Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PiS wygrywa. Wyniki exit poll: PiS - 43,6 proc., Koalicja Obywatelska - 27,4 proc.

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 PKW - podział mandatów w Sejmie. Kiedy PKW poda wyniki wyborów? 13 10
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 PKW - podział mandatów w Sejmie. Kiedy PKW poda wyniki wyborów? 13 10 Bartek Syta
Wyniki wyborów. Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 43,60 proc. głosów wygrało wybory do Sejmu. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie 27,40 proc. wyborców, a Lewica - 11,90 proc. Do Sejmu wejdzie jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 9,60 proc. wyborców oraz Konfederacja - 6,40 proc. Tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przed lokalami wyborczymi przez Ipsos.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 (exit poll). Kto wygrał wybory do Sejmu i Senatu 2019?

Wyniki wyborów do Sejmu 2019

43.6%
27.4%
12.6%
8.6%
6.8%
1.1%

Frekwencja: 61,74%

Państwowa Komisja Wyborcza

  • Prawo i Sprawiedliwość – 43,6 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 27,4 proc.
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 11,9 proc.
  • Polskie Stronnictwo Ludowe – 9,6 proc.
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,4 proc.

Podział mandatów

  • PiS -239
  • KO - 130
  • SLD - 43
  • PSL – 34
  • Konfederacja - 13

Takie wyniki - jeśli się utrzymają - będą oznaczały dalsze samodzielne rządy Prawa i Sprawiedliwości. Do samodzielnego podejmowania decyzji PiS potrzebuje 231 mandatów. Według sondażu będzie ich miał o 8 więcej.

- Mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy. Mamy powody do radości, bo mimo tego potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma. A jeśli się utrzyma, to będzie trwała dobra zmiana - skomentował wyniki wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, bo Polska musi się zmieniać dalej. Musi się zmieniać na lepsze - dodał Kaczyński.

- Żadna partia w wyborach parlamentarnych nie miała nigdy takiego znakomitego wyniku - zauważył premier Mateusz Morawiecki.

Samodzielne rzdy PiS

Na Prawo i Sprawiedliwość głosowało wczoraj 43,6 proc. Polaków. Koalicję Obywatelską poparło 27,4 proc. wyborców, Sojusz Lewicy Demokratycznej miał 11,9-proc. poparcie. Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 9,6 proc. głosów, a Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6,4 proc.

Takie wyniki wyborów parlamentarnych podały wczoraj największe stacje telewizyjne opierając się na badaniach exit poll, przeprowadzonych przez Ipsos. Jeśli się one potwierdzą, PiS będzie mieć 239 posłów, KO - 130, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13.

Taki podział miejsc w Sejmie oznacza, że rządząca od 4 lat partia znowu będzie mogła samodzielnie stworzyć rząd.
Przed wyborami prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał, że premierem pozostanie obecny szef rządu Mateusz Morawiecki.

PiS miał lepsze sondaże

Rządząca od czterech lat partia wprowadzi do Sejmu więcej posłów niż cztery lata temu. Ale sondaże dawały jej znacznie większą przewagę nad opozycją i nawet ponad 250 miejsc w 460-osobowym Sejmie.

Znacznie lepiej niż w sondażach wypadły PSL i Konfederacja. Zwłaszcza ten ostatni komitet może mówić o wielkim sukcesie, bo większość sondaży nie dawała mu szans na przekroczenie 5-proc. progu wyborczego.

Do Sejmu wraca SLD. Wynik exit poll jest potwierdzeniem ostatnich sondażowych badań, które dawały lewicy kilkunastoprocentowe poparcie. Wynik Koalicji Obywatelskiej też jest zgodny z tym, co przewidywały przedwyborcze prognozy.

Tylko dwa województwa dla KO

Wynik exit poll dla PiS w Małopolsce może być o tyle zaskoczeniem, że są województwa gdzie partia rządząca wypadła dużo lepiej.

I nie chodzi tylko o Podkarpacie, gdzie PiS dostało aż 62,1 proc., a KO - tylko 14,5. W województwie świętokrzyskim poparcie dla PiS jest na poziomie 55,4 proc. w lubelskim to aż 58,2 proc., a na Podlasiu - 52,5.

KO wygrała tylko w dwóch województwach, ale w żadnym z nich nie miała miażdżącej przewagi. Na Pomorzu KO pokonała PiS stosunkiem głosów 38,8 do 33 proc., a w województwie lubuskim - 32,5 do 31,9 proc. KO może jeszcze liczyć na odwrócenie wyniku w województwie zachodniopomorskim, gdzie exit poll dało PiS 35,3 proc. głosów, a KO- 34,3 proc.

Lewica najlepsze wyniki ma w regionach na zachodzie kraju, w województwie lubuskim zdobyli nawet 17,1 proc. głosów. PSL i Konfederacja największe poparcie uzyskały na ścianie wschodniej. W województwie warmińsko-mazurskim na PSL głosowało 12,8 proc., Konfederacja najwięcej głosów - 7,4 proc. - zdobyła w Małopolsce. Oba komitety przekroczyły 5-proc. próg w każdym województwie.

Wyniki wyborów - najpierw sondaż

Pierwsze wyniki wyborów jakie poznaliśmy o 21 są wynikami sondażowymi. Badanie exit poll już po raz siódmy zrealizował Ipsos - trzecia pod względem wielkości firma badawcza na świecie, działająca w 84 krajach. Ankieterzy zapytali wyborców wychodzących z 900 losowo wybranych lokali o to, na kogo zagłosowali.

Nieco później poznamy sondażowe wyniki dla poszczególnych regionów. To wtedy dowiemy się jak będzie wyglądał podział mandatów w Sejmie i poznamy pierwsze nazwiska posłów lub senatorów.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze cząstkowe wyniki wyborów - na podstawie danych z tych lokali, które głosy podzielą najszybciej. W poniedziałek rano powinniśmy już znać cząstkowe wyniki z około 90 - 95 procent komisji wyborczych.

Ostateczne, oficjalne wyniki wyborów mają być znane najwcześniej we wtorek.

Potwierdzenie tych wyników po podliczeniu wszystkich głosów będzie oznaczać, że PiS samodzielnie stworzy rząd. W trakcie kampanii wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński deklarował, że premierem pozostanie obecny szef rządu Mateusz Morawiecki.

Źródło:TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PiS wygrywa. Wyniki exit poll: PiS - 43,6 proc., Koalicja Obywatelska - 27,4 proc. - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto