Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znany muzyk napisał suitę dla Stryszowa

Robert Szkutnik
fot. Robert Szkutnik
To pierwszy taki przypadek w historii wadowickiego powiatu a może i całej Polski. Znany i ceniony muzyk jazzowy skomponował specjalnie dla gminy i wsi Stryszów "Suitę stryszowską - Ananke".

Jej premiera odbyła się w Stryszowie, a prapremiera była w wcześniej w kopalni soli w Wieliczce. Warto podkreślić, że suitę po raz pierwszy wykonano z tekstem poświęconym regionowi stryszowskiemu autorstwa kompozytora Marka Stryszowskiego. Wcześniej grano ją do słów poety Zbigniewa Książka.

- Napisałem ją w pobliskim Zakrzowie w maju tego roku w dziesięć dni - mówi Marek Stryszowski. - Potem oczywiście była ona dopieszczana - wyjaśnia i dodaje, że z zamiarem napisania utworu dla Stryszowa nosił się już od dawna, gdyż jego ród wywodzi się z tej okolicy. Mieszkał tu jego dziadek Wincenty Stryszowski, który był szlachcicem i brał udział w jednym z powstań narodowych. Stąd w warstwie narracyjnej utworu jest także nawiązanie do narodowych zrywów ludności w tej okolicy, takich jak chociażby konfederacja barska czy okupacja i walki partyzanckie.

Z kolei w warstwie muzycznej suita to nie tylko jazz, to melanż muzyki z różnych stron świata. Potwierdza to kompozytor.
- To coś, co się dzisiaj określa mianem world music - mówi Marek Stryszowski.
Kompozycja składa się z ośmiu części, Ananke, Babibonka, Lament, Ananke oberek, Wolność to pieśń, Ananke war, Czarny koń i Ryby śpiewają.

Warto dodać, że Ananke to widowisko multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka, odpowiednia narracja literacka, taniec w odpowiednim układzie choreograficznym i inne sceniczne elementy. Elementy wizualizacji połączone są w taki sposób z muzyką, by widowisko stanowiło dla widza spójną i czytelną całość.

W Stryszowie suitę wykonali Marek Stryszowski (saksofony, wokal, instrumenty klawiszowe), Sebastian Bernatowicz (instrumenty klawiszowe), Paweł Ścierański (gitara), Grzegorz Bąk (gitara basowa), Luiza Bernatowicz (wiolonczela), Rasm Al-Mashan (wokal), Magdalena Malik (choreografia, taniec) i Józef Kowalczyk (rzeźbiarz).
Kompozycja mieszkańcom Stryszowa i okolicy bardzo się spodobała.
- Dość powiedzieć, że ucichły nawet śpiewy "Góralu czy ci nie żal" - mówi Piotr Piwowarczyk. A potem rozległy się gromkie brawa.
Suita ma ukazać się na CD i DVD na Boże Narodzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto