Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Polsce Południowej 2013: Tam, gdzie Wisła bierze początek Piękno Beskidu Śląskiego

Dorota Dejmek

Wakacje w Polsce Południowej 2013. Zobacz nasz serwis specjalny!

Beskid Śląski jest częścią Beskidu Zachodniego. Jego cechą charakterystyczną jest zwartość i masywność bloków górskich, zbudowanych głównie z piaskowców godulskich i istebniańskich. Rzucają się w oczy duże różnice wysokości względnej – np. Skrzyczne w stosunku do Szczyrku 700-75 m, Klimczok w stosunku do Wilkowic 650 m oraz duże wysokości bezwzględne – Skrzyczne 1250 m, Barania Góra 1214 m, Klimczok 1119 m, Magura 1095 m, ponadto wielka stromość stoków i ich słabe rozczłonkowanie. Stoki porasta las iglasty, głównie świerkowy z dużą domieszką drzew liściastych, przeważnie buków. Beskid Śląski można podzielić na pasmo Czantorii, pasmo Wiślańskie i grupę Klimczoka. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Staropolska mowa i piękne stroje
Do ważniejszych miejscowości należą: Wisła, Ustroń, Brenna i Szczyrk. Legendarnymi bohaterami tego regionu są Klimczok i Ondraszek, przywódcy zbójniccy występujący w XVIII wieku przeciwko bezwzględnym ciemiężycielom ludu. Tutejsza ludność, m.in. w Istebnej, Koniakowie, Jaworzynce, pielęgnuje starą polską mowę, dawne piękne stroje, swoiste cechy budownictwa wiejskiego i sprzętów domowych. Duży zmysł artystyczny mieszkańców Beskidu Śląskiego przejawia się w wyrobie słynnych koronek (Koniaków, Istebna, Jaworzynka), rzeźbiarstwie i malarstwie. Dzięki dobremu zagospodarowaniu terenu, gęstej sieci szlaków komunikacyjnych, ośrodków wypoczynkowych region jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Górale Śląscy i Zameczek Prezydenta
Zamieszkała przez górali śląskich Wisła jest jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym ludność tego wyznania stanowi większość. Historia miejscowości sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy pojawili się tu pierwsi osadnicy. Byli to drwale pracujący na rzecz książąt cieszyńskich, dostarczający drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie. Prawie równocześnie osiedlali się tu Wołosi (zwani tutaj Wałachami), przynosząc ze sobą kulturę pasterską. Już od początku XIX wieku zjeżdżali się w okolice miłośnicy wypraw turystycznych, udający się do źródeł rzeki Wisły, nieco później pojawili się letnicy (m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Władysław Reymont). W okresie międzywojennym Wisła była już uzdrowiskiem. W 1931 r. władze wojewódzkie przekazały prezydentowi RP wraz z honorowym obywatelstwem Wisły rezydencję na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki). Wybudowano ją ze składek społeczeństwa śląskiego. Ciekawsze zabytki to m.in. enklawa starego budownictwa drewnianego: karczma z 1794 r. (obecnie Muzeum Beskidzkie), stara szkoła z 1891 r., chałupa góralska z początku XX w., kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r., drewniane wille z początku XX w. i oczywiście Zameczek Prezydenta.

Ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy
Po wojnie Wisła stała się najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszkańców Górnego Śląska – i nie tylko. To przede wszystkim raj dla narciarzy. Znajdują się tu dwie skocznie: kompleks skoczni narciarskich „Centrum" i skocznia narciarska w Wiśle Malince oraz cztery większe ośrodki narciarskie. Jest 16 wyciągów narciarskich, w tym 4 krzesełkowe, z 20 kilometrami tras zjazdowych. Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów pięknych krajobrazowo szlaków pieszych. Sportowcy, np. kadra polskich piłkarzy, wykorzystują Ośrodek Przygotowań Olimpijskich oraz miejscowe skocznie.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto