Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nowy dyrektor małopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyszedł ze Słomnik, gdzie był wiceburmistrzem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Michał Chwastek, nowy dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (z aktem powołania)
Michał Chwastek, nowy dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (z aktem powołania) ARiMR Małopolska
Małopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma nowego dyrektora. Został nim Michał Chwastek, dotychczasowy wiceburmistrz miasta i gminy Słomniki. Aktualnie jest w trakcie realizacji pracy doktorskiej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zna pracę w ARiMR, bo przed laty był zatrudniony w tej agencji. Obecnie stanowisko dyrektora objął w poniedziałek, 5 lutego 2024 r. Zastąpił dotychczasową dyrektor Mariolę Duraj-Majdę.

Nowy dyrektor małopolskiego oddziału ARiMR mimo, że pracował w urzędzie to rolnictwo zna nie tylko ze względu na wykształcenie i kontakty z uczelniami, ale także z własnego doświadczenia. Prowadzi z żoną gospodarstwo, a ponadto jest delegatem Małopolskiej Izby Rolniczej od 2015 r. Od pierwszych dni oprócz administracyjnej i formalnej pracy zabiera się za rozwiązywanie problemów rolników.

Pierwsze plany dyrektora

- Jednym z pierwszych zadań, które trzeba realizować jest jak najszybsze uruchomienie wsparcia finansowego dla rolników, płatności obszarowych i innych. A w perspektywie zaproponować rozwiązania systemowe, żeby unikać zatorów związanych z wypłatami. Poza tym chciałbym poprawić jakość pracy doradców, którzy zajmują się pomocą rolnikom w obsłudze wniosków o płatności, obsłudze programów wsparcia - mówi Michał Chwastek, nowy dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podstawowym celem tych działań jest pomoc rolnikom, ułatwienie im dopełniania formalności związanych z codziennym prowadzeniem gospodarstw. Nowy dyrektor w ramach poprawy jakości pracy doradców myśli także o organizowaniu szkoleń dla osób, które wspierają rolników i to zarówno doradców państwowych, jak tych z firm prywatnych. W tym celu Agencja już kontaktuje się z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, który także chce podejmować działania w kierunku szkolenia doradców i organizowania dla nich konkretnych form dokształcenia.

Podstawowe bolączki rolników

Wśród najbardziej problemowych sytuacji dla rolników dyrektor Chwastek wymienia trudności związane ze stabilizacją ekonomiczną i równowagą między kosztami produkcji a cenami, po których rolnicy mogą sprzedawać swoje plony. Kolejną sprawą są zmiany w systemie płatności i skomplikowane procedury administracyjne oraz problem z wyłączeniem z produkcji części upraw, którym rolnicy się sprzeciwiają.

Praca i wykształcenia szefa ARIMR

Michał Chwastek ma 48 lat. Przed laty pracę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczynał w biurze obsługi wniosków. Od 2006 roku przez 17 lat był wiceburmistrzem Słomnik. Jest współautorem publikacji naukowych, opracowań, studiów wykonalności, planów odnowy oraz programu rewitalizacji.

  • Ukończył studia wyższe na Akademii Rolniczej w Krakowie, Wydział Techniki i Energetyki Rolnictwa, specjalizacja Techniczna Infrastruktura Wsi.
  • Aktualnie jest w trakcie realizacji pracy doktorskiej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
  • Studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie „Doradztwo Podatkowe”, Wydział Finansów, Katedra Prawa.
  • Ponadto zrobił kurs zawodowy – „Modułowe Nauczanie Rachunkowości”, uprawnienia samodzielnego księgowego wydane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce;
  • Studia podyplomowe ukończył także w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatyczna w Warszawie, Wydział Ekonomiki i Integracji Europejskiej, „Audyt wewnętrzny sektora finansów publicznych”.
  • Studia podyplomowe „Wiedzy o Unii Europejskiej Agro-Unia” na Akademii Rolniczej w Krakowie.
  • Uprawnienia dodatkowe - audytor wewnętrzny w sektorze finansów publicznych – zdany egzamin państwowy; uprawnienia wydane przez Ministra Finansów.
  • Jest członkiem i wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz delegatem Małopolskiej Izby Rolniczej.

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto