Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzea Okręgowe znikają z map Tarnowa i Nowego Sącza. Co w zamian?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Muzeum Okręgowe Tarnów zmieniło nazwę na Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Muzeum Okręgowe Tarnów zmieniło nazwę na Muzeum Ziemi Tarnowskiej Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Po prawie pół wieku z map Tarnowa, Nowego Sącza i regionu nieodwracalnie znikają Muzeum Okręgowe. Nie ma się jednak co oburzać; nie chodzi o likwidację. Skąd zatem wzięła się ta zmiana i co oznacza?

Władze Województwa Małopolskiego zdecydowały, że od 24 stycznia 2024 roku dwie instytucje kultury: Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmieniły swoją nazwę. Na jakie?

Muzeum Okręgowe w Tarnowie od tej chwili będzie nosiło nazwę Muzeum Ziemi Tarnowskiej, natomiast Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmieniło nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Chodzi wyłącznie o zmianę nazw! Nazwy Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu znikną z oficjalnych ulotek, szyldów, pieczątek i stron internetowych tych instytucji, ale muzea nie zostały zlikwidowane, ani zreorganizowane. To jedynie czysto kosmetyczna zmiana w nazewnictwie.

Zgodnie z argumentacją władz województwa, nowa nazwa w pełniejszy sposób ma oddać profil placówki, w której dominującą rolę odgrywają oddziały w Tarnowie, Nowym Sączu i regionie.

Jest to powrót do historycznej nazwy tych instytucji. W przypadku Tarnowa, nazwa Muzeum Ziemi Tarnowskiej była używana w latach 1945-1949. Powrót do niej ma lepiej oddawać charakter placówki, związanej z lokalnością.

W przypadku Nowego Sącza nowa nazwa - Muzeum Ziemi Sądeckiej - lepiej oddaje zasięg terytorialny historycznej Ziemi Sądeckiej. Jest to także powrót do pierwotnej nazwy muzeum (z 1938 roku).

W obu przypadkach jest to jednocześnie odejście od nazwy nadanej w lutym 1976 roku, związanej z wprowadzanymi wówczas zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których Tarnów i Nowy Sącz były miastami wojewódzkimi, czyli stolicami odpowiednio województwa tarnowskiego i sądeckiego, spośród 49 województw.

Polacy się starzeją

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzea Okręgowe znikają z map Tarnowa i Nowego Sącza. Co w zamian? - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto