Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak świętowano 1 maja w Tarnowie w czasach PRL. Ulicami miasta maszerowały wielotysięczne pochody pierwszomajowe. Mamy archiwalne zjdęcia

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w Tarnowie w czasach PRL
Tak wyglądały pochody pierwszomajowe w Tarnowie w czasach PRL Leszek Ignasik/archiwum Zakładów Azotowych/archiwum Szpitala im. E. Szczeklika
Pierwszomajowe pochody były symbolem Polski Ludowej. Święto Pracy w czasach PRL z wielką pompą obchodzono również w Tarnowie. Ulicami miasta szły wtedy szkoły, zakłady prace oraz różne organizacje i instytucje. Uczestnicy pochodów nieśli czerwone i biało-czerwone flagi, sztandary i różne symbole odnoszące się do Polski Ludowej oraz instytucji, które dane grupy reprezentowały. Prezentujemy zdjęcia pokazujące pierwszomajowe pochody w latach 70-tych i 80-tych, które odbywały się w Tarnowie. Zdjęcia autorstwa Leszka Ignasika oraz z archiwum Zakładów Azotowych i Szpitala im. E. Szczeklika prezentujemy dzięki przychylności twórców portalu Nostalgikon.pl. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pochody pierwszomajowe symbolem PRL

Święto Pracy upamiętnia wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych odbył się tam wówczas strajk, będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W Polsce Święto Pracy kojarzone jest przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi, które przechodziły przez wszystkie miasta i wiele mniejszych miejscowości w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W Tarnowie również nie brakowało barwnych pochodów. Z doniesień prasowych z lat 50 -tych czy 60-tych wynika, że brało w nich udział od 30 do nawet ponad 55 tysięcy osób.

Przygotowani do pochodów rozpoczynały się już wiele tygodni wcześniej. Rozpoczynały się z reguły od wysłuchania radiowego przemówienia aktualnego I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Kluczowym momentem pochodu pierwszomajowego było przejście przed trybuną główną, na której stali najważniejsi towarzysze partyjni, władze miasta oraz zaproszeni goście.

Uczestnictwo w pochodach było obowiązkowe dla uczniów czy pracowników różnych zakładów, czy instytucji. Wiele osób próbowało jednak opuścić te propagandowe manifestacje.

Wolontariusze rozdawali w Tarnowie żonkile i przypominali o powstaniu w getcie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto