Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono prace konserwatorskie w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII wieku

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Urząd Gminy Suchy Dąb
Kilka dni temu zakończyły się prace konserwatorskie w kościele w Krzywym Kole, podczas których odkryto malowidła sprzed trzystu lat. Teraz nie tylko mieszkańcy, ale także turyści odwiedzający Żuławy mogą obejrzeć to niezwykłe odkrycie.

Prace konserwatorskie w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole rozpoczęły się w 2015 roku, po otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym powodem rozpoczęcia prac było odkrycie kilku małych fragmentów malowideł. I tak etap po etapie zespół konserwatorski odkrył, że w tym małym kościele w gminie Suchy Dąb znajdują się malowidła z XVII wieku. Na drzwiczkach ław zachowały się sceny biblijne, dla których źródłem ikonograficznym była Biblia Meriana; nazwiska i gmerki rodowe fundatorów. Obok nich, na bokach ław, namalowano manierystyczne w charakterze owocowe girlandy. W polichromowanych ramach nad ławami, zdobionych girlandami kwietnymi i owocowymi umieszczono portrety świętych, postaci biblijne ze Starego i Nowego Testamentu. W kościele znajdują się także portrety Apostołów i kobiece personifikacje cnót.

Kolejny etap prac rozpoczął się na początku 2019 roku, a zakończył się kilka dni temu. Przez ostatni rok, prace były prowadzone przy barokowej ambonie oraz jednej z dwóch ław mniejszych. To tutaj odsłonięto kolejne sceny biblijne i florystyczne, które były zasłonięte wieloma warstwami farb przez 300 lat.

Niezwykle cenne i rzadkie inskrypcje oraz przedstawienia na balustradzie ław pochodzą z czasów formowania się protestantyzmu i należą do nurtu określanego jako pietyzm, odwołującego się do duchowości i wzmocnienia osobistej relacji z Bogiem - mówi Ks. Krzysztof Zdrojewski, proboszcz parafii.

Prace konserwatorskie prowadzone we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków – Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschut. Pieniądze na ten cel pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Republiki Federalnej Niemiec oraz z datków parafian. W skład zespołu konserwatorskiego weszli: Aleksandra Sobczyk, Beata Myśliwiec i Krzysztof Krajewski. Prace stolarskie wykonał Sławomir Szyszkowski.

- Należy podkreślić, że nie ma w okolicy drugiego kościoła, w którym znajdziemy pełne, jednorodne wyposażenie z XVII wieku - mówiła podczas prac Aleksandra Sobczyk. - To naprawdę cud, że poza niewielkimi fragmentami zachowały się właściwie wszystkie elementy polichromii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto