Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serwisy mobilne dla samorządów

materiał powstał przy współpracy z websitedesigners.pl
Serwisy mobilne dla samorządów
Serwisy mobilne dla samorządów
Na co dzień korzystamy nie tylko z komputerów stacjonarnych i laptopów, ale również smartfonów czy tabletów. Rozwój urządzeń mobilnych spowodował, że serwisy internetowe muszą być budowane w inny niż dotychczas sposób. Oznacza to, że zawartość strony musi wyświetlać się poprawnie niezależnie od paramentów wyświetlacza.

Termin Responsive Web Desing (RWD) zarezerwowany został dla nowoczesnej koncepcji projektowania stron internetowych. Pozwala ona na opracowanie projektu witryny internetowej w sposób, który pozwala na jej wyświetlanie w zależności od rozdzielczości urządzenia, z którego korzysta użytkownik. Z tego względu często zwie się tę technikę „elastycznym projektowaniem”. Z punktu widzenia właścicieli stron internetowych, w tym również samorządów, zastosowanie takiego rozwiązania może przynieść wymierne korzyści. Liczba użytkowników korzystających na co dzień z urządzeń mobilnych wciąż rośnie.

Rozwiązanie na miarę XXI wieku
Tworzenie stron w oparciu o koncepcję Responsive Web Design polega na tym, że specjalista buduje witrynę dostosowującą się do środowiska, w którym pracuje użytkownik. Mowa tu oczywiście o urządzeniu i jego wymiarach (rozmiarze ekranu, orientacji czy platformie), które – w takiej sytuacji – nie mają większego znaczenia, gdyż zawartość zawsze wyświetla się w sposób poprawny. Powstaje zatem jedna strona, zaś dzięki zastosowaniu reguły CSS3 Media Queries, dostosowuje się ona do różnych urządzeń niezależnie od ich rozmiaru czy przekątnej ekranu. Możliwości w zakresie zaprojektowania layoutu są przy tym nieograniczone – właściciel może postawić zarówno na nowoczesne trendy w zakresie tworzenia stron, jak i klasyczne rozwiązania.

Mobilny znaczy kreatywny
Właściciele stron internetowych mogą pytać, czy projektowanie serwisu ponownie w oparciu o Responsive Web Design ma sens, czy nie jest to chwilowa moda. Aby odpowiedź na to pytanie, trzeba wskazać na dwie kwestie. Pierwszą jest fakt rozpowszechnienia się urządzeń mobilnych. To, że użytkownicy chętnie i coraz częściej w codziennej pracy korzystają ze smartfonów czy tabletów sprawiło, że zmieniło się podejście do procesu projektowania stron internetowych. Dotychczasowe rozwiązania, w tym dedykowane wersje mobilne serwisów stały się niewystarczające z uwagi między innymi na różnorodne wymiary urządzeń mobilnych. Ponadto, pojawiło się pytanie, ilu użytkowników właściciel strony może tracić w wyniku niedopasowania strony do wyświetlaczy smartfonów czy tabletów? Zagadnienie to jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia osób, dla których sieć jest miejscem funkcjonowania ich biznesu, choć nie tylko.

Właściciel kontra użytkownik
Omawiając problem Responsive Web Desing można wskazać na dwie płaszczyzny. Na jednej z nich funkcjonuje właściciel serwisu lub sklepu internetowego, który chce pozyskać czytelników czy klientów. Na drugiej z kolei operuje użytkownik, który chce otrzymać w przystępny sposób świeże informacje lub nabyć określone dobra materialne. Ten drugi coraz częściej korzysta z sieci nie tylko w domowym zaciszu. Poszukuje rozkładu jazdy komunikacji miejskiej przemieszczając się po mieście lub przegląda najnowsze wiadomości czy ulubione serwisy w drodze do pracy. Korzystanie z niedostosowanych do urządzeń mobilnych stron internetowych nie tylko powoduje frustrację, ale również zmusza użytkownika do poszukiwania innych, podobnych serwisów. Traci na tym właściciel serwisu, który w porę nie rozpoznał nowego trendu.

Rozwiązanie dla samorządów
Strony budowane w oparciu o koncepcję Responsive Web Desing są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla prywatnych właścicieli serwisów czy sklepów internetowych, ale również dla samorządów. Przykładowa strona dla gminy Kęty została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach poszukujących różnych informacji na temat swojego miasta. Jej mobilna wersja wdrożona została przez firmę, której ofertę znaleźć można pod adresem internetowym: www.websitedesigners.pl/serwisy-mobilne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych mogą zarówno sprawdzić prognozę pogody, jak i otrzymują szybki dostęp do danych kontaktowych poszczególnych podmiotów (w tym biblioteki, hali sportowej czy urzędu gminy). Świeże informacje na temat planowanych imprez kulturalnych czy wydarzeń z rejonu sprawdzać mogą przy tym użytkownicy, którzy rezerwują sobie czas na poszukiwanie takich informacji przy porannej filiżance kawy czy choćby w drodze do pracy.

Portfolio DreamTic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto