MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pokażcie, jak bezpiecznie chodzić do waszej szkoły

Marian Satała
Każdy rodzic powinien wiedzieć, że foteliki i pasy gwarantują bezpieczeństwo ich dzieciom.
Każdy rodzic powinien wiedzieć, że foteliki i pasy gwarantują bezpieczeństwo ich dzieciom. fot. Andrzej Wiktor
Podobnie jak w poprzednich latach, zapraszamy dzieci i nauczycieli do wielkiej akcji promującej bezpieczeństwo na drodze. Konkurs plastyczny "Bezpieczna Droga do Szkoły" cieszy się wielkim powodzeniem. Uczniowie szkół podstawowych przysyłają bardzo ciekawe prace plastyczne wykonane różnymi technikami. Czekamy na nie, najlepsze szkoły i klasy oraz indywidualni uczniowie i ich opiekunowie zostaną nagrodzeni.

Wśród wielu partnerów naszego konkursu jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Aspirant Joanna Biel-Radwańska przygotowała garść informacji o III edycji Małopolskiego Konkursu "Odblaskowa Szkoła".
Jest on organizowany przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty. Konkurs "Odblaskowa Szkoła" odbędzie się we wrześniu i październiku. Szkoły podstawowe z woj. małopolskiego dbając o bezpieczeństwo uczniów wyposażają ich w elementy odblaskowe, pilnując, żeby z nich korzystały w codziennej drodze do i ze szkoły. Dbają także o prawidłowe oznakowanie rejonów szkół, a ponadto organizują akcje edukacyjne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym i angażują w takie działania również rodziców.

- Istotną rolę w bezpieczeństwie pieszych spełniają elementy odblaskowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok - mówi Joanna Biel-Radwańska. - Istnieje prawny obowiązek korzystania z elementów odblaskowych przez dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym (art. 43 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Osoba, która porusza się po drodze po zmierzchu bez odblasków jest mało widoczna, kierujący zobaczy ją dopiero z odległości około 30 m i nie będzie w stanie wyhamować pojazdu. Pieszy posiadający jakikolwiek element odblaskowy na swojej odzieży będzie widoczny dla kierującego z odległości od 120 do 150 m, co pozwoli mu odpowiednio zareagować.

Innym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo dzieci są foteliki i pasy bezpieczeństwa. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym: w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Obowiązek ten nie dotyczy dziecka przewożonego taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub policji. (art.39 ust.3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Zabrania się przewożenia dziecka w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. (art.45 ust.2 pkt 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Wielki wkład w sprawne przeprowadzenie naszego konkursu ma także krakowska straż miejska. Funkcjonariusze tej formacji spotykają się z dziećmi w przedszkolach i szkołach podczas zajęć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Prowadzą samodzielnie różne konkursy i zabawy. Paweł Zaborski ze straży miejskiej przedstawia zbiór przepisów dotyczących poruszania się rowerami.

Karta rowerowa jest wymagana dla osób do 18 roku życia. Egzamin na kartę rowerową może zdawać osoba, która ukończyła 10 lat, a na kartę motorowerową - 13 lat. Kartę rowerową wydają dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Sprawdzenia kwalifikacji osoby zdającej egzamin dokonują nauczyciele wychowania komunikacyjnego uprawnieni przez dyrektora szkoły, policjanci , egzaminatorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, na podstawie pozytywnie zaliczonego egzaminu z przepisów ruchu drogowego oraz wykazania się dobrą techniką jazdy rowerem.

Jadąc rowerem należy obowiązkowo korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszamy lub zamierzamy skręcić. Drogi te oznaczone są odpowiednimi znakami pionowymi i poziomymi.

Rowerem można jechać po chodniku tylko w szczególnych sytuacjach, gdy:
- rowerzysta opiekuje się jadącym na drugim rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat,
- nie ma drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika biegnącego wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2m,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Podczas jazdy chodnikiem nie wolno rozwijać dużej prędkości, trzeba natomiast zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

W co musi być wyposażony rower:

- z przodu światło białe lub żółte,
- z tyłu światło czerwone, które może migać,
- inne niż trójkątne z tyłu roweru światło odblaskowe,
- co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
- dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał ostrzegawczy,
- dodatkowo odblaskowe żółte/pomarańczowe światła na bocznych płaszczyznach kół i na pedałach.

Nieobowiązkowe rzeczy, ale poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym:
- elementy odblaskowe umieszczone na rowerze, ale też przymocowane do ubrania, wiezionych pakunków, butów, plecaka itp. poprawiają widzialność rowerzysty podczas złej pogody (deszcz, mgła, śnieg).

Największą powierzchnię ma kamizelka, którą zawsze warto zakładać. Noszenie elementów odblaskowych to żaden wstyd, tylko dowód rozsądku i troski o życie.

Rower musi być sprawny technicznie, trzeba go utrzymywać w czystości, odpowiednio smarować jego części ruchome.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto