Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. W nocy cofniemy zegarki o 60 minut

Redakcja
Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00
Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00 Fot. Archiwum Polska Press
Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00, czyli przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Dzięki temu najbliższa noc będzie o godzinę dłuższa. W następnych dniach zmrok będzie zapadał szybciej, ale za to rankiem jasno robić się będzie wcześniej.

Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut

Dłuższa noc to możliwość dłuższego snu. Ale są tacy, którzy będą pracować o godzinę dłużej. Za dodatkowy czas pracy powinni otrzymać wynagrodzenie jak za nadgodziny.

Podróżujący nocnymi pociągami muszą się liczyć z tym, że na jakiejś stacji zatrzymają się na godzinny postój. Jak podaje PKP Intercity, dotyczy to 15 składów, np. IC Przemyślanin relacji Szczecin - Przemyśl zatrzyma się na stacji Gliwice o godzinie 2:29 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 2:30 nowego czasu. TLK Karpaty z Krakowa Płaszowa do Gdyni godzinną przerwę będzie miał w Częstochowie. A TLK relacji Wrocław - Przemyśl postoi na stacji w Krakowie Płaszowie.

Być może zamieszanie z powodu zmiany czasu niedługo się skończy. A to dlatego, że coraz częściej do głosu dochodzą przeciwnicy przestawiania zegarków dwa razy do roku. W lipcu i sierpniu konsultacje w tej sprawie przeprowadzono na terenie całej Unii Europejskiej i okazało się, że 84 proc. spośród 4 mln ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Wkrótce rezolucję w tej sprawie ma przyjąć Parlament Europejski. Najprawdopodobniej cała Europa pozostałaby w czasie letnim, co oznaczałoby, że ostatni raz przestawianiem zegarków zajmiemy się wiosną 2019 r.

Czas letni i zimowy oraz związane z tym przestawianie wskazówek zegara wprowadzono ze względu na oszczędności w energii. Chodziło o to, by w zimie rano nie zapalać świateł. Dziś te oszczędności trudno wyliczyć, bo oszczędności na zgaszonych żarówkach zjada coraz powszechniejsza klimatyzacja. Za to coraz częściej pojawiają się dane o niekorzystnym wpływie zmiany czasu na zdrowie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co dalej ze zmianą czasu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu. W nocy cofniemy zegarki o 60 minut - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto