MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły zapisy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" 2023. Wydarzenie odbędzie się w ośmiu miejscowościach Opolszczyzny

Redakcja
Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" odbywają się na Opolszczyźnie od 2015 roku. Niemal każdego roku do grona organizatorów dołączają kolejne miejscowości. W galerii znajdują się archiwalne zdjęcia z minionych biegów.
Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" odbywają się na Opolszczyźnie od 2015 roku. Niemal każdego roku do grona organizatorów dołączają kolejne miejscowości. W galerii znajdują się archiwalne zdjęcia z minionych biegów. Archiwum ZHR Głubczyce i Głuchołazy
Już niedługo, 5 marca po raz kolejny w wielu miejscach w Polsce i na świecie odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Impreza będzie miała swoje odsłony również na Opolszczyźnie. Ruszyły zapisy na biegi m.in. w Głubczycach i Głuchołazach.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” to wydarzenie, które łączy typową imprezę sportową z edukacją historyczną. W ramach biegu popularyzowane są sylwetki uczestników powojennego Powstania Antykomunistycznego. Dystansem obowiązującym wszystkich biegaczy jest 1963 metry, co jest nawiązaniem do roku śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie w 1963 roku. Poza tym w poszczególnych miejscowościach mogą być organizowane zmagania na dystansach dodatkowych, dłuższych lub krótszych.

W tym roku na Opolszczyźnie biegi organizowane są w ośmiu miejscowościach: Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Grodkowie, Opolu, Prudniku, Oleśnie, Głuchołazach i Głubczycach.

- Nasz bieg głubczycki odbywa się od 2015 roku. To jeden z dwóch najstarszych biegów „Tropem Wilczym” w województwie opolskim. W zeszłym roku, z okazji jubileuszu dziesięciolecia inicjatywy, odbyła się uroczysta gala w Belwederze, gdzie nasza trasa została nagrodzona, jako najpiękniejsza w Polsce – informuje Agata Janicka, koordynatorka edycji głubczyckiej.

Trasa biegu głubczyckiego rozpoczyna się we wsi Królowe. To miejsce historyczne, mocno związane z powojennym podziemiem niepodległościowym.

Start jest zorganizowany w dawnym młynie, gdzie w 1947 roku mieszkał legendarny dowódca V Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, a wraz z nim m.in. Lidia Lwow „Lala” i Wacław Beynar „Orszak”. Tam na spotkanie z majorem przybył dowódca eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK ppłk. Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki” – czytamy na stronie biegu.

W organizację lokalnych odsłon imprezy zaangażowane są stowarzyszenia, instytucje publiczne. W Głubczycach od lat wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i głubczyckie środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Po raz drugi bieg odbędzie się w Głuchołazach. Tam również wydarzenie organizuje lokalne środowisko harcerskie, które także łączy aktywność fizyczną z propagowaniem lokalnej wiedzy historycznej. W 1946 roku do Głuchołaz sprowadził się Władysław Załogowicz ps. „Felek”, który w czasie wojny był dowódcą plutonu Szarych Szeregów we Lwowie, a po wojnie, za swoją służbę Polsce, odsiedział kilka lat w komunistycznym więzieniu w Opolu. Dziś patronuje drużynie głuchołaskich harcerzy.

- Trasa głuchołaskiego biegu wiedzie malowniczymi szlakami turystycznymi Góry Chrobrego. Tam po wojnie wędrował druh „Felek” z głuchołaską młodzieżą, a my symbolicznie podążamy ich tropami – mówi koordynatorka Dominika Matusik, instruktorka ZHR.

Poza zaangażowaniem harcerzy w przygotowanie biegów w Głubczycach i Głuchołazach łączy je jeszcze coś – w obydwu przypadkach wydarzenia nie mają charakteru typowej rywalizacji sportowej.

- Nasi uczestnicy nie walczą o miejsca na podium, nie liczymy im czasu. Chcemy, aby w pierwszej kolejności każdy walczył ze swoimi słabościami, a pot wylany podczas biegu dedykował pamięci żołnierzy wyklętych. Każdy zgłoszony uczestnik, który pokona trasę otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę biegową– tłumaczy Maria Ziomko, prezes oddziału opolskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Więcej informacji o inicjatywie i zgłoszeniach na poszczególne biegi lokalne możemy znaleźć na stronie internetowej www.tropemwilczym.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto