki i mechanizmy, które miał zarząd województwa, i tak zrobiono wiele, by złagodzić jej skutki - ocenia prof. Elżbieta Nachlik, hydrolog z Politechniki Krakowskiej. Zwłaszcza że pieniądze przekazywane z budżetu państwa na ten cel nie stanowią nawet 1/10 potrzeb Małopolski.

Drugim kluczowym obszarem kompetencji Kozaka jest ochrona zdrowia. Eksperci, mimo różnic w poglądach na przekształcenia własnościowe szpitali, doceniają działania Kozaka. - Odremontowane zostały szpitale w Tarnowie i Nowym Sączu, zmodernizowano wiele bloków operacyjnych. To ważne inwestycje - ocenia Jerzy Friedieger, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.
Ocena nasza i ekspertów: 4.

Kozak swoją pracę ocenia identycznie - na 4.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na burmistrza Gorlic
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Porachunki pseudokibiców w Krakowie? 20-latek raniony w pośladek**

Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.euA może to Ciebie szukamy? Zostańmiss internetuwojewództwa małopolskiego**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto